میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
جنبش جلیقه‌ زردها از پاریس به بروکسل گسترش یافت
دور جدید طغیان علیه سرمایه‌داری
دور جدید طغیان علیه سرمایه‌داری
 

اعتراض به نظام سرمایه‌داری وارد ابعاد جدیدی شده است چنانکه شماری از معترضان به برنامه‌های اقتصادی دولت بلژیک، با تجمع در بروکسل نارضایتی خود را از سیاست‌های کنونی اعلام کردند و خواستار استعفای نخست‌وزیر شدند.
دامنه اعتراض‌های جلیقه زردهای معترض در فرانسه به بلژیک هم کشیده شده است. شماری از افراد روز گذشته با تجمع در مرکز بروکسل خواستار استعفای «شارل میشل» نخست‌وزیر شدند. آنها شعار می‌دادند: «میشل استعفا بده» برخی با پرتاب سنگ و ترقه با پلیس درگیر شدند و پلیس هم در مقابل از ماشین آب‌پاش و گاز اشک آور استفاده کرد. فضا به قدری ناآرام بود که ابری از دود محل تظاهرات را فرا گرفته بود.
این ناآرامی‌ها باعث شد تا مقر اصلی کمیسیون اروپا به صورت موقت تعطیل شود و تا زمانی که معترضان عبور کردند به هیچ کسی اجازه ورود و یا خروج از این ساختمان داده نشد. صدها نفر از تظاهرات‌کنندگان که به افزایش سوخت و هزینه‌های زندگی اعتراض داشتند، اماکن سیاسی در بروکسل را هدف قرار داده بودند و برای کنترل آشوب ایجاد شده ده‌ها نفر از نیروهای پلیس باتون به دست در محل مستقر شده بودند.
در جریان ناآرامی‌ها، دست‌کم دو خودرو ون پلیس تخریب شدند . این در حالی است که تظاهرات در وهله اول به صورت مسالمت آمیز شروع شد اما بعدا به خشونت گرایید.معترضان صورت خود را پوشانده بودند و پلیس ده‌ها نفر را دستگیر کرد.جلیقه زردهای بلژیک امیدوارند که بتوانند جنبش مشابهی در سراسر اروپا ایجاد کنند و لندن یکی از مناطقی است که به صورت بالقوه امکان وجود تنش در آن وجود دارد.
تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه که معترضان بلژیکی به تاسی از آن به خیابان آمده‌اند از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.معترضان نام خود را به دلیل کلاه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند. در دو هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند. در ادامه ناآرامی‌های اخیر در فرانسه، هزاران جلیقه زرد در واکنش به مخالفت دولت پاریس با کاهش قیمت سوخت، روز شنبه دوباره به خیابان‌ها آمدند. گروه موسوم به جلیقه زردهای فرانسه با استفاده از نارنجک دودزا خشم خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کردند. خبرها حاکی از این است که دولت برای مقابله با این تجمعات اعتراضی هفت ایستگاه مترو در پاریس را بسته است. این سومین شنبه است که پاریس به عرصه‌ای برای اعتراض‌های مردمی به قیمت بالای انرژی، هزینه‌های بالای زندگی و سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون تبدیل شود. پیشتر، مقامات فرانسوی به منظور مقابله با هر گونه آشوب احتمالی، هزاران نفر از نیروهای پلیس را در پاریس، به حالت آماده‌باش نگه داشته‌ بودند.

کد مطلب: 107019
 
Share/Save/Bookmark