میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۱۰
 
 
هفته‌ شانزدهم لیگ برتر فوتبال
دشمنان قدیمی در اندیشه بالانشینی / یک گام تا قهرمانی نیم فصل
دشمنان قدیمی در اندیشه بالانشینی / یک گام تا قهرمانی نیم فصل
 

هر ۹ دیدار هفته‌ شانزدهم لیگ برتر فوتبال، امروز در هشت شهر برگزار می‌شوند و در مهم‌ترین دیدارها استقلال از فولاد پذیرایی می‌کند، سپاهان در خانه با داماش دیدار می‌کند و ملوان در انزلی میزبان پرسپولیس خواهد بود. 

ملوان - پرسپولیس
دشمنان قدیمی در اندیشه بالانشینی
شاید بتوان گفت که دیدار ملوان و پرسپولیس، جذاب ترین دیدار هفته‌ شانزدهم است؛ دیداری که می‌تواند ترکیب تیم‌های بالانشین جدول را تا حدود زیادی به هم بریزد. پرسپولیس در حالی به مصاف حریفش می‌رود که برای اولین بار در فصل دوازدهم موفق شده در دو بازی پیاپی پیروز شود. برتری شش بر صفر برابر پیکان و برد شیرین سه بر دو در ثانیه‌های پایانی بازی برابر ذوب آهن، روحیه شاگردان خوزه را بسیار بالا برده است. آنها اینک به فکر تداوم پیروزی‌های خود هستند تا نیم فصل اول را با حضور در جمع بالانشینان جدول تمام کنند. هر چند رسیدن پرسپولیس به جمع شش تیم اول روی کاغذ امکان پذیر است، اما لازمه این کار، پیروزی سرخ پوشان و شکست فجر سپاسی، فولاد، نفت تهران و راه‌آهن در این هفته است!
ملوان هم که امسال با حمایت‌های مالی مالک متمول خود توانسته‌ امتیازهای خوبی جمع کند، در حالی برابر پرسپولیس صف آرایی می‌کند که در ترکیب خود ازچند پرسپولیس قدیمی سود می‌برد. مازیار زارع، حسین بادامکی و مهرداد اولادی سه بازیکنی هستند که فصل قبل در پرسپولیس توپ می زدند. پژمان نوری هم سابقه پوشیدن پیراهن سرخ پرسپولیس را دارد. ملوانی‌ها اکنون ۲۵ امتیازی هستند و در جایگاه سوم جدول جا خوش کرده‌اند، پیروزی این تیم برابر پرسپولیس می‌تواند آن را یک قدم به صدر جدول نزدیک کند و شکست برابر حریف پرآوازه می‌تواند رتبه این تیم را تا رده هشتم تنزل دهد.

استقلال - فولاد
یک گام تا قهرمانی نیم فصل
استقلال تهران با عملکرد خوبش طی هفته‌های اخیر توانست قهرمانی خود را در نیم‌فصل اول تقریبا مسجل کند تا فقط با کسب ۳ امتیاز دیدار مقابل فولاد خوزستان به این مهم دست یابد. در سایه نتایج خوب استقلال این مجال برای امیر قلعه نویی فراهم شده تا این روزها حسابی به انتقاد از مدیران و اهالی غیر فوتبالی بپردازد و با توپی پر به آن ها حمله کند. البته استقلال این روزها مشکلات زیادی دارد و حضور چندین مصدوم بخصوص غیبت جانواریو هافبک خلاق این تیم که در نبود جباری تمامی بار توپ پخش کنی بر دوشش بود باعث شده تا قلعه نویی برابر سپاهان و پیکان تیمش را با حضور چند دروازه‌بان روی نیمکت ذخیره ها به میدان بفرستد. به نظر می رسد استقلال این هفته کار سختی داشته باشد. این تیم باید با فولادی رو به رو شود که این روز‌ها خوب نتیجه می گیرد. شاگردان فرکی هفته گذشته توانستند تراکتورسازی را با حساب سه بر دو شکست دهند. فولاد از دیر باز همیشه مقابل تیم های سرخابی پایتخت عملکرد خوبی ارائه کرده و همین مسأله می تواند باعث شود که پیش بینی روزی سخت را برای شاگردان قلعه‌نویی داشت.بنابراین نباید تصور کرد که شاگردان سخت کوش حسین فرکی به راحتی در تهران باج می‌دهند.
فولاد ۲۳ امتیازی هم انگیزه بسیار زیادی دارد که با پیروزی برابر حریف نامدار خود به رتبه های بالای جدول نزدیک شود. اهوازی‌ها این شانس را دارند که با پیروزی برابر حریف تا رده دوم بالا بیایند.

