میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۸
 
 
چرا در پنتاگون طرحی برای مقابله با ایران تنظیم نشده است؟

مقام‌های نظامی آمریکا در گفت‌وگو با یک نشریه آمریکایی فضاسازی‌های رسانه‌ای درباره احتمال درگیری میان ایران و آمریکا را رد کرده و گفته‌اند در پنتاگون هیچ طرح واقعی برای مقابله با ایران تدوین نشده است. رسانه‌های آمریکایی پیش از این مدعی شده‌اند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بررسی‌هایی را برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه با هدف مقابله با تهدیدهای ادعایی از سوی ایران انجام داده است، اما در پنتاگون برخی طرح‌ها فقط تحویل سیاستمداران می‌شوند و برخی دیگر طرح‌هایی هستند که واقعی و قابل اجرا هستند. سه مقام نظامی آمریکا که در دولت ترامپ مسئولیت‌هایی در زمینه برنامه‌ریزی برای نیروهای آمریکایی و نظارت بر آنها دارند در گفت‌وگو با نشریه «تایم» وجود هر گونه طرح واقعی، قابل‌ اجرا یا هر طرح دیگری از این قبیل برای اعزام گسترده نیرو به منطقه خلیج فارس جهت مقابله با ایران را تکذیب کرده‌اند. یک افسر آمریکایی در همین راستا به تایم گفت: «انجام این کار مستلزم دانستن این است که می‌خواهیم به چه رویداد احتمالی پاسخ دهیم. هدف قرار است نیروهای خود ایران باشند یا شبه‌نظامیان وابسته به آن؟ دشمن در عراق است یا سوریه یا جایی دیگر؟ [رویدادی که قصد پاسخدهی به آن داریم] خودروی بمب‌گذاری‌شده بوده یا [حمله] سایبری؟ آیا با شواهد متفن می‌توان حمله اولیه را به حکومت ایران نسبت داد تا هدف قرار دادن مواضعی در داخل ایران قانونی باشد؟
هر سه منبع نظامی که به شرط عدم افشای نام با تایم گفت‌وگو کرده‌اند به این نشریه گفتند هیچ طرحی که شامل چنین اطلاعات دقیقی باشد تهیه و تنظیم نشده است.
این سه منبع می‌گویند «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیراً خواستار تدوین طرحی در خصوص اعزام شمار قابل توجهی نیروی زمینی و هوایی به منطقه خلیج فارس شد. به همین دلیل، «پاتریک شاناهان»، سرپرست وزارت دفاع آمریکا یک پیش‌نویس مقدماتی در خصوص اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به منطقه تحویل او و سایر مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا داد. اما حتی اعزام شمار محدود نیرو برای مقابله با تهدیدهای جدی مستلزم تهیه طرحی موسوم به «فهرست مرحله‌بندی شده استقرار نیروها» است. در این فهرست مسائلی نظیر اینکه کدام یگان‌ها مستقر شده‌اند، کدام یگان‌ها قرار است اعزام شوند یا باید در وضعیت احتیاط (ذخیره) قرار گیرند، به چه تجهیزات و تدارکاتی نیاز است، نیروها در چه مکان‌هایی سوار و پیاده می‌شوند و اینکه چطور و به چه ترتیبی حرکت می‌کنند به طور دقیق مشخص می‌شوند. فرایند تصفیه داده‌های مندرج در این فهرست ممکن است ماه‌ها طول بکشد و کوچکترین جزئیات هم اهمیت دارند. بعد از تصفیه داده‌ها، تدوین نهایی این فهرست به چند روز زمان نیاز خواهد داشت. در مرحله بعد از تی.پی.اف.دی.ال برای هماهنگ‌‌سازی قابلیت‌های انتقال هوایی و دریایی نیروها و تجهیزات لازم برای پشتیبانی از آنها استفاده می‌شود. منابع مورد استناد تایم می‌گویند پنتاگون طرح‌هایی برای استقرار نیرو در اقصی نقاط دنیا و شاید حتی کانادا دارد.

کد مطلب: 108964
 
Share/Save/Bookmark