میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
گرفتاری آقای وزیر
سرانجام مارک اسپر توانست به عنوان وزیر دفاع آمریکا خود را معرفی نماید و جز معدود افرادی باشد که برای کابینه ترامپ باقی مانده اند...

سرانجام مارک اسپر توانست به عنوان وزیر دفاع آمریکا خود را معرفی نماید و جز معدود افرادی باشد که برای کابینه ترامپ باقی مانده اند. وی در حالی به این سمت می رسد که بررسی روند تحولات داخلی و جهانی نشانگر دورانی سخت برای او خواهد بود. در عرصه داخلی عملا کنگره در برابر ترامپ قرار دارد و با توجه به اینکه محور سیاست خارجی ترامپ نیز در حوزه نظامی است، تنشهای اسپر با جریان‌های سیاسی که این روزها به دنبال انتخابات نیز هستند سخت خواهد شد. نکته دیگر در شرایط حاکم جهانی خلاصه می شود. آمریکا در حالی سعی دارد تا خود را قدرت برتر جهان معرفی نماید که در عمل توان چنین اقدامی را ندارد چنانکمه ارتش این کشور که زمانی ناجی امنیت خوانده می شد اکنون برای اقدام نظامی طلب پول می کند چنانکه ترامپ رسما می گوید کشورهای عربی باید پول اقدامات آمریکا در منطقه را بپردازند.
در این میان آمریکا در کنار بحران افغانستان با چالشهای مهم دیگری نیز مواجه است که از نظر آمریکایی‌ها مقابله با چین، ژاپن، ایران، روسیه و کره شمالی محور آن را تشکیل می‌دهد. در همین چارچوب نیز مارک اسپر گزینه رئیس‌جمهور آمریکا برای تصدی وزارت دفاع گفت به منظور مقابله با تهدیدات چین در منطقه «ایندو-پاسیفیک» پایگاه‌های نظامی جدیدی مورد نیاز است. اسپر در جلسه پاسخ به سوالات سناتورها گفت: «چین پیشرفت‌های تکنولوژیکی چشمگیری در زمینه سیستم‌های تسلیحاتی ایجاد کرده است که برای شکست دادن یا کاهش تأثیر قابل توجه نیروهای آمریکایی طراحی شده‌اند، مانند برد و دقت تسلیحات موشکی». او گفت:‌ «چین بر روی افزایش قابل توجه موشک‌های کروز برای حملات زمینی و موشک‌های بالستیک دارای بردهای کوتاه، متوسط و بلند سرمایه‌گذاری کرده تا بتواند اهدافی را تا زنجیره دوم جزایر در معرض خطر قرار دهد».
بعد دیگر چالش اسپر را در قبال ترکیه می توان مشاهده کرد چنانکه مارک اسپر سرپرست درباره خرید سامانه های اس -۴۰۰ ترکیه از روسیه اظهار داشت: ترکیه از مهمترین متحدان دیرینه آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است اما خرید سامانه های اس- ۴۰۰ یک تصمیم اشتباه و ناامید کننده است.
در این میان یک اصل مشاهده می شود و آن نوع مواضع وی در قبال جمهوری اسلامی است. مارک اسپر در بیانیه ای که در این نشست قرائت کرد, گفت "با این موضوع موافق هستم که ما خواهان جنگ با ایران نیستیم. ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم. باید به کانال دیپلماتیک بازگردیم". مارک اسپر، ، روز پنج‌شنبه ششم تیرماه پس از نشست ناتو در بروکسل گفت که نتوانسته از متحدان واشینگتن تعهدی جدی بگیرد تا برای تامین امنیت آب‌های بین‌المللی همپای آمریکا دست به کار شوند. این مقام آمریکایی در نهایت هشدار داده است: «ما دنبال درگیری نظامی با ایران نیستیم اما آماده‌ایم که از نیروهای ایالات متحده و منافع آن در منطقه دفاع کنیم. کسی نباید این خودداری را به ضعف ما تعبیر کند».
مجموع این رفتارها نشان می‌دهد آمریکا در حالی با برجسته سازی تهدید نظامی به دنبال توجیه تحرکات نظامی و حتی فروش تسلیحات است اما در عمل روند تحولات از تزلزل سیاست‌های این کشور حکایت دارد که اسپر را درگیر چالشهای بسیاری خواهد ساخت. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 109954
 
Share/Save/Bookmark