میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
این‌ روزهای عوامیه
خاندان حاکم بر سعودی که بسیاری آن را برگرفته از تفکرات وهابیت می‌دانند این روزها دورانی پرفراز و...

خاندان حاکم بر سعودی که بسیاری آن را برگرفته از تفکرات وهابیت می‌دانند این روزها دورانی پرفراز و نشیب را سپری می‌کند. درگیری در خاندان سعودی و تقلای بن‌سلمان برای پادشاهی امری قابل توجه است.
چنانکه اختلافات شدید در خاندان سعودی مسئله‌ای است که دیگر توان پنهان کردن آن را ندارند. این وضعیت زمانی قوت گرفت که خاندان سلمان پادشاه سعودی برای انحصار قدرت گام برداشته و بن نایف را از ولیعهدی خلع و فرزندش را به مقام مذکور منصوب کرد. نکته‌ای که در کوران بحران سیاسی و البته چالش‌های منطقه‌ای سعودی قابل توجه است عملکردهای هفته‌های اخیر این رژیم در قبال منطقه عوامیه یا همان مناطق شرقی این کشور است. نیروهای امنیتی همزمان با حمله به زمین‌های کشاورزی، با استفاده از خودروهای سنگین خود به محله‌های مسکونی العوامیه حمله کردند تا اهالی را وادار به ترک محل زندگی خود کرده و خانه‌های آنها را ویران کنند. روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس آورده است: ساکنان محلی اوضاع غیرنظامیان در منطقه شرقی عربستان را شوک برانگیز توصیف می‌کنند. حال این سوال مطرح است که ریشه این حملات چیست و چرا سرکوب‌ها با این شتاب صورت می‌گیرد؟ نکته مهم اولیه آن است که جنایات سعودی در عوامیه اقدامی علیه جهان اسلام است نه شیعیان که ناشی از تفکرات وهابیت حاکم بر سعودی است.
حاکمیت وهابیت می‌خواهد تغییر جمعیتی در عوامیه را رقم زند تا منابع نفتی این مناطق را تحت سلطه جریانی خاص قرار دهد. سناریوی تجزیه عربستان قوت گرفته لذا خاندان سعودی ماموریت دارد این منطقه را از شیعیان پاکسازی کرده تا در صورت تجزیه ناگهانی عربستان این منطقه در دست غرب گرایان باشد. حلقه تکمیلی این طرح جنایات سعودی و امارات در مناطق نفت‌خیز مرزی یمن است. در این میان سکوت نهادهای مدعی حقوق بشر در برابر کشتار عوامیه به عنوان دوگانگی رفتاری و غیرانسانی بودن دیدگاه آنها قابل توجه است. کشورهای غربی در ازای دریافت رشوه از سعودی از جمله خریدهای تسلیحاتی این رژیم در برابر این کشتارها سکوت و حتی از آن حمایت می‌کنند که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای بشردوستانه آنان است. جالب توجه آنکه کشورهای غربی همچنان از واژه جنگ داخلی در یمن استفاده می‌کنند در حالی که یمنی‌ها قربانی تجاوز ائتلاف آمریکایی - سعودی هستند. نکته مهم آنکه مراسم حج نباید غفلت جهان اسلام از این کشتارها را موجب شود. پایان جنایات سعودی در یمن، بحرین و عوامیه و عدم حمایت آن از تروریسم و صهیونیست‌ها مطالبه میلیون‌ها حاجی حاضر در حج باید باشد چراکه وحدت جهان اسلام در برابر مشکلات اصل اساسی در فریضه حج است بویژه روند تحولات نشان می‌دهد که عربستان سعی دارد از مسئله حضور حجاج ایرانی در حج برای کاهش موضع‌گیری ایران در قبال رفتارهای منطقه‌ای سعودی بهره گیرد و اقدام الجبیر در نشست ترکیه نیز در همین راستا بوده است. به هر تقدیر می‌توان گفت که عوامیه امروز نشانه‌ای بر زوال درونی و چالش‌های بیرونی سعودی است در حالی که سران این رژیم با کشتار و سرکوب به دنبال پنهان‌سازی این زوال هستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 100368
 
Share/Save/Bookmark