میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۳۳
 
 
وظیفه دولت فراموش نشود
گفته شده است که تصمیم درباره اعزام حجاج به حج تمتع امسال با شورای عالی امنیت ملی است.

گفته شده است که تصمیم درباره اعزام حجاج به حج تمتع امسال با شورای عالی امنیت ملی است، که همین موضوع اقدامی دلگرم‌کننده محسوب می‌شود و باعث خواهد شد هم حجاج و هم خانواده‌هایشان درباره حفظ حرمت و امنیت در این سفر معنوی خاطرجمع شوند. اما در این میان برخی سخنان مطرح شده از سوی مسئولان دولتی چنین پشتوانه عظیمی را دچار اختلال کرده و باعث تردید و دودلی حجاج و خانواده‌هایشان می‌شود.
ماجرا از نشست خبری محمدباقر نوبخت آغاز شد، گرچه نشست خبری سخنگوی هیات دولت موارد متعددی برای تحلیل داشت اما در این بین یک مورد از سخنان نوبخت درباره اینکه «موضوع اعزام حج تصمیم و اقدام دولت نیست» بیشتر از همه قابل بررسی و تحلیل می‌نمود. سخنگوی دولت درباره اعزام حجاج ایرانی و مسئولیت‌پذیری دولت گفته که «موضوع اعزام زائرین به حج در این فضا تصمیم و اقدام دولت نیست. این مسئله به دلیل اهمیت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شد و چون تصمیم نظام است باید همه کمک کنند.»
این سخنان بازتاب‌های گسترده‌ای به همراه داشت و باعث شد تلویحا اینطور القا شود که نظر دولت چیزی غیر از تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده و اکنون به دلیل تصمیم این شورا موافق اعزام حجاج است. چیزی که عملا با توجه به حضور رئیس‌جمهوری در ریاست شورا و حضور دبیر شورا که از طرف او معرفی می‌شود، جای تردید دارد، هر چند که تصمیم از سوی هر فرد و نهاد و ارگان خاصی صورت گرفته باشد نمی‌تواند رافع مسئولیت دولت در حفظ و حراست از حقوق شهروندان و زائران خود در سراسر دنیا باشد.
قطعا سخنگوی محترم دولت نمی‌خواستند اینطور القا کنند که مسئولیت حجاج امسال را برعهده نخواهند داشت اما با توجه به اینکه قبلا تصمیم شورای عالی امنیت ملی در تلافی اقدام کور تروریست‌ها، و مورد هدف قرار دادن مقر آنها با موشک در دیرالزور تصمیم رئیس‌جمهوری اعلام شده و اینبار تصمیم شورا در اعزام حجاج طور دیگری برای عموم اعلام شد، شاید این باعث ایجاد این شائبه شد.
بر همین اساس لازم به نظر می‌رسید که ابتدا به افکار عمومی توضیح دهیم که تصمیم اعزام زائران به حج تصمیم هر ارگانی که باشد مسئولیت دولت را در حفظ امنیت شهروندانش از بین نمی‌برد و بعد به آقای نوبخت و همکارانشان در دولت یادآوری کنیم که مردم و افکار عمومی دلشان می‌خواهد مسئولیتتان را شفاف و واضح همانطور که در عمل می‌پذیرید، اعلام کنید تا دلشان قرص شود. امیدواریم با بررسی‌های شورای عالی امنیت ملی و مسئولیت‌پذیری دولت حجی عزتمندانه را به زائران بیت‌الله الحرام هدیه دهیم.

مائده شیرپور

کد مطلب: 99945
 
Share/Save/Bookmark