تراکتورسازی - آلومینیوم؛
تلاش تبریزی‌ها برای نایب قهرمانی
دیدار دو تیم تراکتورسازی و آلومینیوم، آغاز کننده دیدارهای هفته‌ شانزدهم است. این دیدار از ساعت ۱۵ در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز آغاز می‌شود. تراکتورسازان در چند بازی گذشته نشان دادند که می‌توانند بازی‌های زیبایی را انجام دهند، اما بازی زیبای این تیم در دو بازی قبل با نتایج مطلوب همراه نبوده است. تراکتورسازی ابتدا در خانه برابر داماش متوقف شد و سپس در اهواز برابر فولاد شکست خورد. این دو نتیجه‌ باعث شد که تبریزی‌ها از رسیدن به صدر جدول باز بمانند و امیدهای‌شان برای قهرمانی در نیم فصل کمرنگ شود.
تراکتورسازی اکنون ۲۴ امتیازی است و می‌تواند با پیروزی برابر حریف جنوبی‌اش تا رده دوم جدول صعود کند. البته این مساله تنها در صورتی امکان پذیر است که سپاهان از داماش شکست بخورد و ملوان برابر پرسپولیس امتیاز از دست بدهد.
در سوی دیگر میدان، شاگردان اکبر میثاقیان، فعلا با حضور در جایگاه پانزدهم جدول، جزو تیم‌هایی هستند که فصل بعد باید در لیگ آزادگان بازی کنند، بنابراین تمام تلاش خود را می‌کنند که از تراکتورسازان امتیاز بگیرند. شاید دیدار هفته‌ آینده تراکتورسازی با پرسپولیس هم تا حدودی باعث شود که تبریزی‌ها بازی چندان محکم و فیزیکی را برابر آلومینیوم انجام ندهند که این مساله هم کاملا به سود نماینده استان هرمزگان خواهد بود. آلومینیوم اکنون ۱۵ امتیازی است.

سپاهان - داماش؛
در جست‌وجوی فرصت از دست رفته
زردپوشان اصفهانی این هفته‌ میزبان داماش هستند. اصفهانی‌ها می‌توانستند هفته‌ قبل با پیروزی برابر استقلال خود را به عنوان امید اول قهرمانی در نیم فصل معرفی کنند، اما با باخت خانگی برابر آبی پوشان، صدر جدول را دو دستی به رقیب واگذار کردند. سپاهان این هفته‌ فقط با هدف پیروزی برابر داماش به میدان می‌رود تا فرصت از دست رفته برای صدرنشینی را بازیابد. سپاهان اکنون ۲۷ امتیازی است و با صدر جدول چهار امتیاز فاصله دارد. اگر این تیم بتواند داماش را شکست دهد و استقلال برابر فولاد به سه امتیاز بازی نرسد، سرنوشت قهرمانی
نیم ‌فصل اول به هفته‌ پایانی نیم فصل کشیده خواهد شد.
در آن سوی میدان، شاگردان حمید درخشان هم از بازی امتیاز می‌خواهند . داماش هم اکنون ۱۹ امتیازی است و با سپاهان ، تیم دوم جدول فقط هشت امتیاز اختلاف دارد ولی با این حال رتبه این تیم بهتر از سیزدهم نیست. داماش با پیروزی برابر سپاهان و ناکامی احتمالی مس، صبا، پرسپولیس و نفت تهران می‌تواند تا رتبه نهم جدول بالا بیاید.

