میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶
 
 
عباس لاجوردی:
وقتی «هزارپا»‌ها مهم می‌شوند از سینمای ارزشی و دفاع‌مقدس حمایتی نمی‌شود

کارگردان سینما با انتقاد از عملکرد مدیران سینمایی در رابطه با سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس که باعث مهجوریت این گونه مهم سینمایی شده است گفت: وقتی امثال «هزارپا»‌ها و «گشت ارشاد»ها مهم می‌شوند معلوم است از سینمای ارزشی و دفاع‌مقدس حمایتی نمی‌شود.
عباس لاجوردی افزود: مردم کشور ما همواره و تحت هر شرایطی ثابت کرده‌اند که نسبت به ۸ سال دفاع‌مقدس عرق و عشق دارند و هرگز خاطرات دلاورمردی‌های رشید میهن‌مان را از یاد نمی‌برند؛ زدودن خاطرات جنگ از ذهن مردم کشور هرگز شدنی نیست و مسئولان فرهنگی و هنری کشور هم موظف هستند تا برای مردم علاقه‌مند به دفاع‌مقدس و ارزش‌ها و آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی خوراک مناسب تهیه کنند.
کارگردان فیلم سینمایی «جشن تولد» ادامه داد: اگر سازمان یا نهادی با فشار و بالاجبار دست به تولید یک اثر ارزشی بزند اسم آن دغدغه‌مندی نیست، وظیفه است! از این‌رو ما نیاز به مدیران و متولیانی داریم که با دغدغه‌مندی وارد عرصه شوند و با جان و دل‌شان برای رشد و ارتقای سینمای ارزشی و دفاع‌مقدس قدم بردارند. متأسفانه آنچه به خصوص طی سال‌های اخیر شاهد آن هستیم این است که فیلم‌های ارزشی مرتب به حاشیه کشیده می‌شوند و بسیاری سانس‌های پرت و خالی از مخاطب سینماها به اینگونه فیلم‌ها اختصاص پیدا می‌کند؛ گویی دست‌هایی در کار است که اصولاً آثار ارزشی بایکوت شده و دیده نشوند!
این سینماگر تأکید کرد: این اتفاقات در حالی است که سینمای دفاع‌مقدس همواره مخاطبان خاص خود را داشته و دارد و اگر شرایط مناسبی در اکران داشته باشد فروش بالایی نیز خواهد داشت؛ ما نباید یاد و خاطره فروش‌های بسیار زیاد فیلم‌هایی همچون «اخراجی‌ها» را فراموش کنیم.
لاجوردی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه گویا مسئولان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران فراموش کرده‌اند که وظیفه‌شان حمایت از استراتژی‌های نظام است تصریح کرد: اگر فقط یکبار برخورد جدی با این دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادها شود و بودجه فراوانی که به آن‌ها اعطا می‌شود قطع گردد آن وقت متوجه می‌شوند که باید چه کنند! اگر بودجه این نهادها از طریق نظام و بیت‌المال پرداخت می‌شود باید بدانند که موظف هستند براساس دغدغه‌ها و آرمان‌ها و اهداف والا و عالیه نظام مبادرت به تولید فیلم کنند.
این فیلمساز متذکر شد: رفتار نهادهایی مانند حوزه هنری و سازمان اوج با فیلمسازان ارزشی سلیقه‌ای است؛ متأسفانه در این نهادها هیچ‌گونه سیاست مشخصی برای حمایت از آثار سینمای ارزشی وجود ندارد و همواره رفتارهای سلیقه‌ای در آن‌ها حاکم است؛ این اتفاق در حالی است که ما نیاز به سیاست‌گذاری کلان در سینمای ارزشی و استراتژیک داریم و زمانی که مسئولان سازمان سینمایی در غفلت هستند.
وی افزود: متأسفانه باید بگویم که با بی‌تدبیری و بی‌بصیرتی‌های مسئولان امروزه سینمای دفاع‌مقدس به طور کلی نابود شده است و دست و پاهای آخرش را می‌زند اما اصل ارزش‌های دفاع‌مقدس در دل دغدغه مندان و مردم کشور همچنان زنده و پابرجا است و قطعاً اگر مدیر دغدغه‌مندی در عرصه مدیریتی سینمای دفاع‌مقدس حضور داشته باشد ما مجدداً می‌توانیم شاهد رشد و اعتلای اینگونه مهم سینمایی در کشورمان باشیم. سینماپرس

کد مطلب: 106254
 
Share/Save/Bookmark