میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
 
 
سید احمد خاتمی در نماز جمعه تهران:
تحقیر قانون در شأن مسئولان نیست
تحقیر قانون در شأن مسئولان نیست
 

خطیب نماز جمعه تهران گفت: برای برگزاری انتخابات باشکوه باید همه قانونمدار باشیم از این رو قانون شکنی و تحقیر قانون در شأن مسئولان نیست.
حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد به اهمیت راهپیمایی اربعین حسینی پرداخت و گفت: راهپیمایی اربعین در این روزها موجب شده است که جهان اسلام عطر اهل بیت را پیدا کند که از مصادیق شعائر الهی است.
وی افزود: کسانی که در این راهپیمایی حضور پیدا کردند در دلشان عشق به خدای حسین(ع) را دارند و از رهگذر این راهپیمایی این عشق را دنبال می‌کنند؛ این راهپیمایی در کل جهان بی نظیر است.
خاتمی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین از مصادیق تعظیم شعائر الهی است، اظهار داشت: این راهپیمایی باشکوه علاوه بر تعظیم شعائر الهی چهار عنوان قرآنی دیگر نیز دارد. اول آنکه، این راهپیمایی بیعت با امام حسین(ع) است. بیعت با امام حسین(ع) بیعت با رسول خدا است. بیعت با رسول خدا طبق قرآن، بیعت با خداوند است.
وی گفت: دوم آنکه با راهپیمایی اربعین، گام‌هایی برای به خشم درآوردن دشمن برداشته می شود. در عراق انواع و اقسام شیطنت ها را به کار گرفتند تا راهپیمایی بزرگ برگزار نشود اما اگر از آسمان تیر و سنگ هم ببارد عاشقان امام حسین به راهپیمایی می روند.
خطیب نماز جمعه تهران اظهارداشت: جلوه سوم این راهپیمایی در «تولّی و تبرّی» است که تولّی به معنای دوست داشتن دوستان خدا و تبرّی به معنای دشمن داشتن دشمنان خداوند است.
آیت‌الله خاتمی گفت: این راهپیمایی تنها راهپیمایی شیعیان نیست، بلکه راهپیمایی بین‌المللی جهان اسلام است؛ محبت امام حسین(ع) اختصاص به شیعیان ندارد بلکه یک هنجار بین‌المللی است.
خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، با اشاره دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب فرمایشات بسیار ارزشمندی با نخبگان داشتند، تحلیل این کلمات فرصت زیادی می خواهد. چون نگران هستم حق سخن را ادا نکنم فقط به سه موضوع مورد نیاز روز می پردازم.
خاتمی در مورد مسائل داخلی کشور، گفت: اسفند امسال یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین انتخابات میان دوره ای دوره پنجمین مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود. مسئله مهمی است و طبیعی است که حال و هوای انتخاباتی و شور و نشاط انتخاباتی آغاز شده باشد.
خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: اما با برکت پیروزی انقلاب این جشن اتفاق افتاد و در ۴۰ سال اخیر نزدیک به ۴۰ بار ملت ایران پای صندوق های رای حاضر شدند.
وی تصریح کرد: برای برگزاری انتخابات باشکوه باید همه قانونمدار باشیم، مجریان کاندیداها و مردم باید قانونمداری باشند. قانون شکنی و تحقیر قانون در شأن مسئولان نیست. ما اولین کشور نیستیم که انتخابات برگزار می‌کنیم، آخرین کشور هم نیستیم. همه جای دنیا انتخابات برگزار می شود.
خاتمی گفت: طبق اصل ۹۸، تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. شورای نگهبان هم گفته است این نظارت، نظارت استصوابی است.
وی اظهار داشت: بنابراین، این سخن که بگوییم مردم خودشان خوب می‌فهمند و بگذارید رای بدهند و باید رای مردم را تمکین کرد به معنای آن نیست که نظارتی وجود نداشته باشد و هر کسی از راه رسید، بتواند در انتخابات شرکت کند.
خطیب نماز جمعه تهران با یادآوری اینکه نظارت استصوابی چیز جدیدی نیست، گفت: در انتخابات اول شورای نگهبان نبود اما امام خمینی (ره) هیئتی را تعیین کرد که آن هیئت نظارت استصوابی را اعمال کرد که مسعود رجوی خبیث را رد کردند، بنابراین اینکه می‌گویند نظارت استصوابی چیز جدیدی است، اشتباه است. در زمان امام نظارت استصوابی به آن هیئت داده شد و قانون الان این نظارت را به شورای نگهبان داده است.
خاتمی تصریح کرد: از رفتارهای ناپسند در آستانه انتخابات دو قطبی کردن جامعه است، دو قطبی کردنی که با آن رای بیاورند را من به وضوح می‌بینم و می‌شنوم که برخی اظهارات اقدامات و ابلاغات، بوی دو قطبی کردن جامعه را می دهد. همه می فهمند، ما هم می فهمیم. این کار را انجام ندهید اگر واقعاً مصلحت کشور و جناح خود را می خواهید، بدانید دو قطبی کردن جامعه به مصلحت جامعه اسلامی نیست.
وی همچنین با اشاره به اغتشاشات در عراق، گفت: دو هفته گذشته اغتشاشاتی در عراق رخ داد که ۱۰۰ نفر در این اغتشاشات کشته و بیش از صدها نفر در این اغتشاشات مجروح شدند. بسیار خبر تلخی برای ما بود چون کشوری که تازه از شر دیکتاتورها خلاص شده است، این بلا سرش می آید.
خاتمی تصریح کرد: بی‌تردید دشمنان مردم عراق در این اتفاقات موج سواری کردند و در این زمان این اعتراضات انجام شد و ادامه یافت که آنها چهار هدف را دنبال می کردند. اول اینکه مردم را بترسانند که در راهپیمایی اربعین حضور نیابند، که به فضل خدا ناکام ماندند و از همه جای دنیا به سمت کربلا حرکت کردند.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنرانی خود در خطبه های نماز جمعه در مورد لشکر کشی ترکیه به شمال سوریه، گفت: اقدام ترکیه به معنای تجاوز به یک کشور مستقل است. موضع نظام جمهوری اسلامی موضع نصیحت کردن است. جمهوری اسلامی خواستار توقف این عملیات و خروج نظامیان از خاک سوریه است. 

کد مطلب: 111169
 
Share/Save/Bookmark