میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
«چالش قانون» مجموعه کاریکلماتورهای سال 1398 خود را پیرامون تقسیم کار ملی قانونگذاری (3) منتشر میکند:
کاریکلماتورهای قانونگذاری سنتی در مجلس شورای اسلامی!!

- از آنجا که قانون ۹۹۶۸۱ رکورددار «اصلاح و اصلاحیه» است بسیار مورد علاقه جناح اصلاح طلبان است!
- انجام اصلاحات گسترده در عرصه قانونگرایی، دقیقا به این معناست که همه قوانین برای اصلاح امور کشور بصورت مکرر اصلاح شوند!!
- عنوان قانون باید سلیس، روان و قابل فهم برای همگان باشد. درست مانند عنوان قانون ۹۹۶۸۱ که بالاخره معلوم نیست که چی پس از چی چی اصلاح مکرر شده!!
- همه قوانین دارای اصلاحیه اند حتی اگر عکس آن اثبات شود! اگر بیشتر دقت کنید حتما اصلاحیه هر قانون را پیدا می کنید!!
- باید در پایان هر قانون تاریخ اصلاحیه یا اصلاحیه های بعدی پیش بینی شود!
- می گویند تعداد کل اصلاحیه های قوانین به اندازه عملکرد ۲-۱ دوره مجلس شورای اسلامی است!!!
- فراکسیون حمایت از اصلاحیه مکرر قوانین متشکل از دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا در مجلس شورای اسلامی اعلام موجودیت کرد!
- نمایندگان اصلاح کننده مکرر قوانین با صدور بیانیه ای از دولت خواستند که در ارسال لوایح مربوط به اصلاحیه مکرر قوانین اقدام نماید. در غیر اینصورت نسبت به تهیه طرح برای اصلاحیه های مکرر قوانین از سوی نمایندگان اقدام می شود!!
- طرح تحقیق و تفحص پیرامون قوانین دارای کمترین اصلاحیه از تصویب نمایندگان مجلس گذشت!
- طرح دو فوریتی «افزودن ماده چگونگی اصلاح مکرر قوانین» در آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد!!
- طرح استیضاح وزیر تغییر مکرر قوانین در مجلس شورای اسلامی کلید خورد!!
- در یک اقدام تامل برانگیز، موضوع اهمیت و ضرورت ثبات قانون در گذر زمان، از تمامی گزارش ها و کتاب های منتشره از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حذف شد!!
- مجلس شورای اسلامی در راس امور مربوط به تغییرات مکرر قوانین قرار گرفت!!
- معاونت تغییرات مکرر قوانین مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: موضوع ثبت تغییرات مکرر قوانین در ایران در کتاب گینس در حال پیگیری است!!!
- هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از کمیسیون های تخصصی برای عدم رسیدگی به لوایح ارجاعی مربوط به تغییرات مکرر قوانین انتقاد کرد!
- کمیسیون فوق تخصصی اصلاح مکرر قوانین اعلام کرد: لوایح و طرح های فاقد اصلاحیه مکرر از سوی این کمیسیون مورد بررسی قرار نمی گیرد!!
- روابط عمومی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: قوانین فاقد اصلاحیه دارای ارزش قانونی نیست حتی برای شما دوست عزیز!!
- قانونی که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و تصویب نشد، با حداکثر آراء نمایندگان پس از ۳۹ بار اصلاح تصویب شد!
- با اعلام هیات رییسه برای صرفه جویی در وقت نمایندگان، طرح ها و لوایح همراه با اصلاحیه های آنها بطور همزمان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح می شود!!
- آیین نامه اجرایی اصلاح مکرر قوانین پس از هشت بار اصلاح از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت!!
- یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح تغییرات مکرر قوانین گفت: دلیل مخالفت من با این طرح، پاس نداشتن زبان فارسی در بکار بردن کلمه «مکرر» است. پیشنهاد می کنم از کلمه فارسی «چندباره» استفاده شود. این پیشنهاد با رای اکثریت قاطع نمایندگان تصویب شد!!
- از این پس بجای تصویب اجرای آزمایشی قوانین، از عبارت فراگیرتر تغییرات مکرر قوانین استفاده می شود چرا که تقریبا همه قوانین تا زمان تغییرات مکرر برای مدتی محدود تصویب و اجرا می شوند!!
- هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با روند موجود تا اطلاح ثانوی از پذیرش لوایح و طرح های جدید معذوریم. دستور جلسات صحن علنی تا سه سال آینده صرفا تغییرات قوانین قبلی است!!!
- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی از روند رو به رشد تاثیرات مثبت تغییرات مکرر قوانین خبر داد. بر طبق گزارش یاد شده، این مرکز در راستای حمایت فکری و علمی نمایندگان محترم برای ارتقای سطح کیفی تغییرات مکرر قوانین از هیچ کوششی فروگذار نمی نماید!!
- روابط عمومی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی اپلیکیشن تغییرات مکرر قوانین خبر داد!!!
- اساسنامه مرکز ترویج بازی های زبانی و کاربرد آنها در قانونگرایی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد!!
- بیانیه استمرار تغییرات مکرر قوانین که به امضای ۲۵۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است از سوی یکی از اعضای هیات رییسه قرائت شد؟
- این هفته سه وزیر برای پاسخ به سوالات نمایندگان در خصوص تاخیر در ارسال لوایح تغییر مکرر قوانین مرتبط با وزارتخانه خود به مجلس شورای اسلامی می آیند!!
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تذکر شفاهی و کتبی از یکدیگر خواستند که هر چه سریعتر به تصویب تغییرات مکرر قوانین بپردازند!! همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تغییرات مکرر دستور جلسات صحن و کمیسیون ها اعتراض کردند!!
- طی نشست هم اندیشی در مرکز بازی های زبانی کشور، قوانین مکررا تغییر یافته از یکدیگر پرسیدند: واقعا چرا باید بصورت مکرر تغییر کنند؟!!
- مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست های خارجی دولت طرح دو فوریتی جلوگیری از عدم ورود اتباع آمریکایی را که از سوی ۶۰ نفر نمایندگان پیشین و فعلی مجلس شورای اسلامی ارائه شده است را اعلام وصول کرد!!
- مسابقه ملی شهروند «قانونمدار» (مسابقه حفظ قوانین کشور)، از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد!
- طرح مسئلیت مدنی قانونگذار از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد!
- محلس شورای اسلامی با استخدام دبیران بازنشسته ربان و ادبیات فارسی، اداره کل ویراستاری طرح ها و مصوبات را در معاونت قوانین و مقررات تاسیس کرد!!
- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی اعلام کرد: بررسی نطق های پیش از دستور نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی چهار دهه گذشته نشان داد که همه آنها دارای اغلاط دستوری و ویراستاری فراوان اند!!
- طی نشست هم اندیشی، قوانین تغییر یافته نابجا از یکدیگر پرسیدند: واقعا چرا باید بصورت نابجا تغییر کنند؟!!
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب نابجای دستور جلسات صحن و کمیسیون ها اعتراض کردند!!
- نمایندگانی که به طرح تصویب نابجای قوانین رای موافق، مخالف و ممتنع داده بودند در اقدامی بی سابقه با امضای بیانیه ای خواستار تغییر فوری این طرح شدند!!
- مجلس شورای اسلامی در اصلاحیه یکی از مواد آیین نامه داخلی، قانونگذاری در هر موضوع را در خلال هر قانونی بلامانع اعلام کرد!
- رییس مجلس شورای اسلامی از اظهارات نابجای مخالفین بجای موافقین در تصویب برخی از لوایح و طرح ها انتقاد کرد!
- طرح جلوگیری از عدم ورود منابع انسانی ناکارآمد در پست های مدیریت کلان وزارتخانه ها و سازمانه های اصلی کشور با اکثریت آراء از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت!!
- با تصویب مجلس شورای اسلامی دبیرخانه دایمی مراکز و مراجع قانونگذاری در قوای سه گانه کشور تشکیل می شود!
- رییس مجلس شورای اسلامی از عملکرد موثر مراکز متعدد قانونگذاری در کشور قدردانی کرد!
- دو فوریت طرح الزام دولت به گسترش مراکز قانونگذاری در بخش اجرایی کشور از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت!
- دیوان محاسبات از آغاز بررسی تفریغ بودجه های مربوط به مراکز و مراجع قانونگذاری خبر داد!
