میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
پشت پرده یک استعفای اجباری؛
کدام نقطه تاریک در زندگی نجفی باعث استعفایش شد؟
کدام نقطه تاریک در زندگی نجفی باعث استعفایش شد؟
 

با گذشت بیش از ۱۰ روز از استعفای نجفی و حواشی‌اش همچون سیرک شورای شهر در عدم پذیرش استعفا و قبول استعفا، اصلاحات تمایل دارند که استعفای نجفی را به مردم بر خلاف واقعیت‌های پشت پرده، نشان دهند.
مطلب اولی که درباره استعفای نجفی مطرح می‌شود، فشارهای بیرونی نسبت به نجفی بوده است و اصلاحات تمایل داشت بگوید این فشارها از سوی جریان رقیب به شهردار سابق وارد شده است اما خودی‌ها در جریان اصلاح‌طلب، این مسئله را رد کردند.
الهه کولایی برای وارونه کردن حقیقت استعفای نجفی در توییتر نوشت: اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران، با پشتیبانی از دکتر نجفی و نپذیرفتن استعفای او، پایبندی‌شان را به دفاع همه‌جانبه از #حقوق- مردم تهران به نمایش بگذارند. مبارزه با فساد و رانت و ویژه‌خواری، استواری و یکپارچگی می‌خواهد.
اما هنگامه شهیدی از فعالان اصلاح‌طلب تصریح کرده است: استعفای نجفی ربطی به مبارزه با فساد و رانت‌خواری نداشت؛ تحت فشار بوده اون هم از طرف دوستان! اصلاح‌طلبان اگر واقعاً #فسادستیز هستند خودشان از دستگاه قضایی درخواست محاکمه بابت فساد مالی# حسین- فریدون را کنند تا به صداقتشان ایمان آوریم!
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی با رد استعفای نجفی از شهرداری به دلیل فشارهای وارده بر وی، گفت: چنین تحلیل‌هایی موجب ایجاد بگو و مگو شده و مشکلی را حل نمی‌کند.
غلامحسین کرباسچی درباره تأثیر اظهارات اخیر دادستان کل کشور درباره استعفای نجفی و اینکه تحلیل می‌شود که این استعفا به دلیل فشار بر نجفی است، اظهار کرد: نجفی فرد دروغگویی نیست و دو بار به دلیل کسالت استعفا داده است. نجفی آنقدر شهامت دارد که اگر فشاری به او وارد شود بگوید که به خاطر همین فشارها استعفا داده است، من نجفی را فرد دروغگویی نمی‌دانم.
وی افزود: خود نجفی اذعان کرده است که کسالت حادی دارد اما برخی تحلیل می‌کنند که او به خاطر فشارهای وارده استعفا داده است. هیچ‌کس دیگری نباید نجفی را به دروغگویی متهم کند. اصل این موضوع را هم باید از خود نجفی سؤال پرسید، ما در روزنامه خودمان نوشتیم که نجفی شفاف در این زمینه با مردم صحبت کرده و دلیل استعفایش را بیان کند. نجفی مدتی شهردار بوده و کار کرده است و اکنون مشکلی برایش پیش آمده و دو بار به خاطر بیماری استعفا داده است. هرکس بگوید دلیل این استعفا مساله دیگری بوده است، وقت بیهوده تلف کرده است.
کرباسچی همچنین در مصاحبه با آخرین شماره روزنامه شرق در سال ۹۶ تصریح کرده بود: هرکس بخواهد در تهران کار کند هم به سلامت جسمی نیاز دارد و هم موافقت ارکان مختلف نظام؛ یعنی اینکه بتواند با دولت، مجلس؛ قوه قضاییه و نهادهای مختلف کار کند. اینکه کسی فکر کند بدون موافقت ارگان‌های مختلف می‌تواند شهر تهران را اداره کند، نادرست و ناممکن است.
اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست‌ جمهوری، با اشاره به استعفای نجفی و برخی حواشی مطرح شده در این زمینه گفت: اگر آقای نجفی خودش نمی‌خواست استعفا دهد هیچ‌کس نمی‌توانست او را وادار به استعفا کند. وی افزود: اینکه گاهی گفته می‌شود ایشان در فشار استعفا داده است صحیح نیست؛ چراکه ممکن است هر کدام از ما مسئولان فشارهای کاری داشته باشیم. من هم ممکن است صدها مورد قابل گفتن در این زمینه داشته باشم، اما زمانی که مسئولیت را پذیرفتیم باید بمانیم و کار کنیم و قرار نیست با یک فشار بگوییم نیستیم.
تا اینجا ماجرای فشار به نجفی از سوی نهادهای دیگر متنفی می‌شود و بحث بیماری و ناکارآمدی در جلب حمایت دیگر نهادهای کشور و حسن شهرت نجفی، دلیل اصلی استعفا مطرح می‌شود. ولی سؤال این است که آیا فشار به نجفی از سوی اصلاح‌طلبان هم وجود نداشته است؟
