میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
با تکیه بر پیگیری مطالبات مردمی تاکید شد
اتحاد مردم و دولت عراق در برابر موج‌سواری دشمنان
اتحاد مردم و دولت عراق در برابر موج‌سواری دشمنان
 

عراق این روزها بیش از گذشته نیازمند وحدت میان مردم و دولتمردانشان است تا مانع از موج سواری دشمنان بر مطالبات مردمی برای برهم زدن ثبات و دستاوردهای بزرگ این کشور شوند چنانکه مقامات ارشد این کشور تاکید بر لزوم خویشتن‌داری مردم بر رسیدگی فوری به خواسته‌های اقتصادی برحق مردم تأکید کردند.
روز سه‌شنبه شهر بغداد و برخی دیگر از شهرهای عراق صحنه تظاهرات گروهی از مردم بود که گفته می‌شود خواسته اصلی این معترضان رسیدگی به مسائل اقتصادی است. این اعتراض ها هر چند مطالبه‌ای مردمی برای حقوقشان است اما در مقطع کنونی که عراق دورانی حساس را سپری می‌کند اولویت بیشتر بر اصل وحدت و یکپارچگی و‌ آرامش سراسری در این کشور است بویژه اینکه عراق خود را برای حضور میلیون‌ها زائر اربعین حسینی (ع) آماده می کند و این وحدت می تواند جلوه‌ای مثبت از این کشور را به جهانیان نشان داده و ارتقا جایگاه بین المللی آنها را رقم زند. بنا بر گزارش رسانه‌های عراق، «معترضان در اعتراض به وضع موجود در عراق از جمله فساد مالی و اداری، بیکاری، بهبود وضع معیشتی و شرایط خدمات رسانی در استان‌های مختلف، به ویژه شهر بغداد، پایتخت عراق و بصره تظاهرات کردند».آنگونه که در گزارش‌ها آمده معترضان با تجمع در بغداد و به آتش کشیدن «پل جمهوریت»، نیرو‌های امنیتی را وادار کردند تا با استفاده از گاز اشک آور مانع از ورود آن‌ها به منطقه سبز بغداد -که منطقه‌ای سیاسی و امنیتی است- شوند. گفته می‌شود در میان تظاهرات‌کنندگان، گروهی هم حضور داشتند که خواستار کناره‌گیری دولت بودند و تلاش داشتند با سر دادن شعارهای تند و درگیری با نیروهای پلیس اعتراض‌های اقتصادی مردم به خشونت کشیده شود. وزارت بهداشت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان تظاهرات روز سه شنبه، یک نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند.
اما واکنش دولتمردان عراق به این وضعیت تاکید بر حل مشکلات و البته لزوم خویشتن داری مردم بوده است. نخست وزیر عراق در واکنش به تظاهرات مردم در شهر‌های مختلف عراق اطمینان داد که وظیفه دولت و اولویت آن دستیابی به مطالبات مشروع است و دولت برای تحقق خواسته‌های منصفانه معترضان تلاش می‌کند. برهم صالح رئیس جمهور نیز در صفحه رسمی توئیتر خود اعلام کرد که مقامات مسئول را به ایجاد فرصت‌های شغلی و اصلاح ساختاری به پاسخ‌گویی به خواسته‌های معترضان فرا خوانده و انجام این کار را وظیفه دولت دانسته است. نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در واکنش به تظاهرات اخیر بغداد در صفحه توئیتر خود نوشت: آنچه امروز در میدان التحریر بغداد رخ داد تاسف آور است و به نفع هیچ کس نیست. وی معترضان را به حفظ آرامش و احترام به قانون در تظاهراتشان فراخواند. قیس خزعلی، دبیر کل گردان‌های اهل الحق عراق با حمایت از خواسته‌های اقتصادی مردم، درباره تلاش برخی برای ایجاد آشوب در شهرهای عراق گفت: « آنچه در تظاهرات اخیر دیده شد دلیلی بر وجود دست‌های خبیثی است که می‌خواهند ثبات عراق را برهم زنند».هیئت رئیسه پارلمان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیته‌های امنیت و دفاع و حقوق بشر را مسئول انجام تحقیقات لازم در خصوص حوادثی کرد که در تظاهرات مردم در خیابان‌های این کشور رخ داد.مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق از رؤسای سه گانه عراق خواست تا تحقیقات عادلانه‌ای را در مورد عامل قتل یکی از تظاهرات کنندگان انجام دهند. برخی از فعالان جریان صدر که خود در سال‌های گذشته بار‌ها تجمع‌های اعتراضی در بغداد داشته‌اند اعلام کردند که دعوت به برگزاری تظاهرات در این زمان از سوی این گروه نبوده است.
برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی در بغداد به پایگاه العرب اعلام کردند که پیام‌هایی برای تظاهرات از حساب‌های کاربری ناشناس در فیس‌بوک و توئیتر دریافت کرده‌اند. با توجه به اینکه طرف دعوت‌کننده به این تظاهرات ناشناس است، فعالان سیاسی به مردم هشدار داده‌اند که این تظاهرات ممکن است نوعی دام یا تلاشی برای ایجاد آشوب در عراق باشد. نکته قابل توجه همزمانی این اعتراض‌ها با دستاوردهای امنیتی است که ابهام در این عرصه را بیشتر می سازد چنانکه «هادی الخراسانی» از فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) از تداوم عملیات نیروهای الحشد برای پاکسازی مرزهای عراق با سوریه و عربستان سعودی خبر داد.
از سوی دیگر کریم المحمداوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق بر این باور است که پایگاه‌های آمریکا در این کشور، نقش مهمی در حملات پهپادی اخیر صهیونیست‌ها به مواضع الحشد الشعبی داشتند و به همین دلیل عراق می‌تواند به این مواضع آمریکایی حمله کند.

کد مطلب: 111050
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۸-۰۷-۱۱ ۱۰:۰۹:۴۰
مردم عراق بر نامردمی دولت و مسئولان عراق شورش کرده اند. فساد و دزدی مسئولان عراق بعلاوه لاند بازی و وابستگی به بیگانگان صدای مردم را در آورده است.