نفت آبادان - ذوب آهن؛
داربی قعر جدولی‌ها!
یکی از حساس‌ترین بازی‌های هفته‌ شانزدهم را دو تیم پایین جدولی نفت آبادان و ذوب آهن انجام می‌دهند. نکته بارز این بازی این است که هر دو تیم در شروع فصل با مشکلات عدیده‌ای برای بستن تیم خود روبرو بودند وهر دو در میانه‌های نیم فصل، سرمربی خود را تغییر داده‌اند؛ هر چند به نظر می‌رسد تعویض سرمربی در هیچ کدام از دو تیم ثمری نداشته است. اینک دو تیم قعر جدولی نفت آبادان و ذوب آهن تنها با هدف شکست حریف و بیرون کشیدن خود از جایگاه
«سقوط ‌کننده‌ها» به میدان می‌روند. در این بین، وضعیت امتیازی ذوب آهنی‌ها کمی بهتر است، اما آبادانی‌ها میزبان بازی هستند و می‌توانند از امتیاز حضور تماشاگران بهره ببرند.
ذوب آهن رده شانزدهمی ۱۲ امتیاز دارد و نفت آبادان با ۹ امتیاز یک رده پایین‌تر قرار گرفته است.

فجرسپاسی - پیکان؛
پیکان به دنبال دومین قربانی بالانشین
فجرسپاسی و پیکان در حالی این هفته‌ به مصاف هم می‌روند که هر دو تیم در هفته‌های گذشته با تنش‌هایی روبرو بوده‌اند. شیرازی‌ها هنوز به دلیل جدا شدن رضا حقیقی از تیم‌شان شوک زده هستند و پیکان همین چند هفته‌ پیش یک بار سرمربی اش را از دست داد و دوباره او را روی نیمکت دید. پیکان پیش از تعطیلات لیگ در یک بازی شش گل از پرسپولیس خورد تا ویسی از هدایت تیم استعفا دهد، اما پس از تعطیلات، ویسی در تمرین حاضر شد و درعوض، سه بازیکن پیکان را به خانه‌هایشان فرستاد. حاصل این فعل و انفعالات، پیروزی خوب پیکان برابر ملوانی بود که در آن مقطع در رده دوم جدول قرار داشت. پیکان هر چند هفته‌ پيش در یک دیدار معوقه برابر استقلال شکست سبکی را متحمل شد، اما در هفته‌ شانزدهم به دنبال دومین قربانی‌اش از بین تیم‌های بالانشین جدول است.

صبا - راه‌آهن؛
بدون حساسیت!
دیدار تیم‌های صبا و راه‌آهن هم در این هفته‌ برگزار می‌شود، اما بر خلاف سایر دیدارهای این هفته‌ حساسیت چندانی ندارد. راه‌آهن اگر در این بازی پیروز شود این شانس را دارد که حتی به رده دوم جدول صعود کند، اما صبا در بهترین حالت با شکست حریف می‌تواند خود را در جایگاه ششم ببیند. راه‌آهن اکنون ۲۳ امتیاز دارد و هشتم است و صبا با ۲۰ امتیاز در جایگاه یازدهم قرار دارد.

