میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
پاسخ با مشت آهنین

بن‌سلمان که از او در رسانه‌های غربی به عنوان مصلح عربستان یاد می‌شد، در حال حاضر با بحران سرکوب مخالفان مواجه است. بحرانی که با انتشار خبر به قتل رسیدن جمال خاشقچی نویسنده و منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در ترکیه موجی از انتقادها را برای مقامات سعودی به همراه داشت. «جمال خاشقچی» فعال معارض سعودی چند سالی است که خارج از عربستان زندگی می‌کند و زمانی که برای ثبت ازدواج خود به سفارت کنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرده بود، به گفته نامزدش دیگر از سفارت خارج نشده است. نام جمال خاشقجی پیش‌تر در فهرست افراد بازداشتی تحت تعقیب توسط بن‌سلمان ولیعهد سعودی قرار گرفته بود، لذا برخی از فعالان نوشتند که خاشقچی به دستور بن‌سلمان ربوده شده و در نهایت به قتل رسیده است.
برخورد عربستان در برابر این خبرنگار منتقد رفتاری خشونت‌آمیزی بود که در گذشته نیز چندین نوبت توسط مقامات سعودی با روش‌های مختلف تکرار شده است. نمر باقر النمر روحانی شیعه عربستانی بود که برای حقوق مردم فعالیت می‌کرد. مقامات سعودی دی‌ماه ۱۳۹۴ تلاش کردند با اعدام شیخ نمر در کنار اعضای داعش و القاعده، اعدام او را تحت لوای مبارزه با تروریسم نشان دهند. یک سال بعد از شهادت شیخ نمر فریادهای جابر حبیب حسن العقیلی، فعال حقوق بشر عربستانی نیز در مرکز پلیس تاروت در شرق عربستان خاموش شد.
اندکی بعد خبر درگذشت دومین فعال سیاسی در زندان‌های آل‌سعود منتشر شد. محمد رضی الحساوی یکی از شهروندان منطقه العوامیه در قطیف واقع در شرق عربستان که در زندان الدمام به مدت ۴ سال در حبس بود، بر اثر شکنجه نظامیان سعودی به شهادت رسید. سومین قربانی نیز مکی العریض بود. جوان اهل شهر عوامیه که از سوی نیروهای امنیتی عربستان در منطقه صفوی ربوده شده بود، بر اثر شکنجه نیروهای امنیتی سعودی کشته شده است.
کمتر از دو سال از شهادت شیخ نمر گذشته بود که دو جوان از خانواده او در نتیجه شلیک گلوله نظامیان آل سعود در العوامیه در استان القطیف در شرق عربستان به شهادت رسیدند. بار دیگر سناریوی قتل منتقدان در زندان تکرار شد و این‌بار سلیمان الدویش مبلغ سعودی که به دلیل انتقاد از محمد بن‌سلمان به زندان افتاده بود، در زندان کشته شد. در ادامه رفتار سرکوب‌گرایانه آل‌سعود باید به برخورد با کارگران آرامکو بپردازیم که نیروهای امنیتی به سوی کارگران شرکت ازمیل در پروژه اجیال آرامکو در شهر ظهران عربستان تیراندازی کردند.
کمتر از یک روز بعد از انتشار خبر قتل خاشقجی احمد بن‌راشد بن‌سعید، نویسنده و شخصیت آکادمیک عربستانی تهدید به ربوده شدن و مرگ شده است. این شخصیت آکادمیک عربستانی مقیم ترکیه اعلام کرد که هم‌زمان با آنچه برای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی پیش آمده، وی نیز در معرض آنچه آن را حمله تروریستی علیه عربستانی‌ها توصیف کرده، قرار گرفته است. صفحاتی با اسامی خیالی و بعضاً واقعی او را تهدید به ربوده شدن و قتل می‌کنند و اهانت‌هایی را‌ به او وارد می‌کنند.
بن‌سعید، بارها از سوی مسئولان عربستانی به اتهام ارتباط با تروریسم بازداشت شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد پس از روی کار آمدن بن‌سلمان ۶۰ عالم و مبلغ دینی، ۵۰ استاد دانشگاه، ۱۰ وکیل، ۲۰ فعال حقوقی، ۲۵ خبرنگار و فعال رسانه‌ای، ۶۰ دارنده مدرک دکترا و ۴۰ نویسنده به زندان افتاده‌اند. با وجود سکوت کر کننده حقوق بشر غربی و در شرایطی که عربستان هیچ ابایی از کشتار در داخل و خارج از محدوده مرزی‌اش ندارد، تکرار اخبار این فجایع دور از ذهن نیست. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 106362
 
Share/Save/Bookmark