میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
مجلس تصویب کرد
ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان‌شهرها

مقصر بودن دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات، اعلام وصول سه طرح و یک سوال از وزیر راه، ممنوعیت تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان‌شهرها، اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، طرح سوال دو نماینده درباره قتل «شیرمحمد علی» در فشافویه از مهمترین اخبار دیروز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد و گزارش کمیسیون آموزش در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
براساس گزارش کمیسیون آموزش در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات که در مجلس قرائت شد، دانشگاه آزاد به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه مقصر هستند.
محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این گزارش با بیان اینکه دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات روزانه ۱۰ هزار نفر تردد دانشجو و مسافر دارد، گفت که بعد از حادثه واژگونی اتوبوس طرحی به نتیجه رسیده که قرار است با هزینه ۲۰ میلیارد تومان برای تأمین مسائل ایمنی جاده مربوطه اجرا شود.
یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول یک طرح و یک سوال ملی از وزیر راه خبر داد. الیاس حضرتی و علی مطهری، دو نماینده تهران نیز از وزیر دادگستری درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه سوال کردند.
همچنین حسین نقوی‌حسینی در توضیح جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: وزیر ارتباطات در جلسه این فراکسیون تاکید داشت که تقویت و حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی محور فعالیت‌های این وزارتخانه است. محمدجواد جمالی هم در توضیح جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، از بررسی چهار شکایت از محمود صادقی نماینده تهران در جلسه این هیأت خبر داد.
در ادامه جلسه، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای ضمن ممنوع کردن تردد وسایل نقلیه فرسوده موتوری در کلان شهرها، تکالیفی را برای تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو و موتورسیکلت جهت صدور گواهی اسقاط خودرو یا موتورسیکلت تعیین کردند.
لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در برنامه اندازه‌شناسی آسیا - اقیانوسیه نیز در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت که نمایندگان با ۱۵۱ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.
همچنین نمایندگان مجلس لایحه موافقت‌نامه بین دو دولت ایران و فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی را تصویب کرده‌اند.
در جریان بررسی این لایحه محمدجواد ابطحی مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است. وی افزود: باید درباره بررسی موافقتنامه‌ها و این‌گونه لوایح تدابیری اندیشیده شود تا تک تک مواد آن خوانده و تصویب گردد؛ کاری که مجلس برای آن وقت نمی‌گذارد و دولت هم تمایلی برای این کار ندارد.
همچنین طرح اصلاح بند ۵ ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان آن را اصلاح کردند.
بیش از ۲۱۰ نفر از نمایندگان نیز در قالب بیانیه‌ای از مواضع رهبر انقلاب در ملاقات با نخست وزیر ژاپن حمایت کردند.

کد مطلب: 109459
 
Share/Save/Bookmark