- بیانیه استمرار تصویب نابجای قوانین که به امضای ۲۵۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است از سوی یکی از اعضای هیات رییسه قرائت شد؟
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تذکر شفاهی و کتبی از یکدیگر خواستند که هر چه سریعتر به تصویب تصویب نابجای قوانین بپردازند!!
- وزیر نابجا برای پاسخگویی به سوالات نابجای نمایندگان امروز به مجلس شورای اسلامی می آید!
- دوره بازآموزی اصول تصویب لوایح و طرح های بجا و نابجا برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد!
- سمینار «چگونگی پیشگیری از گسترش قوانین نابجا» در مجلس شورای اسلامی برگزار شد!
- بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی کمیسیون های داخلی مجلس ضوابط قطعی کردن همه قوانین آزمایشی را تدوین و به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تحویل نمودند!
- مجلس شورای اسلامی نبود اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در باره دایمی نمودن قوانین آزمایشی را مهم ترین دلیل تمدید قوانین آزمایشی می داند!
- به دلیل عدم تنقیح قوانین کشور نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمی توانند از کمک قوانین قبلی کشور برای تصویب قوانین آزمایشی استفاده کنند!
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای اعلام نمودند که دیگر به تمدید چندباره قوانین آزمایشی تمایل ندارند!
- هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای قطعی نمودن قوانین آزمایشی به دولت هشدار جدی داد!!
- تصویب قوانین آزمایشی در مجلس شورای اسلامی برای بررسی جوانب و آثار گوناگون آن برای مدت و جغرافیای محدود بسیار مطلوب است اما نه برای ۳۰ سال و همه کشور!!
- قانون آزمایشی یعنی قانونی که به دلیل ناکافی بودن اطلاعات موجود برای اطمینان از تصمیم گیری قاطع در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود!
- با توجه به تلاقی ارسال لایحه قطعی نمودن فلان قانون آزمایشی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی با تعطیلات تابستانی نمایندگان، اجرای آزمایشی فلان قانون برای یک سال دیگر تمدید شد!
- مجلس شورای اسلامی بطور کلی همه قوانین آزمایشی را برای ۵ سال دیگر تمدید کرد!
- رییس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست برای تمدید چندباره قوانین آزمایشی تحت تاثیر لابی گری ها و رایزنی ها قرار نگیرند!
- طرح الحاق بند «کلیه مقررات دیگر مخالف این قانون، ملغی الاثر است» به تمام قوانین تصویب شده در ۱۱۰ سال قانونگذاری از سوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد!
- لایحه اصلاح ماده «کلیه قوانین دیگر مخالف این قانون، نسخ می شود» در کلیه قوانینی که نیازمند نسخ صریح اند با اکثریت آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد!
- سوال نماینده فلان شهر پیرامون معنای جمله «قوانینی که با این قانون مخالفت دارد کان لم یکن تلقی می شود» از وزیر بی قانونی توسط هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد!
- در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان یک صدا شعار می دادند: هر یک از مقرراتی که مخالف این قانون باشد در آن قسمتی که مخالف است نسخ می شود!
- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی از دلیل قید جمله «احکام قوانین و مقرراتی که لغو یا اصلاح آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است در صورت مغایرت با احکام این قانون در طول برنامه موقوف الاجرا می گردد» در پایان برنامه پنجم توسعه اظهار بی اطلاعی کرد!
- فراکسیون ژن خوب اعلام کرد: به اندازه همه مجالس قانونگذاری گذشته ایران طی ۱۱۰ سال گذشته، در این دوره قانون خوب تصویب کردیم!
- بر اساس اطلاعیه روابط عمومی مجلس شورای اسلامی نسخ نوعی که در این نوشتار از آن سخن به میان آمده است، شایعه ای بیش نیست؟
- روابط عمومی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک اقدام متهورانه قوانین ۵۰ سال ابتدایی قانونگذاری ایران را بصورت تجمیعی ابطال کردند!
- هر قانونی که بر خلاف میل جناح اکثریت مجلس شورای اسلامی باشد ملغی الاثر اعلام می شود!
- کلیه قوانین کان لم یکن تلقی شده طی بیانیه ای اعلام کردند: به علت عدم تنقیح قوانین کشور در بسیاری از موارد هنوز توسط مجریان قانون از آنها سوء استفاده می شود!
- معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی از نسخ فله ای قوانین بین سال های ۱۳۰۰ تا سال ۱۳۵۰ خبر داد!
- از طریق نسخ ضمنی بسیاری از قوانین کشود بدون قید زمانی نسخ شده اند که در حال حاضر اجرای آنها دارای وجاهت قانونی نیست!
- یکی از نمایندگان در نطق پیش از دستور خود گفت: آیا زمان قید بدون نسخ قوانین فرا نرسیده است؟
- با توجه به اینکه آیین نامه های اجرایی بسیاری از قوانین برنامه ششم توسعه تهیه نشده است با نظر مجلس شورای اسلامی، دولت می تواند با صلاحدید خود عمل نماید!
- طرح دو فوریتی حذف نسخ بدون قید زمانی قوانین در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد!
- لایحه اصلاح پیشگیرانه قوانین دارای اشتباه از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت!
- سامانه عدم ابلاغ قوانین دارای خطا در مجلس شورای اسلامی رونمایی شود!
- عطف بما سبق شدن نابجای اجرای اصلاحیه بدون ذکر ترتیبات به دلایل نامعلوم در فلان قانون انجام شد!
- مرکز توسعه دقت در درج تاریخ تصویب قوانین و اصلاحیه های آنها در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد!
- همایش چگونگی نظارت بر نگارش قانون از سوی مجلس شورای اسلامی برگزار شد!
- دفتر امور هماهنگی مشاوران و کارشناسان غیررسمی در مجلس شورای اسلامی جهت ارائه مشاوره به نمایندگان مجلس شورای اسلامی افتتاح شد!
- طی بخشنامه ای رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تصویب بیش از ۷۵ درصد طرح ها و لوایح بر خلاف نظر کارشناسی مرکز، از معاونت ها و کارشناسان خواست گزارش های کارشناسی خود را هم راستا با خواست و نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه کنند!
- روابط عمومی مجلس شورای اسلامی از راه اندازی بخش ویژه اعلام نظر تخصصی نخبگان و فرهیختگان پیرامون دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی بصورت آنلاین خبر داد!!
- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از اهدای جایزه یک میلیارد تومانی برای طرح تحقیقاتی « قانونگذاری دانش بنیان» خبر داد!!
- هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که از میان پیشنهادات واصله پیرامون فلان موضوع، چند پیشنهاد به قید قرعه انتخاب و مطرح می شود!
- در تصویب برنامه و بودجه سال ۱۳۹۹ برای پیشگیری از هر گونه لابیگری برای جذب اعتبارات توسط وزارتخانه ها و استان ها، تقسیم بودجه از طریق قرعه کشی انجام می شود!
- بر طبق آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی از این پس بدون توجه به تخصص و تجربه نمایندگان و صرفا از طریق قرعه کشی انجام می شود!
- در در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی نقش شانس، اقبال، تصادف، احتمال و اتفاق در ارتقای کیفیت قانونگذاری بررسی شد.
- بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی کلیه قوانین مزاحم برای تحقق سیاست های کلی نظام ابراز بصورت فله ای و یکجا ملغی اعلام شد!
- طرح الزام دولت به جلوگیری از مزاحمت برنامه های توسعه پنج ساله کشور از تحقق چشم انداز بیست ساله در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید!
- قوانین مزاحم با صدور بیانیه ای از مجلس شورای اسلامی خواستند که در تصویب قوانین به آثار مزاحمتی قوانین بر یکدیگر توجه کنند!
- دو فوریت طرح ضرورت نسبت سنجی ایجاد مزاحمت مصوبات مجلس شورای اسلامی بر تحقق اسناد فرادست کشور در صحن علنی تصویب نشد!
- طرح استیضاح از فلان وزیر پیشنهاد دهنده چند قانون مزاحم در مجلس شورای اسلامی کلید خورد!
- دارندگان ژن خوب برای تصویب قوانین مورد نیاز به فراکسیون های مجلس شورای اسلامی تماس بگیرند!
- روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: دوره تخصصی «شناسنامه زمانی قوانین» ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قطعا در آبان ماه سال ۱۳۹۹ برگزار شد و گزارش برگزاری آن نیز در مهر ماه ۱۳۹۸ برای رییس مجلس شورای اسلامی ارسال شد!
