داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۴
 
 
با محوريت اصلاحات داخلي و مقابله با توطئه‌هاي خارجي قطار گفت‌وگوي ملي سوريه روي ريل قرار گرفت
با محوريت اصلاحات داخلي و مقابله با توطئه‌هاي خارجي 
قطار گفت‌وگوي ملي سوريه روي ريل قرار گرفت
 
با هدف خروج از بحران، اصلاحات داخلي و مقابله با مداخلات خارجي همايش دو روزه گفت‌وگوها ملي سوريه با حضور گروه‌هاي و جريان‌هاي مختلف اين كشور آغاز به كار كرد.
به رغم تمام تحركات صورت گرفته از سوي غرب براي عدم برقراري آشتي ملي در سوريه، بشار اسد اعلام كرده بود از ديروز قطار گفت وگوهاي ملي روي ريل قرار گرفت تا اين كشور گامي مهم براي پايان دادن به بحران‌هاي ماههاي اخير بردارد.
طبق اعلام كميته ملي گفت‌وگوي فراگير سوريه، اقشار مختلفي از جريان‌هاي سياسي، حزبي، مستقل، معارض، دانشگاهي و فعالان جوان در اين گفت‌وگوي دو روزه شركت خواهند كرد.
جدول كاري اين همايش شامل ، بررسي «نقش گفت‌وگوي ملي در حل سياسي، اجتماعي، اقتصادي بحران كنوني سوريه و بررسي افق‌هاي آينده. «اصلاح برخي مواد قانون اساسي از جمله بند هشتم آن با هدف ارائه آن به اولين جلسه پارلمان و بعيد نبودن تهيه قانون اساسي جديد».
- «بررسي طرح‌هاي قانون احزاب، قانون انتخابات و قانون مطبوعات».
در اين چارچوب معاون رئيس جمهور سوريه درآغاز نشست مشورتي گفت‌وگوي فراگير ملي ، هدف از اين نشست را فراهم کردن شرايط مناسب براي انتقال سوريه به نظام حکومتي چند حزبي و دموکراتيک دانست. فاروق الشرع که رياست کميته گفتگوي ملي را برعهده دارد، با اشاره به اوضاع غيرعادي سوريه در مرحله فعلي گفت : بايد چاره انديشي کرد تا با رايزني فيمابين راه برون رفت از بحران را بيابيم. الشرع گفت : چاره اي پيش روي نظام سياسي و منتقدان وجود ندارد جز اينکه با رايزنيهاي سازنده خود، سوريه را از بحران سياسي و اقتصادي نجات دهيم. همچنين نماينده مجلس الشعب سوريه از گروه هاي سياسي سوريه خواست براي بررسي پيش نويس قانون احزاب در سوريه ، پاي ميز گفت و گو حاضر شوند. "خالد العبود" اظهار داشت: تدوين پيش نويس براي نهايي کردن قانون احزاب در سوريه ، اقدامي سياسي است که بسترساز روند جديدي براي دولت جديد است و به همه گروه ها و جناح هاي مهم سياسي امکان مشارکت خواهد داد و اين گروه ها خواهند توانست ديدگاه ها و نظرات خود را در طرح اصلي دولت به کار بندند. همچنين حسن عبدالعظيم " دبيركل حزب اتحاد دموكراتيك سوسياليست عربي سوريه از سران معارض سوريه از نقشه راهي براي خروج كشور از بحران جاري خبر داد و گفت: ما مخالف هرگونه اقدامات خشونت‌ آميز هستيم و تنها مي‌خواهيم كه نظام با گوش دادن به ديدگاه‌ ديگر احزاب آنها را در تصميم‌گيري حكومت مشاركت دهد.وي با تكرار موضع خود مبني بر اينكه ما خواستار سرنگوني نظام نيستيم، گفت: ما به عنوان معارض ملي‌گرا خواستار تحقق خواسته‌هاي مردم هستيم و مواضع و خواسته‌هاي خود را از طريق وسايل ارتباطات جمعي اعلام كرده‌ايم.
نشست گفت‌وگوهاي ملي سوريه در حالي آغاز شده كه در اقدامي مداخله جويانه"آليستر برت " معاون وزير امور خارجه انگيس در امور خاور ميانه با تمجيد از سياست هاي دولت آنكارا در قبال تحولات سوريه، اين سياست ها را متعادل و حساس توصيف كرد. تركيه در هفته‌هاي اخير به حمايت از معارضان سوريه پرداخته است.
در اين ميان المنار فاش كرد : در سوريه ديپلمات‌هاي آمريكايي و فرانسوي اكنون نقش تخريبي و تحريك‌كننده عليه ملت و سران سوريه دارند و پس از آنكه توطئه بين‌المللي عليه سوريه شكست خورد، اين ديپلمات‌ها اكنون بشدت و فشردگي مشغول شعله‌ور كردن دوباره عرصه سياسي سوريه هستند.
منابع مذكور فاش كردند: سفارتخانه‌ها و كنسولگري‌هاي آمريكا و فرانسه اكنون دو سفارتخانه عربستان و قطر را به خدمت گرفته‌اند و در آنجا مشغول جمع‌آوري اخبار و اطلاعات هستند. اين سفارتخانه‌ها دستگاه‌هاي ارتباطي پيشرفته و كلت‌هاي كمري (همراه با صداخفه‌كن) در اختيار عناصر تروريستي كه از تركيه، لبنان و ديگر مناطق به سوريه نفوذ كرده‌اند، مي‌گذارند. اين عناصر با حمايت مالي عربستان و قطر وارد سوريه شده‌اند كه در اسرائيل آموزش ديده‌اند و از حمايت تركيه برخوردارند. در كنار اين عناصر افرادي در سوريه نيز هستند كه تحت پوشش‌هاي مختلفي مانند دين و مذهب و كمك‌هاي مالي فريب خورده‌اند و فعال هستند.
کد مطلب: 67355
 
Share/Save/Bookmark