میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۰
 
 
شروط ۱۳گانه چه می‌گوید
سرانجام پس از مدتی تنش عربستان و شرکایش شروط خود را برای احیای روابط با قطر مطرح کردند...

سرانجام پس از مدتی تنش عربستان و شرکایش شروط خود را برای احیای روابط با قطر مطرح کردند. شروط ۱۳گانه آنان در حالی اعلام شد که بررسی این شروط نکات قابل تاملی در خود دارد. قطر براساس این طرح باید تمام روابطش با گروه «اخوان‌المسلمین»، جنبش «حزب‌الله» لبنان، سازمان تروریستی «القاعده» و گروه تروریستی «داعش» را قطع کند. این بند یعنی قرار دادن گروه‌های مقاومت در برابر تروریست‌ها که اقدامی نه علیه قطر که علیه مقاومت منطقه است.
قطر نباید به شهروندان چهار کشور مصر، عربستان سعودی، بحرین و امارات عربی متحده تابعیت داده و باید اتباعی را که هم‌اکنون در خاک کشورش هستند، اخراج کنند. این بند نیز یعنی پذیرش سلطه کشورهای عربی بر قطر که عملا نابودسازی استقلال آن است. این کشورها همچنین از قطر خواستند تمام اشخاص تحت تعقیب دولت‌های مذکور - به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی - را به آنها تحویل داده و به حمایت مالی از نهادهایی که از سوی آمریکا، تروریستی و افراطی شناخته شده‌اند، پایان دهد.
این اقدام با توجه به ادعای حمایت قطر از مردم بحرین و نیز همراهی قطر با برخی گروه‌ها و کشورهای مقاومت که آمریکا آنها را تروریست می‌نامد یعنی اقدام از یک‌سو توجیه ادامه سرکوب ملت‌هایی همچون بحرین، امارات و عربستان و نیز اقدام علیه مقاومت منطقه. قطر باید مراکز دیپلماتیک در ایران را تعطیل، اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حاضر در خاک کشورش را اخراج کرده و فقط با ایران روابط تجاری آن هم در چارچوب محدودیت‌های آمریکا داشته باشد. این ادعا نیز بلکه ادامه طراحی‌‌ها برای تخریب جایگاه منطقه‌ای ایران و توجیه تحریم‌ها صورت می‌گیرد و در اصل هیچ ارتباطی با قطر و مسائل آن ندارد.
تعطیلی کامل شبکه الجزیره از دیگر شروط است. با توجه به تحریم شبکه‌های ماهواره‌ای ایران و مقاومت می‌توان گفت که این طراحی برای انحصار رسانه‌ای سعودی است تا در لوای آن بتواند جنایات خود را توجیه نماید. جالب توجه آنکه سعودی و شرکایش نوعی برجام را در قبال قطر اجرا کرده‌اند چنانکه اجرای این سند طی سال اول بصورت هر ماه یکبار و سپس به صورت فصلی در سال‌های پس از آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین شورای همکاری خلیج‌فارس همچنین قطر را تا ۱۰ سال تحت نظارت اجرای این سند قرار می‌دهد.
مجموع این شروط نشان می‌دهد که طراحی صورت گرفته نه صرفا اقدام علیه قطر بلکه زمینه‌سازی برای سرکوب‌های بیشتر در سعودی و شرکایش بویژه پس از ولیعهدی بن سلمان است در حالی که اهداف منطقه‌ای آمریکا نیز در آن به کرات مشاهده می‌شود. متهم‌سازی ایران و نیز اقدام علیه مقاومت منطقه به بهانه تروریسم و شروط برای قطر در اصل همان طراحی و خواست آمریکاست که از زبان این کشورها مطرح شده است و این خود بیانگر این حقیقت است که پشت پرده چالش‌های اخیر سعودی و قطر، همان آمریکا قرار دارد که با ایجاد فضای بحرانی در منطقه به دنبال منافع و رژیم صهیونیستی است.

کد مطلب: 99783
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark