میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
انتقام‌گیری جناحی در نود
برنامه نود از معدود برنامه‌های سیماست که خیلی خوب توانسته مخاطب را پای تلویزیون بکشاند و ثابت کند اگر فکر و ایده خلاق وجود داشته باشد در هما

برنامه نود از معدود برنامه‌های سیماست که خیلی خوب توانسته مخاطب را پای تلویزیون بکشاند و ثابت کند اگر فکر و ایده خلاق وجود داشته باشد در همان صداوسیمایی که هزاران منتقد چپ و راست و قرمز و آبی دارد می‌توان به جای حرف زدن کاری کرد که مخاطب حتی در مُرده‌ترین زمان ممکن حدود دو ساعت بعد از بامداد بیدار بماند تا برنامه‌ای را تماشا کند، این برنامه که خیلی سریع در دل مخاطبان ورزشی و حتی غیرورزشی نفوذ کرد و به رعایت انصاف و عدالت ورزشی مشهور شد امروز در معرض اتهام بی‌عدالتی سیاسی قرار گرفته است.
امروز عادل ورزشی کسی که منصف در جامعه ورزش شناخته می‌شود به راحتی در حوزه سیاسی قابل نقد و قابل عنوان بی‌عدالتی شده است.
آقای فردوسی‌پور باید پرواضح بگویم، آن روز که مخاطبان برنامه نود را با همدلی برای آزادی مرزبانان هدایت می‌کردید و خیلی رُک می‌گفتید که این کاری است که جواب می‌‌دهد کسی نگفت جناب عادل شما برنامه ورزشی را با سیاسی اشتباه گرفته‌ای و دارید دیپلماسی یک کشور را زیرسوال می‌برید، الحق‌والانصاف کارت خوب بود و به مذاق مردم هم خوش آمد و گروگان‌ها به جز یکی آزاد شدند اما امروز باید بگویم متاسفم که چرا آن روز جلوی این کار سیاسی شما را که از دانش سیاست به اندازه اطلاعاتی که در فوتبال دارید بهره نبرده‌اید نگرفتند.
حتی آن روز هم که برای سقوط هواپیمای یاک ۱۴۰ تحلیل گذاشتید و مصاحبه گرفتید تا ثابت کنید مقصر اصلی دولت یا جناح سازنده این هواپیماست ناراحت نشدیم و گفتیم اگر حق است بگذار بگوید و مطالبات مردم را بیان کند، آن روز را هم که درباره پلاسکو بی‌رحمانه‌ترین کلمات را در رابطه با استعفای مقصران که به نظر شما شهردار بود به کار بردید بدون اینکه اشار‌ه‌ای به اتهامات جناح متبوعتان کنید هم از شما نرنجیدیدم و این کار را گذاشتیم پای دانش کم شما از اتفاق رخ داده و هیجان‌زدگی‌ای که معمولا در اجراهای زنده می‌دیدیم. اما... .
جناب فردوسی‌پور اکنون می‌خواهم از شما و مدیرانی که شما را بابت کاری که درباره کشته شدن زائران امام رضا(ع) در ایستگاه هفت‌خوان و برخورد دوقطار کردید؛ شماتت نکردند، گلایه کنم، شما که منصف در بین اهالی ورزشی هستید انصافا خودتان ویدیوی پخش شده آن شب را مرور کنید که نه به اظهارات استاندار سمنان که خدا را بابت سالم ماندن ریل شکر کرده بود و نه بابت اظهارات آخوندی که گفته بود قطار بیمه داشت! واکنش همیشگی را نداشتید و به سادگی از آن‌ها گذشتید. اینبار هم همین رویه را درباره حادثه سانچی تکرار کردید. هر چند کلیپ تاثیرگذاری از خانواده جان‌باختگان و ناراحتی و تاسف آنان پخش کردید اما برخلاف سنوات گذشته نه تحلیلی درباره مقصران رفتید و نه از کسی خواستید استعفا دهد و نه حتی به قصور درباره هشت روزی که کشتی می‌سوخت و نماینده ایران بعد از چند روز به محل حادثه رفت گفتید.
اجازه بدهید این‌بار همه اتفاقات را به پای کم ‌بودن دانش سیاسی و هیجان‌زدگی و... نگذاریم. این‌بار حداقل قبل از پرداختن به کشتی سانچی دو روز وقت داشتید که اطلاعات بگیرید، پیش از غرق شدن نیز یک هفته وقت داشتید که اوضاع را رصد کنید و بعد تنها به اظهار همدردی بسنده کنید، هر چند که رویه‌ دوشنبه شب شما را می‌پسندم و به شخصه اعتقاد دارم جای اظهارات سیاسی در برنامه ورزشی نیست اما انتظار داشتم براساس سابقه‌ای که از اظهارات شما در این حوادث دیده بودم که با ادعای حمایت از مردم مطرح می‌شود، حداقل‌ها را برای اینکه نگویند جناحی عمل کرده‌اید رعایت کنید. برای مثال عرض می‌کنم شما که بر خلاف خبرنگاران سیاسی به راحتی به وزیر خارجه دسترسی دارید به قدری که حتی او را در برنامه شب یلدای نود دعوت کنید! نمی‌توانستید، یک اندک نقد کوچکی به عملکرد او در دیپلماسی دو کشور برای کمک به حادثه‌دیدگان داشته باشید؟ حتی در حد یک جمله؟
واقعیت این است که شما متاسفانه هر چقدر تلاش کردید که سمت و سوی ورزشی خود را پنهان و برنامه منصفانه‌ای را روی آنتن سیما ببرید به همان اندازه سمت و سوی سیاسی‌تان مشخص بوده و اظهارات جناحی و سیاسی شما اوقات خوش مردم را که می‌خواهند به پای نقد ورزش بنشینند ناخوش کرده است. دیگر هر آدم منصفی به راحتی می‌تواند بفهمد که چطور تریبون سیما را جایی برای انتقام‌گیری جناحی کرده‌اید.
با وجودی که نمی‌توان از اقدام خوبتان در جذب مخاطب برای برنامه ورزشی که تولید می‌کنید گذشت اما نمی‌توان نسبت به بی‌عدالتی‌‌ها و بی‌مبالاتی‌ها و برخورد سلیقه‌ای با موضوعات ملی که شما انجام می‌دهید ساکت بود و چیزی نگفت و همه را به پای برنامه خوب نادیده گرفت. نمی‌توان نگفت که شما دقیقا مصداق بارز رسانه میلی را که برخی منتقدان می‌گویند در برنامه پیاده می‌کنید و به میلتان نسبت به مسئولیت آدم‌ها در استعفا رفتار کرده و هشدار می‌دهید.
البته بیش از اینکه از شما گلایه داشته باشم از ناظران پخش و مدیران سیما گلایه‌مندم که چرا همان بار اول تذکر ندادند که برنامه ورزشی با سیاست‌بازی و ورود به عرصه جناحی منافات دارد. پس بیشترین تقصیر را در مدیران بالادستی شما می‌بینم و امیدوارم که به شیوه صحیح با این اقدامات برخورد شود، برخوردی منصفانه برای حفظ برنامه خوب نود و زدودن شاخ و برگ‌های جناحی و بی‌ربطی که ایجاد شده است. 

نویسنده: مائده شیرپور 

کد مطلب: 102807
 
Share/Save/Bookmark