استیل‌آذین گهر دورود - مس؛
کار راحت کرمانی‌ها؟
استیل‌آذین گهر دورود در این هفته‌ میزبان مس کرمان است! قصه میزبانی‌های این تیم در فصل جاری لیگ برتر دیگر به مایه خنده اهالی فوتبال تبدیل شده است. گهر تیمی است که به گفته کارشناسان و مسئولان فوتبال استان لرستان، اگر در خانه بازی کند به راحتی امتیاز از دست نمی‌دهد و می‌تواند برای هر حریفی خطرساز شود، اما مهم‌ترین و کلیدی‌ترین امتیاز این تیم در طول نیم فصل اول از آن گرفته شده و گهر مجبور است بازی‌های خانگی اش را در کرج برگزار کند! این تیم حالا در یک بازی خانگی دیگر پذیرای مس است.
کرمانی‌ها در چند هفته‌ گذشته نتایج خوبی گرفته‌اند و در بازی آخرشان در همین هفته‌ به یک تساوی ارزشمند برابر راه‌آهن دست یافتند. به نظر نمی رسد مس برای پیروزی برابر استیل‌آذین دورود کار سختی در پیش داشته باشد، اما از آنجایی که فوتبال کاملا غیر قابل پیش‌بینی است، قضاوت درباره نتیجه‌ این بازی را به پس از سوت پایان آن موکول می‌کنیم.

نفت تهران - سایپا؛
در جست‌وجوی اقتدار از دست رفته!
تیم فوتبال نفت تهران فصل دوازدهم لیگ برتر را خیلی خوب شروع کرد و در مقطعی از فصل به یک پای ثابت بالای جدول تبدیل شد، اما رفته‌رفته گویی انرژی این تیم هرز رفت و به تدریج جایگاه خود را از دست داد. تیم منصور ابراهیم زاده اکنون با ۲۱ امتیاز در رتبه نهم جدول قرار گرفته‌ و سایه سنگین پرسپولیس ۲۰ امتیازی را در پشت سرش احساس می‌کند. کوچک‌ترین لغزش نفت می‌تواند به قیمت سقوط چهار پله‌ای این تیم تمام شود.
سایپا هم مانند نفت تهران تا همین چند هفته‌ پیش با اقتدار در بالای جدول حضور داشت، ولی حالا تا رتبه پنجم پایین آمده است. هر دو تیم در بازی امروز به دنبال باز یافتن اقتدار گذشته خود هستند.

برنامه کامل دیدارهای هفته‌ شانزدهم
تراکتورسازی - آلومینیوم، ساعت ۱۵، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز؛
سپاهان - داماش، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه فولاد شهر اصفهان؛
ملوان - پرسپولیس، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه تختی انزلی؛
نفت آبادان - ذوب آهن، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه تختی آبادان؛
فجرسپاسی - پیکان، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه حافظیه شیراز؛
صبا - راه‌آهن، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه یادگار امام (ره) قم؛
استیل‌آذین گهر دورود - مس، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه انقلاب کرج؛
نفت تهران - سایپا، ساعت ۱۵:۱۵، ورزشگاه دستگردی تهران؛
استقلال - فولاد، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه آزادی تهران.

جدول رده‌بندی
۱ استقلال ۳۱ امتیاز
۲ سپاهان ۲۷ امتیاز
۳ ملوان ۲۵ امتیاز
۴ تراکتورسازی ۲۴ امتیاز (تفاضل گل ۹)
۵ سایپا ۲۴ امتیاز (تفاضل گل ۴)
۶ فجر سپاسی ۲۳ امتیاز (تفاضل گل ۹)
۷ فولاد ۲۳ امتیاز (تفاضل گل ۷)
۸ راه‌آهن ۲۳ امتیاز (تفاضل گل یک)
۹ نفت تهران ۲۱ امتیاز
۱۰ پرسپولیس ۲۰ امتیاز (تفاضل گل ۴)
۱۱ صبا ۲۰ امتیاز (تفاضل گل ۲)
۱۲ مس ۲۰ امتیاز امتیاز (تفاضل گل صفر)
۱۳ داماش ۱۹ امتیاز
۱۴ پیکان ۱۸ امتیاز
۱۵ آلومینیوم ۱۵ امتیاز
۱۶ ذوب آهن ۱۲ امتیاز
۱۷ نفت آبادان ۹ امتیاز
۱۸ استیل‌آذین گهر دورود ۸ امتیاز

کد مطلب: 78551
 
Share/Save/Bookmark