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اظهار داشت: تصمیم اتخاذ شده در نشست سعدآباد به نجفی و شورای شهر ابلاغ می‌شود و متعاقب آن شهردار استعفای خود را اعلام می‌کند و شورای شهر نیز آن را قبول می‌کند. حاجی‌دلیگانی گفت: روز پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷ جلسه‌ای در سعدآباد با حضور حسن روحانی، سیدمحمد خاتمی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، اسحاق جهانگیری و سیدحسن خمینی برگزار شد و موضوع استعفای نجفی در این نشست مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه پیشنهادات و راهکارهای متفاوتی برای این موضوع ارائه شده و در نهایت جمع‌بندی جلسه بر این شده که دیگر باقی ماندن آقای نجفی در شهرداری تهران به صلاح آنها نیست و در واقع اصل تصمیم برای اینکه نجفی دیگر شهردار نباشد در این جلسه اتخاذ شده است.
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اظهار داشت: تصمیم اتخاذ شده در نشست سعدآباد به نجفی و شورای شهر ابلاغ می‌شود و متعاقب آن شهردار تهران استعفای خود را اعلام می‌کند و شورای شهر تهران نیز آن را قبول می‌کند.
این خبر هیچ‌گاه از سوی جریان اصلاحات تکذیب نشد و نشان داد نه شورای شهر و نه نجفی هیچ اراده‌ای در عرصه اجتماعی برای مدیریت شهر ندارند و شهر توسط چند نفر در سعدآباد در حال مدیریت است، بنابراین یکی از دلایل اصلی استعفا، فشار از سوی اصلاح‌طلبان بوده و دلیل دیگر، بیماری نجفی بوده است؛ اما موضوعات دیگری هم در این استعفا دخیل بوده‌اند؟
درباره دلایل استعفای نجفی، شکوری‌راد هم نظر جالبی دارد و اینگونه به اختلاف میان دو حزب اتحاد ملت و کارگزاران اشاره می‌کند: بعد که استعفا مطرح شد، این تلقی مطرح می‌شد که فشارهای بیرونی از یک طرف، فشارهای سیاسی بعضی از اصلاح‌طلب‌ها از یک طرف... یعنی کارگزاران ... و فشارهای بیماری از طرف سوم، عامل استعفا بوده است. ولی اینکه کدام بحرانی‌تر بود، کارگزاران می‌خواستند بگویند که بیماری پررنگ‌ترین مشکل است و دائماً هم این را می‌گفتند. حزب اتحاد اما می‌گفت اگرچه بیماری وجود دارد ولی عامل اصلی چیز دیگری است و بیماری بهانه شده است. این شد منشأ اختلاف اتحاد و کارگزاران. اتحاد از استعفا ابراز نگرانی می‌کرد، کارگزاران از استعفا استقبال می‌کرد. نتیجه‌اش بروز این اختلاف شد که در مصاحبه آقای نعیمی‌پور و بعدتر پاسخ آقای کرباسچی بروز کرد.
تا اینجا مشخص می‌شود که بیماری نجفی، عمل خیلی مهم نبوده و اتحاد ملت نیز به دنبال عامل اصلی بوده است، اما عامل اصلی چیست؟
علیرضا کریمی، سردبیر روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد، در توییتی اصل ماجرا را روایت می‌کند.
وی در توییترش می‌نویسد: علی‌رغم آنکه به جد معتقدم مدیران جمهوری اسلامی از چپ تا راستشان صرفاً پانزده درصد با هم تفاوت دارند اما دکتر نجفی جزو مدیران خوب و نیک بود و هست. به هر حال هنوز دعواست که بالاخره او برای چه رفت و چرا نماند. عده‌ای که زیاد هم هستند می‌گویند بیماری فرع و اصل فشارها بود. فکت آن هم اظهارات دادستان کل کشور در این زمینه است. برخی هم مثل کرباسچی می‌گویند مگر می‌شود دکتر نجفی صادق نباشد؛ هرآنچه گفته درست است؛ یعنی دلیل اصلی همان مشکل جسمانی است و فشارها موضوعی ممتنع. اما براساس یافته‌های این حقیر، ماجرا کمی پیچیده است. کدام انسانی را شما در این عالم می‌شناسید که نقطه ضعفی نداشته باشد و گزکی به دیگران نداده باشد؟ دکتر نجفی هم از این امر مستثنی نیست. شهریور سال گذشته یک عضو شورا برای من شرح داد ماجرا را و گفت از همین ناحیه فشار می‌آورند و تا کمتر از شش ماه دیگر شهردار تغییر می‌کند. همان هم شد. دقیقاً دست گذاشتند روی این نقطه تاریک از زندگی شخصی شهردار سابق به گونه‌ای که وی بیماری را بهانه کند و برود. داستان به همین اندازه تلخ است.
به نظر می‌رسد همان حرف کرباسچی درباره حسن شهرت افراد دلیل اصلی استعفی نجفی بوده است و شهردار سابق تا به حال درباره این نقطه تاریک کارنامه‌اش هیچ سخنی به مردم نگفته است، شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در جلسه سعدآباد که منجر به برکناری نجفی شد، درباره این نقاط تاریک، گفت و شنودهایی شده است. مشرق

کد مطلب: 104067
 
Share/Save/Bookmark