میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۱۷
 
 
تفکر سعودی - صهیونیستی
همه از پایان کار داعش در سوریه و عراق خرسند هستند، به جز آمریکا، ريیم اسرائیل و رژیم سعودی، چرایی این ناخرسندی هم روشن است...

همه از پایان کار داعش در سوریه و عراق خرسند هستند، به جز آمریکا، رژیم اسرائیل و رژیم سعودی، چرایی این ناخرسندی هم روشن است.
نابودی داعش در سوریه و عراق که در سر سودای حکومت اسلامی شامات را داشت و حتی پا را فراتر گذاشته و قصد برقراری یک امپراتوری تا خراسان را هم در سر می‌پروراند، گرچه از نظر نظامی پایان یافته است اما، تفکر و ایدئولوژی آن که در میان تفکر وهابیت سعودی است، همچنان غلیان می‌زند.
پس از این باید در انتظار ظهور داعش با پشتوانه تفکر وهابیت سعودی به اشکال دیگر باشیم. شکست فاز نظامی داعش در سوریه و عراق، آنها را وارد فاز تازه‌ای خواهد کرد، وهابیت سعودی با حمایت‌های آمریکا و رژیم اسرائیل، یگان‌های نظامی تروریست‌های تفکیری را حفظ خواهند نمود، اما شاهد وقایعی همچون سوریه و عراق نخواهیم بود.
بن سلمان پیش از اعلام رسمی پایان کار داعش در عراق و سوریه گفته بود؛ عربستان در پی رویکرد به اسلام معتدل و میانه‌رو است، از این پس شاهد اسلامی نو براساس برداشت‌های جدیدی از سوی آل‌سعود خواهیم بود.
اظهار نظر بن ‌سلمان ولیعهد عربستان، اقرار به افراطی‌گری و خشونت از سوی عربستان سعودی است، جهان نیز پی به افراط گرایی عربستان برده است و این خطر را برای منطقه و جهان جدی می‌داند، به همین خاطر است که اندیشمندان و تحلیل‌گران مسائل سیاسی خطر وهابیت سعودی را یادآور می‌شوند و خواهان مقابله با چنین تفکری هستند. برای مقابله و مبارزه با تفکر وهابیت باید دست به اقداماتی همچون تعطیل کردن مدارس مذهبی سعودی‌ها در کشورهای اسلامی و غیر اسلامی زد.
سعودی‌ها در بیشتر کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای سنی‌نشین مدارس علوم دینی وهابیت بسیاری را بر پا کرده‌اند. این مدارس مذهبی با جذب مردم آن کشورها، با آموزش و تربیت جوانان تفکر وهابیت را گسترش می‌دهند و پایگاه اجتماعی خود را مستحکم می‌سازند.
چنین وضعیتی حتی در کشورهای غیر مسلمان نیز دیده می‌شود، عربستان سعودی در کشورهای غربی به ویژه اروپایی که دارای حضور مسلمانان زیادی است، سرمایه‌گذاری کرده و مدارس مذهبی با تفکر و ایدئولوژی وهابیت را در آنها راه‌اندازی کرده است، حضور هزاران نفر از مسلمانان و حتی غیر مسلمانان از اروپا در میان نیروهای تروریست‌های داعش در سوریه و عراق اثبات کننده این ادعا است.
بیشترین حضور در گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه و عراق از کشورهای آسیای میانه و قفقاز بود. عربستان سعودی در اکثر این کشورها سرمایه‌گذاری کرده و با دلارهای نفتی خود در مدارس علوم دینی وهابیت به شست و شوی مغزی مسلمانان این مناطق مشغول است.
برای جلوگیری از ادامه چنین روندی باید یک ائتلاف جهانی علیه تفکر وهابیت شکل بگیرد، خطر وهابیت چه افراطی و چه میانه‌رو، نخست مسلمانان را تهدید می‌کند و آنگاه تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی و منطقه‌ای است، همانگونه که وجود رژیم نامشروعی همچون اسرائیل در قلب جهان اسلام خطر آفرین است.
غرب آسیا و جهان اسلام همچنان در معرض خطر تفکر سعودی صهیونیستی است، مقابله با ائتلاف این دو تفکر نیازمند، اتحاد میان مسلمانان است، در غیر این صورت ویروس وهابیت سعودی و صهیونیست اسرائیلی، گسترش می‌یابد. داعش در سوریه و عراق به پایان رسید، اما ریشه این تفکر همچنان در منطقه وجود دارد.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 101962
 
Share/Save/Bookmark