میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
بازی به سبک آمریکایی
نشست کویت با حضور گروه‌های مختلف یمنی در حالی برگزار می‌شود که یک نکته قابل توجه در...

نشست کویت با حضور گروه‌های مختلف یمنی در حالی برگزار می‌شود که یک نکته قابل توجه در تحولات یمن مشاهده می‌شود و آن ادعاهای مقامات سعودی در باب ادامه مبارزه با القاعده است. مشاور وزیر دفاع عربستان تأکید کرد که ائتلاف تحت امر سعودی‌ها همچنان به عملیات خود علیه القاعده که از تنش و ناآرامی در یمن سوء استفاده کرده‌اند، ادامه می‌دهد. این سخنان در حالی از سوی سعودی مطرح می‌شود که رفتارهای این رژیم در قبال یمن و القاعده یادآور اقدامات آمریکا در سال ۲۰۰۱ در قبال افغانستان است.
آنچه مقامات آمریکا از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه دور اول ریاست جمهوری اوباما اذعان کرده‌اند القاعده به دست آمریکا برای اهدافی چون مقابله با شوروی سابق و نیروهای جهادی افغانستان ایجاد گردید. آمریکا در طول‌ سالها از این نیروها برای رسیدن به اهداف خود در جهان استفاده کرد و در سال ۲۰۰۱ بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر نیز با ادعای مقابله با این گروه، اشغال افغانستان را رقم زد. بررسی کارنامه سعودی نیز نشان می‌دهد که آنان خود ایجاد کننده القاعده بوده و حتی رسما اعلام کرده‌اند که القاعده عقبه آل‌سعود و مجری طرح‌های آن است. اسناد نشان می‌دهد که القاعده با حمایت سعودی، آمریکا و انگلیس در یمن علیه مردم شکل گرفته‌ و حتی مناطقی به آنها واگذار شده است. گزارش‌های متعدد گواه آن است که شبکه القاعده از حملات هوایی عربستان به یمن بیشترین سود را می‌برد زیرا این حملات به شبکه القاعده اجازه می‌دهد که در خاک یمن گسترش یابد و آنچه در استان حضرموت روی داد، گواه این مدعا است به گونه‌ای که این گروه بر آن کنترل یافته و به زندان مرکزی شهر المکلا یورش برد و سه هزار زندانی از جمله خالد باطرفی از سرکردگان القاعده را آزاد کرد.
فردی که در کاخ ریاست جمهوری مشاهد شد که به گونه‌ای اهانت آمیز، پرچم یمن را زیر پای خود لگدمال می‌کرد. برخی کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که هم اکنون عناصر شبکه القاعده و سلفی‌های تندرو در یمن نقش نیروهای پیاده نظام عربستان را در جنگ یمن ایفا می‌کنند.
با توجه به روند مذاکرات کویت و برقراری آتش بس نسبی و اعتراض‌های گسترده جهانی به تجاوز سعودی به یمن می‌توان گفت که این رژیم با برجسته سازی نام القاعده به دنبال توجیه ادامه جنگ و کشتار در یمن است. سعودی‌ها برای توجیه ادامه حملات خود ادعای کشته شدن ۸۰۰ القاعده‌ای را در عملیات‌های خود مطرح کرده‌اند. آنچه در باب ادعای سعودی می‌توان گفت آن است که این طرح برگرفته از نسخه آمریکایی سال ۲۰۰۱ برای اشغال افغانستان است که امروز عینا از طریق سعودی برای تجاوز و حتی سلطه بر یمن به کار گرفته شده است.

کد مطلب: 95616
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark