میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۱
 
 
اصرار بر رفتارهاي اشتباه
صحنه بین‌الملل این روزها شاهد تحولاتی قابل تامل است که در همه آنها یک اصل مشترک مشاهده می‌شود و...

صحنه بین‌الملل این روزها شاهد تحولاتی قابل تامل است که در همه آنها یک اصل مشترک مشاهده می‌شود و آن نقش و تاثیرات سیاست‌های آمریکایی است. در این چارچوب تحولات افغانستان و لیبی دارای نکات قابل توجهی هستند. افغانستان به عنوان کشوری که ۱۴ سال است حضور نیروهای خارجی به بهانه مبارزه با تروریسم را در کارنامه دارد در طی هفته‌های اخیر با تحولی قابل توجه همراه بوده و آن برگزاری مذاکرات صلح با طالبان است. این مسئله در حالی روی می‌دهد که آمریکا در طول ۱۴ سال، اشغال افغانستان را به بهانه مبارزه با تروریسم صورت داده حال آنکه نه تنها این امر را اجرایی نساخته بلکه زمینه ساز ایجاد تروریست‌های جدید گردیده بگونه‌ای که افغانستان مجبور است برای مقابله با این تروریست‌ها ، به سایر گروه‌های تروریستی نظیر طالبان باج دهد و این همان پیامد حضور بحران ساز ۱۴ ساله آمریکا در این کشور است.
لیبی کشور دیگری است که این روزها دورانی بس خطرناک را سپری می‌کند. گروه‌های تروریستی همچون داعش آنجا را به مراکز اصلی خود مبدل ساخته‌اند. این وضعیت در حالی بر لیبی حاکم است که کارنامه ۵ سال اخیر این کشور نشان می‌دهد سیاست‌های آمریکا و متحدانش زمینه ساز این وضعیت شده چرا که از یک سو پس از سرنگون سازی قذافی به جای بازسازی و کمک به روند دولت سازی در لیبی عملا این کشور را رها کردند که نتیجه آن چند پاره شدن و ناامنی سراسری در آن بود که بستری مناسب برای تروریست‌ها ایجاد کرد.
مجموع اشتباهات رفتاري امريكا در حالي كشورهايي مانند افغانستان و ليبي و در كل، صحنه جهاني را با بحران مواجه ساخته كه رفتارهاي اين كشور نشانگر استمرار اصرار آنان بر همان سياست‌هاي اشتباه گذشته است. جان كري وزير امور خارجه آمريكا پس از اجلاس داووس در حالي سوم بهمن ماه به رياض رفت و با وزراي خارجه شوراي همكاري خليج فارس ديدار نمود كه در سخنان وي دو نكته مهم مشاهده مي‌شود. نخست آنكه وي از عربستان در كشتار مردم يمن حمايت كرد. دوم آنكه كري بارديگر ادعاي سرنگوني نظام سوريه را مطرح كرد.
مجموع اين دو ادعا در حالي مطرح مي‌شود كه در باب يمن، ارتش و كميته‌هاي مردمي با محوريت انصارالله در خط مقدم مبارزه با تروريسم قرار دارند در حالي كه همزمان با متجاوزان سعودي و متحدانش نيز در جنگ مي‌باشند. در باب سوريه نيز جهانيان اذعان دارند كه اگر نظام اين كشور به رياست جمهوري بشار اسد نبود تاكنون تروريسم تمام سوريه را گرفته كه قطعا پيامد‌هاي سنگيني براي جهانيان از جمله اروپا و آمريكا رقم خواهد زد.
با توجه به اين حقايق مي‌توان گفت كه سخنان كري در نشست رياض نشان مي‌دهد كه آمريكا از اشتباهات خود در ليبي و افغانستان درس نگرفته و همچنان بر همان سياست‌هاي نادرست گذشته اصرار دارد كه نمود آن را در يمن و سوريه مي‌توان مشاهده كرد.

کد مطلب: 95011
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark