میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
وزیر راه و شهرسازی خبر داد
حل مشکلات قرارداد برقی کردن قطار تهران - مشهد

وزیر راه و شهرسازی گفت: قرارداد برقی کردن قطار مشهد - تهران منعقد شده اما با اشکالاتی مواجه شده و ما مذاکراتی داشتیم که در آینده نه چندان دور موانع قراردادی حل خواهد شد و ما ترتیبی خواهیم داد که این پروژه با سازوکار متفاوتی دنبال شود.
محمد اسلامی اظهار کرد: ما در برنامه داشتیم که ۱۵۰ هزار واحد از مسکن‌های مهر باقیمانده را در سال‌جاری به بهره‌برداری رسانده و تحویل مردم دهیم که تا اواسط بهار اجرایی خواهد شد. ما به صورت هفتگی شاهدیم که مسکن‌های مهر افتتاح می‌شود. در همین مقطع زمانی ۲۲۶۱ واحد در مشهد افتتاح شد که در گلبهار ۱۱۰۱ واحد به بهره‌برداری رسید.
وی با بیان اینکه موضوع مهم در مسکن مهر این بوده که بخشی از آن خارج از مدیریت و اراده ما و در دست تعاونی‌هاست، عنوان کرد: این امر مشکلات حقوقی و قضائی را برای خریداران ایجاد کرده است. بخشی مربوط به وضعیت قراردادی بوده که به عنوان قراردادهای سه‌جانبه مطرح است، ما این قراردادها را تعیین تکلیف کردیم و پروژه‌ها در حال انجام است که تا پایان سال ۱۳۹۸ تحویل خواهند شد.
اسلامی افزود: تعدادی نیز فاقد متقاضی بوده که با استانداران و سازمان‌های امدادی مانند کمیته امداد و بهزیستی هماهنگ کردیم تا در اختیار اقشار تحت حمایت آن سازمان‌ها قرار داده شود. ما در پایان این دولت مسأله‌ای به نام مسکن مهر نخواهیم داشت.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اقدامات وزارتخانه برای سفرهای نوروزی هماهنگی با دستگاه‌های عضو ستاد سفر است، تصریح کرد: ناوگان‌های ما برای خدمت‌رسانی آماده‌سازی می‌شوند و در حداکثر آمادگی قرار می‌گیرند. برنامه‌ریزی‌های لازم در زمینه ریلی، جاده‌ای، هوایی و برای سفرهای دریایی و گردشگری صورت گرفته است. بخش دیگر آماده‌باش راهداران بوده که ۱۲ هزار راهدار با ۹۰۰۰ ماشین‌آلات و امکانات راهداری مهیا هستند و در خدمت مردم خواهند بود.
وی ادامه داد: با پلیس راهور و راه هماهنگی کردیم و قرار است که با کار عملیاتی مشترک سامانه‌های هوشمند را مراقبت کنیم و با علائم هشداردهنده و استقرار نیروی انتظامی نقاطی را که دارای آسیب‌پذیری و جزو اولویت‌های اول ما است، برای ایام نوروز فعال کنیم.
اسلامی اضافه کرد: نکته آخر هماهنگی‌های مربوط به ایجاد قابلیت برای حذف نقاط حادثه‌خیر بوده که در سال‌جاری حدود ۸۰۰ کیلومتر باند دوم ایجاد شده و از این مقدار حدود ۲۲۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و تمام تلاش سازمان راهداری و شرکت ساخت توسعه زیربناهای حمل‌ونقل این است که ۶۰۰ کیلومتر باقیمانده برای عید نوروز آماده شود.
وزیر راه و شهرسازی درباره برقی کردن قطار مشهد - تهران، گفت: قرارداد قطار مشهد - تهران منعقد شده اما با اشکالاتی مواجه شده و مسائلی را در بحث فاینانس داشته که طرف تأمین فاینانس بعد از تحریم ملاحظاتی داشت و ما مذاکراتی داشتیم که در آینده نه چندان دور موانع قراردادی برطرف خواهد شد و ما ترتیبی خواهیم داد که این پروژه با سازوکار متفاوتی دنبال شود.
وی با بیان اینکه مذاکرات قراردادی و تفاهمات قطار مشهد-گرکان صورت گرفته است، عنوان کرد: این پروژه فاینانسی است و با موافقت‌های انجام شده، سهم ما برای تأمین فاینانس که ۱۵ درصد مبلغ قراردادها بوده، از صندوق توسعه ملی برداشته خواهد شد. این خط در دستور کار ماست و در حال مذاکره و پیگیری هستیم. امیدواریم این کنسرسیوم بتواند سریع مطالعات خود را شروع کند. هنوز مطالعات مهندسی این خط شروع نشده و در سطح برنامه است، باید مسیر را مطالعه و نقشه‌های آن را تهیه کنند و بعد وارد اجرا شود.
اسلامی بیان کرد: ما ۱۲ پروژه ریلی در سطح کشور داریم که در اولویت قرار گرفتند. تعدادی پروژه‌های کریدورهای ترانزیتی ما هستند که کمک می‌کند تا قدرت لجستیک خود را در کشور و سهم خود را از ترانزیت افزایش دهیم.
اسلامی همچنین در مراسم بهره‌برداری از میدان راه‌آهن مشهد اظهار کرد: بیش از هر موقع در این زمان نیازمند توجه به کیفیت زندگی شهری هستیم. ما به اندازه کافی از هنجارها کاسته و بر ناهنجاری‌ها افزوده‌ایم. تلاش روزافزون برای رسیدن به آسایش کردیم، اما وسایل آسایش مانع آسایش ما شدند. وزارت راه و شهرسازی

کد مطلب: 108252
 
Share/Save/Bookmark