میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
امكاني دوباره براي درآمدن از محاق رستاخيز درويش
سال‌ها بود كه دل خيلي از ما تنگ شده بود براي فيلمي كه بتوان نمايي از حماسه عالمگير امام حسين(ع) و يارانش را...

سال‌ها بود كه دل خيلي از ما تنگ شده بود براي فيلمي كه بتوان نمايي از حماسه عالمگير امام حسين(ع) و يارانش را در پرده نقره‌اي سينما مشاهده كرد. شايد آخرين بار اين روز واقعه بود كه ما را و محبتمان به شهداي كرب‌بلا را در سينما محك زد و چه قدر صفا داشت ديدن فيلمي از حاشيه رخدادهاي روز عاشورا و قيام امام حسين(ع) كه به خوبي اين حس و شور و نوا را به مخاطب منتقل مي‌كرد.
اما سال گذشته و با انتشار خبر حضور فيلم «رستاخيز» احمدرضا درويش دوباره همان حس زيباي آسودن در جوار سينمايي كه حماسه و عشق حسيني را به تصوير مي‌كشد برايمان تداعي شد. اما فيلم رستاخيز كه اكران شد در آن شرايط پرازدحام و نه چندان آرام و منطقي ايام برگزاري جشنواره فيلم فجر، اين فيلم نتوانست آنچنان كه از آن انتظار مي‌رفت پاسخگوي مطالبات مخاطبان باشد.
فيلم مورد انتقادات جدي قرار گرفت و چه به لحاظ ساختار و چه به لحاظ محتوا منتقدان ايرادات جدي به آن گرفتند.
در اين قريب به يك سال گذشته هم احمدرضا درويش در مقام توجيه و دفاع مشخص قرار نگرفته است. اما حالا اخبار حاكي از آن است كه فیلم «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش سه شنبه ۵ اسفندماه در قالب بخش اكران ویژه نهمین جشنواره فیلم كوتاه دینی رویش در پردیس سینمایی آزادی به نمایش در می‌آید.
شايد پس از گذشت يك سال كه بيشتر به انتقاد منفي از اين فيلم و كمتر به تمجيد از اين فيلم گذشت، حالا زمان مناسبي باشد كه درويش خود در جمع بينندگان اين فيلم حضور يابد و ضمن ادراك حضوري از مواجهه مخاطب با اين فيلم، در فضايي منطقي و آرام تلاش نمايد تا به دركي مشترك از مخاطب و فيلم‌ساز برسد و زمينه لازم براي اصلاحات اين فيلم و امكان اكران آن در سال آينده ايجاد شود.
رستاخيز در صورت موافقت كارگردان مي‌تواند با تمهيداتي و برخي اصلاحات و تدوين مجدد فيلمي باشد مانا در حافظه شفاهي مردمي كه عشق به امام حسين(ع) و ياران صديقش را از كودكي همراه با خود داشته‌اند و فخرشان ارادتمندي به اين ساحت مقدس است.
رستاخيز اگر چه فيلمي است كه احمدرضا درويش آن را ساخته است اما اين فيلم اصلا رستاخيز درويش نيست و درونمايه‌هايي دارد كه مي‌تواند با حضور خرد جمعي دلسوز و توانمند افتخار تبديل به يكي از پرفروش‌ترين فيلم‌هاي تاريخ سينماي ايران را از آن خود كند.
رستاخيز درباره واقعه عاشورا است كه با همراهی بكیر فرزند حر ابن یزید ریاحی به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعه عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسين(ع) را به تصویر می‌كشد.
«رستاخیز» در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر جوایز سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس، سیمرغ بلورین بازیگر نقش مكمل مرد: بابك حمیدیان، سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن، سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری، سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را كسب كرده است.

کد مطلب: 91240
, مولف : ايرج فتح الهي
 
Share/Save/Bookmark