میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
پیشگام خیانت
جهان از جمله منطقه غرب آسیا در حالی درگیر بحران کروناست که برخی از کشورهای عربی به دنبال بهره برداری از این وضعیت برای...

جهان از جمله منطقه غرب آسیا در حالی درگیر بحران کروناست که برخی از کشورهای عربی به دنبال بهره برداری از این وضعیت برای تحقق اهداف جاه طلبانه شخصی دولتمردانشان هستند که زمینه ساز بحران‌های جدید و البته خیانت به جهان اسلام است. امارات از جمله کشورهایی است که با سرعت گسترده‌ای در این مسیر حرکت می‌کند که محور آن را نیز رویکرد به سازشکاری با رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان فلسطین، جهان عرب و امت اسلامی تشکیل می‌دهد.
این رویکرد چنان بوده که جبهه مردمی این اقدام امارات را ادامه جنایت عادی‌سازی روابط با تل‌آویو توصیف کرد و گفت:‌ عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل روند صعودی داشته تا جایی که به پروازهای هوایی مستقیم رسیده است. امارات با ادامه عادی‌سازی علنی و غیرعلنی روابط خود با [تل‌آویو] تاکید می‌کند که این کشور پدرخوانده عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. نکته قابل توجه آنکه وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نیز دیروز تصمیم دولت امارات برای آغاز اولین برنامه تحقیقاتی فضایی در بین کشورهای عربی را تبریک گفت. هر چند که شواهد امر نشان می‌دهد که تحقیقات فضایی امارات نه اقدامی مستقل که برگرفته از سیاست‌های کشورهایی همچون انگلیس است که با نام امارات حضور در فضا یا همان تشدید جنگ فضایی با رقبا را صورت می‌دهد اما حمایت صهیونیست‌ها از این اقدام را می‌توان سناریوی برای نمایش گذاشتن دستاورد همراهی با این رژیم برای ملت‌‌ها و دولت‌های عربی دانست تا رقابتی میان این کشورها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ایجاد نمایند.
اما در باب اهداف امارات از تشدید رویکرد آشکار به رژیم صهیونیستی چند محور مطرح است. بخشی از آن را باید در طراحی محمد بن زاید ولیعهد امارات و جاه طلبی‌هایش دید که همچون بن سلمان ولیعهد سعودی به دنبال رسیدن به قدرت مطلقه است و در این راه همراهی با آمریکا را اصلی مهم می‌داند. آمریکایی که رژیم صهیونیستی اولویت آن است بویژه اینکه در مقطع کنونی که به انتخابات این کشور نزدیک می‌شود اجرای معامله قرن و نزدیکی کشورهای عربی به رژیم صهیونیستی اهمیت بیشتری می‌یابد. مسئله‌ای که تحرکات سعودی و امارات برای نزدیکی هر چه بیشتر به رژیم صهیونیستی را در این چارچوب می‌توان دانست.
نکته دیگر آنکه به رغم همگرایی اولیه در کشتار مردم یمن میان عربستان و امارات، اکنون منافع آنها در یمن با اختلافاتی همراه شده و هر کدام به دنبال منفعت طلبی یک جانبه هستند. می‌توان گفت که از دلایل رویکرد دو کشور به همگرایی با رژیم صهیونیستی در چارچوب کسب حمایت غرب در تحولات یمن است که ناشی از رقابت دو کشور برای سلطه و غارت منابع این کشور است. حلقه تکمیلی این رفتار را در قبال لیبی می توان دانست که امارات به دنبال جلب رضایت غرب برای استمرار بحران در این کشور است که تحت نام حمایت از خلیفه حفتر صورت می گیرد. به هر تقدیر می‌توان گفت که برخی مقامات امارات همچون بن زاید ولیعهد برای منافع شخصی روند سازش را شتاب بخشیده‌اند چنانکه گروه‌های فلسطینی، امارات را پدرخوانده خیانت به فلسطین نامیده‌اند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 114057
 
Share/Save/Bookmark