میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۴
 
 
غارتگرانی که پشت چهره حفتر در لیبی پنهان شده‌اند
چشم طمع امارات و فرانسه به سرزمین عمر مختار
چشم طمع امارات و فرانسه به سرزمین عمر مختار
 

لیبی که به نام عمر مختار آزادی خواه ضد استعمار ایتالیا شناخته می‌شود در ماه‌های اخیر در حالی گرفتار بحران‌های امنیتی شدید شده که نقش امارات و فرانسه را در این روند می‌توان مشاهده کرد.
لیبی در ماه‌های اخیر با بحران‌های شدیدی مواجه است که اساس آن را تحرکات خلیفه حفتر فرمانده نظامی تشکیل می دهد که با ادعای یکپارچه سازی کشور در حال کشتار و جنایت است در حالی که در پشت نقاب وی چهره امارات، سعودی و فرانسه را می‌توان مشاهده کرد. شاهدان عینی و دولت وفاق ملی اعلام کردند که نیروهای تحت فرماندهی حفتر در موشک‌باران طرابلس از هواپیماهای بدون سرنشین اماراتی استفاده می کنند. روزنامه گاردین انگلیس به تازگی در گزارشی فاش کرد که نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر به حملات خود به طرابلس پایتخت لیبی افزوده‌اند. این روزنامه اعلام کرد که دلایلی مبنی بر استفاده نیروهای حفتر از هواپیماهای بدون سرنشین در این حملات دیده می‌شود. علاوه بر این که عربستان سعودی و امارات نقش قابل توجهی در افزایش روند درگیری‌ها در لیبی و جلوگیری از رسیدن به راه حل سیاسی در این کشور دارند. این روزنامه در گزارش خود تاکید می کند که بسیاری از حملات هوایی صورت گرفته در طرابلس پایتخت لیبی به ویژه حملاتی انجام شده، توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده است. این حملات توسط نیروهای حفتر و با پشتیبانی امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.
در همین رابطه گاردین گزارش می دهد که امارات متحده عربی پیش از این مرکزی را برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پایگاه هوایی الخادم واقع در جنوب طرابلس تأسیس کرده بود. کارشناسان گزارش می‌دهند که هواپیماهای جنگنده قدیمی که حفتر در اختیار دارد، نمی توانند در شب پرواز کنند و همین موضوع احتمال استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در این درگیری‌ها را افزایش می‌دهد. در این میان یک مشاور نظامی در فرماندهی نیروهای خلیفه حفتر اعلام کرد که هدف نیروهای فرانسوی که در بندر السدره در شرق لیبی مستقر هستند، حفاظت از میادین نفتی در برابر حملات احتمالی نیروهای دولت توافق ملی است. این مشاور نظامی اعلام کرد: نیروهای فرانسوی متشکل از افسران متخصص در جنگ هوایی هستند که تعدادشان حدود ده‌ها تن است. این نیروها انبارهای آب در بندر السدره در منطقه هلال نفتی شرق لیبی را برای جایگزین کردن آن با سوخت تخلیه کرده‌اند.
این مشاور نظامی اعلام کرد که فرماندهی نیروهای خلیفه حفتر از فرانسه، امارات و مصر حمایت دریافت می‌کنند که شامل اعزام نیروهای اطلاعاتی و ویژه است. این نیروها در پایگاه الخروبه مستقر هستند. نیروهای فرانسوی موجود در الخروبه که بخشی از آن‌ها در بندر السدره مستقر هستند به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ بخش اول نقش اطلاعاتی حساسی دارند که شامل عکس‌برداری و جاسوسی و کنترل پایگاه‌های دشمن است. وظایف بخش دوم تجهیز اتاق عملیات جنگ و مشارکت در برخی عملیات‌ها به عنوان تک‌تیرانداز است. مهندسان فنی نیز در این بخش هستند که دوره‌هایی را درباره تجهیز پهپادها و آموزش استفاده از آن برگزار می‌کنند. این مشاور نظامی اعلام کرد که نقش اماراتی‌ها به فعالیت اطلاعاتی جاسوسی و رصد و آموزش افسران برای استفاده از سلاح‌های مدرن محدود می‌شود. یک نیروی ویژه نیز به صورت مستقیم وظیفه حفاظت شخصی خلیفه حفتر را برعهده دارد.
از سوی دیگر یکی از افسران نیروی هوایی "ارتش ملی لیبی" اعلام کرد که قبل از آغاز عملیات علیه طرابلس امارات دو پهپاد ساخت آمریکا را به این نیروها تحویل داده بود. وی گفت: اماراتی‌ها این دو پهپاد را با مجوز آمریکا به ما دادند. یک بالگرد درحال حاضر در حمله به طرابلس مشارکت دارد. پیتر ملیت سفیر سابق انگلیس در لیبی نیز با تایید این موضوع تاکید می‌کند که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین یک تنش مهم و فاجعه بار به شمار می‌رود که باعث افزایش قربانیان درگیری‌های لیبی می شود. از سوی دیگر انس القماطی مدیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های «صادق» نیز گزارش می‌دهد که حملات هوایی در طرابلس به صورت رسمی وارد مرحله جدید و خطرناکی شده و کار به جایی رسیده که این حملات توسط یک دولت خارجی متجاوز یعنی امارات صورت می‌گیرد. پایگاه خبری عربی ۲۱ در گزارشی با استناد به تصاویری ضبط شده که به دست این پایگاه رسیده، تاکید کرد که نیروهای 'خلیفه حفتر' ژنرال حامی دولت شرق لیبی، اسرای خود را اعدام میدانی می کنند.

کد مطلب: 108569
 
Share/Save/Bookmark