میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۲:۵۲
 
 
سكانسي از جنس پلمب خانه سينما
سكانسي از جنس پلمب خانه سينما
 

خانه سينما پلمب شد تا هنرمندانی چون رضا کیانیان، کمال تبریزی، محمد علی سجادی، رخشان بنی‌اعتماد، محمد علی طالبی، عبدالحسن برزیده، سیامک شایقی، محمدرضا هنرمند، پیروز کلانتری،جعفر صانعی‌مقدم، بیژن میرباقری،عزیزالله حمیدنژاد،مازیار میری، محسن امیر یوسفی، امیرشهاب رضویان، آناهید آباد، زینت‌رضا،امیر اثباتی، حسین معززی‌نیا، جواد نوروزبیگی،سیروس الوند، محسن خان‌جهانی، محمدرضا موینی، کامران ملکی، بهمن اردلان، حبیب رضائی، همایون اسعدیان، رویا تیموریان، غلامرضا موسوی، مسعود رایگان، محمد سریر، کیوان کثیریان، منوچهر محمدی و محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما و فرهاد توحیدی رییس هیات مدیره خانه سینما .... در مقابل ساختمان پلمپ شده‌ خانه سینما جمع شوند و خواستار پيگيري رسمي رئيس جمهور شوند.
در واقع پس از نامه نگاري هاي دنباله دار اين چند هفته سينماگران با اهالي دولت به نظر مي رسد قرار نيست سكانس پاياني اين بگوو مگوها همچون تمام فيلم هاي ساخته شده ايران به خير وخوشي پايان پذيرد. موضوعي كه جواد شمقدری نيز به عنوان رییس سازمان سینمایی بر آن تاكيد خاصي داشته و در نشست خبري روز گذشته خود اعلام كرده تشکیلاتی به نام خانه‌ سینما نداریم.
رییس سازمان سینمایی در ابتدای اين نشست مباحثش را به چهار بخش خلاصه كرد كه عبارتند از : ۱- مسائلی که منجر به انحلال شد ۲- بحث تدوین اساسنامه توسط هیأت هفت نفره تا پایان کار هیأت ۳- جلسه‌ روز ۱۳تیرماه در حضور رئیس جمهور و ادامه‌ آن تا ۱۷ تیرماه ۴-۱۷تیرماه که منجر به انتخابات گروه جدید شد.
شمقدری با تاکید دوباره بر تعطیلی دائم خانه سینما تا این لحظه،یادآور شد: هیأت هفت نفره‌ای برای اصلاح اساسنامه شکل گرفت و بعد هم جلسه‌ای با رئیس جمهور داشتیم و قرار شد هیأتی برای پیگیری تشکیل شود که هیأت بازگشایی خانه سینما کارش را آغاز کرد.
رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: اما دوستان (خانه سینمایی‌ها) این هیات را زیر سوال بردند و همکاری نکردند، در حالی که به تفاهم‌نامه هشت بندی منجر شد که از یک طرف باید محسن علی‌اکبری و از طرف دیگر باید فرهاد توحیدی آن را امضا می‌کردند که انجام نشد.
شمقدری مرحله‌ بعدی را جلسه با رئیس جمهور برشمرد و گفت: در این جلسه شرط و شروط‌هایی مطرح شد و همه را پذیرفتیم بنابراین قرار شد، متعاقب آن توافقات طی متنی به نظر و تأیید آقای احمدی‌نژار برسد و در ادامه به خانه‌ سینما ابلاغ شود که آن نامه‌ هشت بندی ابلاغ شد و زمان دو هفته‌ای تعریف شد که منجر به بازگشایی می‌شد اما در همان ۴۸ ساعت اول مشخص شد که برخلاف آن عمل می‌کند.
وی افزود: در ۱۷ تیرماه نامه‌ای به آقای احمدی‌نژاد فرستادم، مبنی بر اینکه این‌ها تفاهمات را زیر پا گذاشتند و به آن پایبند نیستند خصوصا بند هشت آن مبنی بر برپایی مجمع عمومی زیر نظر نماینده ارشاد بنابراین ۱۹ تیر صنوف قانونی مجمع عمومی تشکیل داد و هیأت مدیره جدید انتخاب شدند. رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه انتخاب ۱۹ تیر ماه مورد تأیید قرار گرفت، اظهار کرد: دوستان مجمع عمومی ۱۹ تیر ماه از ما خواستند خانه‌ سینما باز شود که این را به اطلاع رئیس جمهور رساندیم و قرار شد این حق که در اختیار وزارت ارشاد است به هیأت مدیره‌ جدید واگذار شود و روز گذشته طی صورت جلسه‌ای خانه‌ سینما باز شد و اموال آن به هیأت سه نفره‌ نظارت واگذار شد تا در اولین فرصت به هیأت مدیره‌ جدید و قانونی تحویل داده شود.
شمقدری ادامه داد: برای اینکه طرفین سرخود وارد ساختمان خانه سینما نشوند، وزارت ارشاد آنجا را پلمب کرد. قرار بود صبح ديروز آنجا تحویل هیأت مدیره‌ جدید شود که در نهایت منجر به تجمع سینماگران شد بنابراین خواستیم این تحویل لغو شود. شمقدری با اشاره به تجمع ديروز سینماگران در مقابل خانه‌ سینما با بیان اینکه این شرایط ضرورتی نداشت ادامه داد: همه به رعایت قانون الزام داریم و تعجب کردم به جای پیگیری روند قانونی چنین اتفاقاتی افتاد و حتی شنیدیم کارگردانی برگه‌ پلمب را پاره کرده و پرخاشگری‌هایی داشته است که این زیبنده‌ سینمای ایران نیست.
در همين خصوص رئیس هیات مدیره خانه سینما در سخنانی درباره آخرین وضعیت به وجود آمده گفت : من با دکتر منتظرالمهدی معاونت اجتماعی ناجا تلفنی صحبت کردم و ایشان نیز با آقای وزیر ارشاد و آقای شمقدری صحبت کردند و در نتیجه فعلا اقدامات آنها متوقف شده است. وی درباره این توافق توضیح داد: خانه سینما تا ۴۸ ساعت آینده در تحویل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و آنها تضمین کردند که حتی کارکنان وزارت ارشاد نیز به این ساختمان وارد نشوند.
توحیدی با بیان اینکه در این ضرب‌الاجل ۴۸ساعته در مورد خانه سینما مذاکره خواهند کرد، اظهارداشت: این ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته به این منظور است که با مذاکره همه مشکلات حل شود.
او خطاب به سینماگران حاضر در مقابل درب پلمب شده‌ خانه سینما گفت: البته ما این بی‌اعتمادی شما را درک می‌کنیم اما تاکیدمان بر این است که اگر کاری بر خلاف توافقات با نیروی انتظامی انجام شود دوستان باید توقع دیگری داشته باشند. گفتني است خانه سینما بیش از یک سال و نیم قبل منحل اعلام شد که پس از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر نقض انحلال، دوباره از سوی وزارت ارشاد تعطیل اعلام شد اما طی چند ماه گذشته رییس‌جمهور دستور بر بازگشایی این نهاد صنفی داده بوده است.

کد مطلب: 82493
 
Share/Save/Bookmark