میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۰
 
 
آنان به دنبال چه هستند؟
گروه تروریستی داعش بار دیگر فاجعه‌ای ضد انسانی را در نهروان نزدیک بغداد رقم زد که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت...

گروه تروریستی داعش بار دیگر فاجعه‌ای ضد انسانی را در نهروان نزدیک بغداد رقم زد که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت. در همین حال داعش انگلیس و آمریکا را تهدید به بمب‌گذاری و انفجارهای جدید کرده است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این اقدامات در شرایطی که جبهه مقاومت از نابودی حاکمیت داعش در عراق و سوریه خبر داده صورت گرفته و چه اهدافی را در ورای آن پیگیری می‌کنند.؟ هر چند که این دو موضوع از سوی داعش صورت گرفته اما در باب دلایل آن چند نکته قابل توجه است.
در مورد حمله تروریستی در عراق می‌توان گفت که گروه‌های تروریستی هر زمان که با شکست سنگین مواجه می‌شوند برای پنهان‌سازی شکست و البته روحیه دادن به ته‌مانده‌های گروه‌های شکست‌ خورده خود به انفجار و کشتار مردم روی می‌آورند. حمله تروریستی در نهروان نه به منزله بقای ساختاری داعش بلکه نشات گرفته از شکست‌های سنگین آنان در برابر مقاومت مردمی و ارتش عراق است که البته ادامه آمادگی برای پایان دادن به تک شاخه‌های باقی مانده از آنها می‌تواند زمینه ساز ثبات و امنیت پایدار در عراق و منطقه باشد.
البته باید در نظر داشت که برخی حامیان تروریست‌ها که به اهداف خود دست نیافته‌اند با طراحی حملات تک محوری و کشتار مردم برآنند تا شیرینی پیروزی مردم عراق و سوریه و مقاومت منطقه بر تروریسم را به تلخ کامی بکشانند که تشدید حملات ائتلاف آمریکایی - سعودی به یمن نمودی از آن است. اما در باب تهدیدات صورت گرفته علیه انگلیس و آمریکا یک اصل مهم مطرح است و آن بازگشت تروریست‌ها به سرزمین اصلی خود است. آمریکا و انگلیس حامیان اصلی تروریسم بوده‌اند اکنون که تروریست‌ها با شکست مواجه شده و این کشورها توان حمایت از آنها را ندارند با پدیده‌ای به نام بازگشت و تهدیدات تروریست‌ها مواجه شده‌اند. البته باید به این مهم توجه داشته که این بازگشت نشان می‌دهد که برخلاف ادعای این کشورها تروریسم نه از سوی مسلمانان بلکه در قالب تروریسم مسیحی مطرح است که تهدیدات امنیتی علیه غرب برگرفته از اقدامات آنان است.
هر چند که سران کشورهای غربی برآنند تا از مقوله تهدیدات داعش برای توجیه تشدید فضای سرکوب داخلی و اهداف جاسوسی و حتی اولویت دادن به امنیت به جای توجه به مسائل اقتصادی بهره گرفته و حتی به توجیه لشگر کشی‌های نظامی خود بپردازند اما حقیقت امر آن است که مردم این کشورها قربانی تروریسم پروری دولتمردان خود شده‌اند. آنانی که زمانی از تروریسم برای بحران‌سازی علیه کشورهای دیگر استفاده می‌کردند اکنون با چالشی به نام تروریسم خود ساخته مواجه شده‌اند که تهدیدات داعش علیه انگلیس و آمریکا نمودی از این رفتار است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که ماموریت جدید گروه‌های تروریستی ایجاد فضای رعب و وحشت برای پنهان‌سازی شکست‌های خود و اربابانشان است در حالی که ایستادگی مقاومت و وحدت سراسری در عراق و سوریه زمینه ساز شکست این طراحی خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 102014
 
Share/Save/Bookmark