میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
تکرار تاریخ
ارتش رژیم صهیونیستی که طی روزهای گذشته حملات متعددی به غزه و کرانه باختری داشته و برای...

ارتش رژیم صهیونیستی که طی روزهای گذشته حملات متعددی به غزه و کرانه باختری داشته و برای اشغال قدس و سلطه بر مسجدالاقصی نیز تحرکات جدیدی داشته، دیروز در مرزهای عراق و سوریه حملات هوایی انجام داده است. این حملات از سوی جنگنده‌های رژیم صهیونیستی و در مناطقی از دیرالزور و البوکمال در مرز سوریه با عراق صورت گرفته است. حال این سوال مطرح است که چرا این حملات صورت گرفته است؟ نگاهی بر تحولا منطقه چند هدف گذاری را از این تجاوز صهیونیست‌ها نشان می‌دهد. بخشی از این تجاوزات برگرفته از بحران‌های شدید سیاسی و اجتماعی در سرزمین های اشغالی است بگونه‌ای که طرح محاکمه نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها در دادگاه و بحران‌های ناشی از تلفات گسترده کرونا و پیامدهای این بحران در رژیم صهیونیستی اساس این وضعیت را تشکیل می‌دهد. نتانیاهو که ادامه حکومتش را در خطر می بیند با ایجاد بحران‌های بیرونی همچون تجاوز به سوریه و لبنان به دنبال انحراف افکار عمومی از بحران‌های داخلی و البته جلب رضایت راست افراطی است.
دوم آنکه دستاوردهای مقاومت در منطقه سیاست‌های رژیم صهیونیستی را با بحران مواجه ساخته است در همین حال معادلات منطقه نشان می‌دهد که ائتلاف صهیونیستی ، عربی و ترکیه در برخی معادلات در جریان است. در شرایطی که عربستان سیاست تطمیع برای دور ساختن سوریه و عراق از مقاومت را به کار گرفته ترکیه و صهیونیست‌ها سیاست تجاوزات نظامی را علیه سوریه و عراق اجرا می سازند که ترکیب آن سیاست و مذاکره است که بخش فشار بر عهده ترکیه و صهیونیست‌ها و بخش مذاکره به سعودی واگذار شده است. مجموع این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که ترامپ آخرین روزهای ریاست جمهوری‌اش را سپری می‌کند. نگاهی ریشه‌ای نشان می‌دهد که در آستانه تغییر دولت‌ها در آمریکا، صهیونیست‌ها حملات و تجاوزات علیه فلسطین و کشورهای منطقه را تشدید می‌کنند. در سال ۲۰۰۸ نیز در آستانه به قدرت رسیدن اوباما ، صهیونیست‌ها جنگ ۲۲ روزه غزه را به پا کردند.
اکنون نیز شرایط مشابهی در جریان است و صهیونیست‌ها برآنند تا از شرایط تغییر در ساختار آمریکا برای اهداف ضد فلسطینی و منطقه‌ای خود بهره گیرند. نکته مهم آن است که بایدن که مدعی پایان دادن به سیاست‌های بحران ساز ترامپ است در برابر این تجاوزات سکوت کرده و بارها ارادت خود به این رژیم را اعلام کرده است. این رفتار نشان می‌دهد که فلسطین نمی‌تواند امیدوار به تغییر رفتار آمریکا باشد و لذا تنها گزینه برای احقاق حقوق ملت فلسطین صرفا گزینه مقاومت است چنانکه همین مقاومت بوده که در سال ۲۰۰۸ پیروزی غزه بر رژیم صهیونیستی را محقق ساخت. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 116811
 
Share/Save/Bookmark