میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۳
 
 
رئیس شورای تامین دام مطرح کرد؛
شوک گوشتی

درحالی که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز به کشور وارد می‌شود تا کسری تولید را تامین کند و ذخایر فعلی گوشت هم ۲۵ هزار تن است، هم اینک ۱۷ هزار تن گوشت در گمرک به طمع بهرمندی از معافیت مالیاتی دپو شده است.
درحالی که ۱۷ هزار تن گوشت در گمرک مانده تا مشمول دریافت معافیت مالیاتی شود، هر کیلوگرم گوشت قرمز در بازار در محدوده ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و مردم برای خرید گوشت‌های تنظیم بازاری در صف‌های طولانی می‌ایستند. براساس آمار موجود سالانه حدود یک میلیون تن گوشت قرمز در کشور مصرف می‌شود که از این رقم بیش از ۱۰۰ هزار تن آن از طریق واردات و ۹۰۰ هزار تن هم از محل تولید داخل تامین می‌شود.
براساس خبری که دادستان بندرعباس داده است، ۱۷ هزار تن گوشت قرمز در گمرک بندر شهید رجایی دپو شده است؛ درحالی که این رقم معادل ۱۷ درصد واردات سالانه گوشت قرمز است که واردکنندگان به طمع بهرمندی از معافیت جدید گمرکی که دولت برای ورادات گوشت قرمز در نظر گرفته در گمرک ذخیره شده است.
براساس مصوبه جدید هیئت دولت برای تنظیم بازار گوشت، واردات انواع گوشت قرمز با حقوق ورودی چهار درصد مجاز شده است.
ابوالفتح ابوالهادی دادستان بندرعباس اظهار کرد: در این منطقه مستقر شدیم و با همه مسئولان از جمله سازمان بنادر، گمرک، جهاد کشاورزی‌ و دامپزشکی دیدار و مستندات را دریافت و بررسی کردیم. وی ادامه داد: در حال حاضر بخشی از این محموله‌ها که تحت عنوان کالای متروکه و بخشی دیگر که مربوط به سازمان پشتیبانی امور دام است، می‌تواند ترخیص شود.
دادستان بندرعباس درباره علت دپوی این حجم از گوشت در بندر شهید رجایی گفت: به‌دلیل اینکه این کار به‌نفع واردکنندگان بوده تا از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند شوند، عامدانه اقدام به دپوی گوشت در این منطقه کرده‌اند.
ابوالهادی تأکید کرد: اگر خود واردکنندگان به‌سرعت اقدام به ترخیص محموله‌های گوشت کنند که خیلی خوب است در غیر این صورت، مجبور هستیم خودمان برای این کار اقدام کنیم.
منصور پوریان رئیس شورای تامین‌کنندگان دام نیز در پاسخ به اینکه چرا این حجم از گوشت در گمرک ذخیره شده است، اظهار کرد: ۱۷ هزار تن رقم بسیار بالایی است و افرادی که این کار را کرده‌اند باید پاسخگوی رفتار خود باشند.
وی افزود: ورود این حجم گوشت به بازار تاثیر زیادی در تامین گوشت مورد نیاز و کاهش قیمتها خواهد داشت. ذخیره فعلی کشور برای گوشت قرمز ۲۵ هزار تن است که این رقم بی‌سابقه است و حالا ۱۷ هزار تن گوشت قرمز در گمرک باقی مانده و باعث شوکه شدن ما نیز شده است. تسنیم

کد مطلب: 107965
 
Share/Save/Bookmark