میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
 
 
معادلاتی از جنس کری
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز راهی منطقه می‌شود. محور اصلی آن را حضور در بحرین و...

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا امروز راهی منطقه می‌شود. محور اصلی آن را حضور در بحرین و برگزاری نشست با اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس تشکیل می‌دهد.
این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که در باب آن و اهدافش چند نکته قابل توجه مطرح است. نخستین کشور میزبان کری، بحرین و رژیم ال‌خلیفه‌ای است که هر روز در آن مردم به بهانه‌های مختلف بازداشت و سرکوب می‌شوند. در طول ۵ سال اخیر آل‌خلیفه از تمام ابزارها و امکانات برای سرکوب مردم استفاده کرده و حتی نیروهای سایر کشورهای عربی بویژه عربستان در قالب سپر جزیره در این جنایت ضد بشری مشارکت دارند. البته باید به این جنایات مشارکت بحرین در نسل کشی سعودی در یمن را نیز افزود. نهادهای حقوق بشر بارها درباره وضعیت بحرانی و ضد حقوق بشری جاری در بحرین هشدار داده‌اند.
دوم آنکه کری با کشورهایی نشست برگزار می‌کند که سابقه‌ای سیاه در حمایت از تروریسم و بحران سازی در منطقه دارند. کشورهایی مانند قطر، عربستان و امارات از یک‌سو به صورت غیر مستقیم با حمایت از تروریسم بویژه در سوریه و عراق فضایی بحرانی را بر منطقه حاکم ساخته‌اند و از سوی دیگر به صورت مستقیم به کشتار مردم یمن می‌پردازند. جالب توجه آنکه همین کشورها نام حزب‌الله لبنان را که از پیشگامان مبارزه با تروریسم و رژیم صهیونیستی است در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده و علیه آن فتنه می‌کنند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که دیدار کری از بحرین نه در قالب ادعاهای بشر دوستانه آمریکا و یا آنچه همگرایی با متحدان منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم نامیده می‌شود، صورت می‌گیرد بلکه باید آن را ابعاد جدیدی از بحران‌سازی در منطقه دانست. بخشی از این سفر شامل حمایت از رژیم بحرین برای ادامه سرکوب مردم است و بخشی دیگر از اهداف این سفر را هماهنگی با متحدان منطقه‌ای برای حفظ وضعت بحرانی در منطقه تشکیل می‌دهد که در لوای نام مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد.
آنچه در فرآیند تحولات منطقه مشاهده می‌شود شکست‌های گسترده و متعدد آمریکا در تحقق اهدافش است که موجب شده تا واشنگتن اجبارا مقامات ارشد خود از جمله کری را راهی منطقه سازد. رفتارهای بحران‌سازی عربی - آمریکایی زمانی آشکارتر می‌شود که برای نشست منامه طرحی برای حمایت از فلسطین مطرح نمی‌باشد و با ادعای اولویت بودن مسئله تروریسم بر جنایات رژیم صهیونیستی چشم فرو بسته‌اند. رفتاری که واهی بودن تلاش عربی ‌- آمریکایی برای برقراری امنیت در منطقه را آشکار می‌سازد چراکه اولین تروریسم دولتی و عامل ناامنی منطقه رژیم صهیونیستی و مقابله با آن برابر با برقراری امنیت سراسری خواهد بود.

کد مطلب: 95426
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark