میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
آمریکا با حمایت از تجزیه طلبان علیه آنکارا و دمشق توطئه می کند
گرفتارسازی ترکیه در جنگ شامات
گرفتارسازی ترکیه در جنگ شامات
 

بالا گرفتن تهدیدات متقابل میان امریکا و ترکیه می تواند احتمال شکل گیری درگیری نظامی محدود میان دو کشور در قالب پشتیبانی هوایی امریکا از نیروهای کرد در برابر حمله احتمالی ارتش ترکیه را بالا ببرد در حالی که راهکار آنکارا رویکرد به دمشق برای مقابله با جدایی طلبان و توطئه‌های آمریکاست.
آمریکا که در اجرای سیاست تجزیه سوریه ناتوان بوده به دنبال استمرار بحران در این کشور و البته همزمان گرفتار سازی ترکیه در جنگی ناخواسته در سرزمین شامات است رویکردی که با حمایت از جدایی طلبان در سوریه صورت می‌گیرد. وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تهدیدهای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در زمینه حمله قریب الوقوع علیه مناطق تحت کنترل نیروهای کرد که مورد حمایت این کشور هستند بیانیه صادر کرده است.
اردوغان که در جریان افتتاح پروژه‌های توسعه‌ای در غرب این کشور صحبت می‌کرد، گفت:«علیه گروه‌های تروریستی در داخل و خارج اقدام خواهیم کرد و تمامی توطئه‌هایی که کشورمان را هدف قرار داده شکست خواهیم داد.» رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد:« در عفرین،‌ جرابلس و الباب عملیات انجام دادیم و الان نیز عملیاتی در شرق رود فرات در سوریه انجام خواهیم داد و این موضوع را به اطلاع روسیه و آمریکا رسانده‌ایم.»
در این بیانیه آمده است، هرگونه اقدام نظامی در مناطق شمالی سوریه به ویژه نظامیان آمریکایی باعث نگرانی جدی واشنگتن است. ما اینگونه اقدامات را غیرقابل قبول می‌دانیم و از ترکیه می‌خواهیم با واشنگتن در زمینه یک رویکرد مشترک همکاری کند. اظهارات وزارت خارجه آمریکا در حالی مطرح می‌شود که حضور نظامی هر دو کشور آمریکا و ترکیه در سوریه غیرقانونی و برخلاف قوانین و هنجاری بین المللی است. دولت دمشق از هردوی این کشورها خواسته است فورا خاک سوریه را ترک کنند.
کارشناسان امنیتی معتقدند بالا گرفتن تهدیدات متقابل میان امریکا و ترکیه می تواند احتمال شکل گیری درگیری نظامی محدود میان دو کشور در قالب پشتیبانی هوایی امریکا از نیروهای کرد در برابر حمله احتمالی ارتش ترکیه را بالا ببرد. ترکیه تاکنون چند بار به مواضع این یگان‌ها که انها را”تروریست” و مرتبط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌دانددر غرب رود فرات حمله کرده است. دولت آمریکا معتقد است که نیروهای کرد در مبارزه با داعش نقش جدی و تعیین کننده ای داشته اند و قبول ندارد که این نیروها تروریست هستند. ترکیه نیز می‌گوید چون آمریکا به وعده‌اش برای ایجاد یک منطقه حائل در شمال سوریه در طول مرز ترکیه عمل نکرده است قصد دارد با عملیات نظامی علیه نیروهای کرد، تهدید آنها علیه امنیت این کشور را از میان بردارد . این اخبار در حالی منتشر می‌شود که اخیرا آمریکا دهها کامیون سلاح برای تروریست‌ها و کردهای تحت حمایتش ارسال کرده است.
خبر دیگر از سوریه آنکه چند فرد ناشناس در استان‌های حماه و ادلب وارد مقرهای داعش و جبهه النصره شدند و ۱۴ عنصر خارجی این دو گروه را به قتل رساندند. منابع محلی حاضر در ریف حماه و ادلب اعلام کردند که دوازده تروریست وابسته به گروه «انصار التوحید» (هم‌پیمان با داعش) در جنوب شرق ادلب در «شرایط مبهم» در محور شهرک «المشیرفه» کشته شدند. این منابع به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کردند که دو نفر از عناصر گروه تروریستی «حراس الدین» (وابسته به جبهه النصره) نیز در شهرک «خربه الناقوس» در شمال غرب حماه کشته شدند.

کد مطلب: 110231
 
Share/Save/Bookmark