میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
سیاست روز گزینه های خبر خوش اقتصادی را بررسی می کند؛
کلید گشایش اقتصادی!
کلید گشایش اقتصادی!
 

کلید واژه «گشایش اقتصادی» طی روزهای اخیر به نقل محافل مختلف سیاسی و اقتصادی و حتی خانوادگی مبدل شده است. اتفاقی که بیش از هر چیز در این شرایط اقتصادی که هر روز سخت و سخت تر می شود ،منجر به آن شده تا روزنه امیدی در دل مردم ایجاد شود.
بحث و بررسی بر سر گشایش اقتصادی از آنجا نشات گرفت که رئیس جمهوری طی روزهای اخیر از اخبار مهم و اثر گذاری خبر داد که در جلسه سران قوا مطرح شده بود و درنهایت منجر به آن شد تا رئیس جمهور تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می شود که گشایشی اقتصادی در کشور بوجود می آید.
رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری به دولت و قوای مقننه و قضاییه و تشکیل اولین جلسه سران قوا پس از رهنمودهای معظم له در روز عید قربان، تاکید کرد:« موضوع مهم اقتصادی در این جلسه در دستور کار قرار گرفت و بحث بسیار مفصلی انجام شد که نظرات بسیار شبیه و نزدیک به هم بود و اینکه برخی در کشور مطرح می کنند که قوای مقننه و قضاییه به دنبال زمین زدن دولت هستند، در این جلسات اینچنین مشاهده نمی کنیم و قوای دیگر کاملا درک می کنند که کشور در چه شرایطی قرار دارد.
در این جلسه تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می شود که گشایشی اقتصادی در کشور بوجود می آید.» 

مهر تاییدی دیگر بر گشایش های اقتصادی
همراستا با این صحبت های روحانی ،واعظی رئیس دفتر روحانی نیز از سوی دیگر اعلام کرد: «با علامت‌هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم، در ماه‌های پایانی تحریم قرار داریم.»
واعظی همچنین با اشاره به تحریم‌ها، گفت:« امیدواریم در ماه‌های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند زیرا هدف آنهایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران طی ۳ الی ۴ ماه بود اما الان ۲.۵ سال گذشته است و ما در این مدت علاوه‌بر اینکه تسلیم نشدیم، اتکایمان به خودمان نیز افزایش یافت. زندگی مردم سخت شده، اما چیزی متوقف نشده است؛ تحریم‌کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند. » 

گزینه های روی میز
اگرچه در پی این اخبار زمینه برای گمانه زنی ها فراهم شد و هر کسی از ظن خود گجینه ای را به عنوان گزینه اصلی معرفی کرد اما نکته اصلی و مهم دراین میان عباراتو کلیدواژه هایی بود که توسط رئیس جمهور ور ئیس دفتر وی عنوان شد. برخی کارشناسان و تحلیلگران رونق بورس را مدنظر قرار داده و سیگنال های ارایه شده از سوی رئیس جمهور را گشایش اصلی بر شمرده و برخی دیگر ورود اوراق سلف نفتی و ابزارهای جدید در این بازار را گزینه اصلی گشایش مطرح کرده اند . از طرف دیگر برخی از تحلیلگران و فعالان براین طبل کوبیده اند که داستان گشایش همان موضوع مرتبط با FATF است و برخی دیگر باز پس گیری بدهی های کره جنوبی عنوان کردند . گمانه زنی ها دراین خصوص تا آنچجا بالا گرفت که برخی از اعضا اتاق بازرگانی نیز این موارد را دستخوش پیام های خود در فضای مجازی کردند و بحث بر سر آن به قدری داغ شد که این نوشته ها دست به دست در فضای مجازی مورد بازنشر قرار گرفت.
به اعتقاد کارشناسان و تحلیگران اقتصادی نمایان ترین موضع گیری در این بین شاید مربوط به توئیت نائب رییس اتاق ایران و عضو شورای عالی بورس بود که با تاکید بر موضوع FATF اینگونه عنوان کرد که « شایعه شده گشایش اقتصادی مورد اشاره رییس جمهوری، پذیرش FATF و آزاد شدن منابع ارزی بلوکه شده کشور در بانک‌های خارجی است، گرچه با پذیرش کامل FATF نیز ایران به صورت اتوماتیک از لیست سیاه خارج نمی‌شود،اما اگر گره‌ای که با دست باز می‌شد را با دندان باز کنیم می‌شود گشایش؟ » 

نکات قابل تامل
دراین بیمن آنچه از دید کارشناسان و تحلیلگران قابل تامل است صحبتا های روحاین و رئیس دفتری ویاست به این ترتیب که انتشار چنین خبر و تایید یاز سوی اعضای هیات دولت به خوبی نشان می دهد که سران سه قوا با هم در یک مسیر و توافق هستند که خود آن امری مثبت به شمار رفته و از این رو آن را می توان یک اصل مهم برای حل مشکلات کشور لحاظ کرد.
مساله دوم و کلیدی دراین بین آن است که اگر این گشایش قرار است در قالب بسته اقتصادی مطرح می شود باید در چارچوب جهش تولید و رفع ریشه ای مشکلات باشه و نه صرفا به صورت مسکن و موقت؛ چرا که تجربه نشان داده است تلنبار مشکلات و. معضلات اقتصادی کشور به حدی است که با مسکن آنی و مقطعی هم نمی توان گره ازآن گشود و اگر تدابیر در نظر گرفته شده به شکل اساسی و ریشه دار این مشکلات حل نکند ،نمی توان امیدی به اجرا و صد البته اثرگذاری آن داشت.
نکته سومی که دراین خصوص از سوی کارشناسان مطرح می شود آن است که اگر این گشایش ها و بازگشایی چشم دوختن به اقدام خارجی ها و غربی ها و همچنین رفع تحریم ها از سوی آنها باشد بی شک خیایل بیش نبوده و نیست،چراکه این کشورها به خوبی نشان داده اند که ا زچه کسی فرمان می برند و تمام وعده هایی که سر داده اند تا به امروز وعید شده است. نکته چهارم در این زمینه آن است که متولیان بپذیرند این بسته زمانی می تواند درکشور و اقتصاد آن گشایش ایجاد کند که قوه مجریه با قوه قضائیه در مبارزه با فساد اقتصادی همکاری و با مجلس در اجرای قوانین همکاری داشته باشند . نکته پنجم دراینمسیر از دید کارشناسان به این مساله اشاره دارد که این بسته اقتصادی باید عملکردی در مقابله با تحریف بوده و بیانگر حقایق و داشته های کشور باشد و درنهایت به مقابله با فضای یاس و ناامیدی در کشور بپردازد. به باور کارشناسان این بسته اقتصادی باید شامل رفع موانع تولید و باز گرداندن کارخانه هایی بزرگی مانند هپکو ،هفت تپه و امثال آن به عرصه تولید باشد تا بتواند گامی مهم برای اقتصاد کشور برداشته شود. دست آخر اما کارشناسان و تحلیلگران براین اعتقادند که هر گونهاقدام متولیان دراین مسیر باید به گونه ای باشد که با اطلاع رسانی و برنامه ریزی درست و دقیق و همچنین مسئولیت پذیری دولت صورت بگیرد وگرنه میتواتند تبعاتی مانند گرانی یک شبه بنزین و محصولاتی امثال آن را در پی داشته باشد.

کد مطلب: 114859
 
Share/Save/Bookmark