- رییس مجلس شورای اسلامی از روسای کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی خواست در بررسی مقدماتی طرح ها و لوایح به شناسنامه زمانی آنها دقت بیشتری نمایند!
- فراکسیون آرزوهای دور و دراز از تلاش های خود برای تمدید هر چه بیشتر قوانین موقت برای مدت نامعلوم تا تحقق آرزوهای شان خبر داد!
- طرح استیضاح وزیر فلان وزارتخانه به دلیل صدور بخشنامه عطف بماسبق اعلام کردن قوانین در مجلس شورای اسلامی کلید خورد!
- جلسه علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی، بصورت غیرعلنی در سه هفته پیش برگزار شد!
- مسابقه تشخیص معنای برخی از مواد و تبصره های قانونی از سوی روابط عمومی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
- شعبه فرهنگستان زبان و ادب فارسی در محل مجلس شورای اسلامی افتتاح شد!
- معاونت قانونگذاری مجلس اعلام کرد: از این پس همه طرح ها و لوایح قبل از طرح در صحن علنی و کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در اداره زبان معیار فارسی این معاونت ویراستاری می شود!
- قانونگذاری با زبان فارسی معیار؛ شاید وقتی دیگر!
- رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خواستار آشنایی بیشتر نمایندگان مجلس با زبان و ادبیات فارسی شد!
- طرح دو فوریتی آیین درست نویسی واژگان در قوانین در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد!
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای بر یکپارچگی و همسانی در رسم الخط واژگان در قوانین تاکید کردند!
- تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به کاربرد ترکیب های نادرست، سنگین، دل آشوب، دشوار، زشت و ناهنجار در واژگان قوانین اعتراض کردند!
- همایش «آشفته کاری های واژگانی مقنن» در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار می شود!
- یادداشت «بی سامانی نگارش واژگان در قانونگذراری» از آغاز تاکنون در خبرگزاری خانه ملت منتشر شد!
- مرکز پژوهش های مجلس از توانایی خود در اندازه گیری میزان جامعیت طرح ها و لوایح خبر داد؟
- طرح دو فوریتی «الزام دولت به تهیه و تقدیم لوایح مربوط به امور بدون قانون یا سکوت قانونگذار» تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد!
- فراکسیون امور نوظهور جامعه در مجلس شورای اسلامی اعلام موجودیت کرد؟
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از قانونگذار خواستند که از سکوت خود دست بردارد!
- طرح استیضاح وزیر فلان وزارتخانه که پس از دو هفته از تصویب اساسنامه آن، لایحه اصلاحیه اساسنامه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است کلید خورد!
- مجلس به تحقیق و تفحص پیرامون دلایل تاخیر در تدوین آیین نامه های نانوشته توسط دولت رای داد!
- یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ضعف ضمانت اجرایی تعهدات دولت در ارائه آیین نامه های اجرایی مرتبط با قوانین خبر داد!
- طرح استیضاح فلان وزیر به دلیل عدم ارائه آیین نامه های اجرایی مورد تعهد در مجلس شورای اسلامی کلید خورد!
- رییس مجلس شورای اسلامی از تاخیر دولت در ارائه آیین نامه های اجرایی انتقاد کرد!
- معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی از تشدید پیگیری ها برای تدوین اسناد لازم التصویب خبر داد!
- مرکز پژوهش های مجلس از توانایی خود در اندازه گیری میزان جامعیت طرح ها و لوایح خبر داد؟
- طرح دو فوریتی «الزام دولت به تهیه و تقدیم لوایح مربوط به امور بدون قانون یا سکوت قانونگذار» تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شد!
- فراکسیون امور نوظهور جامعه در مجلس شورای اسلامی اعلام موجودیت کرد؟
- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از قانونگذار خواستند که از سکوت خود دست بردارد!
- طرح استیضاح وزیر فلان وزارتخانه که پس از دو هفته از تصویب اساسنامه آن، لایحه اصلاحیه اساسنامه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است کلید خورد!

نویسنده: دکتر محمدرضا ناری ابیانه 

کد مطلب: 113210
 
Share/Save/Bookmark