میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۰
 
 
ترامپ: برای زیر نظر داشتن ایران در عراق می‌مانیم
سناریوی پرهزینه برای تخریب روابط تهران - بغداد
مقامات و گروه‌های سیاسی عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان شدند
سناریوی پرهزینه برای تخریب روابط تهران - بغداد
 

گستاخی رئیس جمهور آمریکا و دخالت آشکار این کشور برای ماندن در عراق با ادعای زیر نظر داشتن فعالیت‌های ایران در حالی مطرح شده است که ناظران سیاسی بر این باورند، هدف دونالد ترامپ تخریب و تشنج در روابط تهران- بغداد است و مقامات عراقی باید با هوشیاری تمام از بازی کردن در زمین آمریکا پرهیز کنند و با تمام توان زمینه بیرون راندن نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان را فراهم کنند.
اخیرا رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه سی.‌بی.‌اس مدعی شد برای زیر نظر داشتن فعالیت‌های ایران، ادامه حضور نظامی آمریکا در عراق ضروری است. البته مقامات و گروه‌های عراقی این اظهارات ترامپ را محکوم و آن را دخالت آشکار در امور کشورشان توصیف کرده‌اند.
اظهارات دونالد ترامپ در حالی با گستاخی دوباره علیه جمهوری اسلامی مطرح شده که این مقام آمریکایی فراموش کرده است که آمریکا سال هاست با حضور غیرقانونی و اشغالگرانه خود بالاترین خسارات و تجاوزات را به ملت و دولت عراق وارد کرده است، این آمریکا است که عراق و سوریه را به جولانگاه تروریست‌ها تبدیل و از هیچ گونه دخالت و آتش افروزی در این کشور و حتی در دیگر کشورهای منطقه دریغ نکرده است، حالا برای ادامه حضورش دلیل متوهم گونه مطرح کرده تا حداقل بتواند به ادامه سیاست‌های متجاوزانه‌اش علیه کشورهای منطقه ادامه دهد و البته تخریب روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق نیز در دستور کار واشنگتن و متحدانش قرار گرفته است.
از سوی دیگر در زمان مبارزه دولت و ملت عراق با گروه تروریستی تکفیری وهابی داعش ، ایران بیشترین نقش را در تارومار کردن این گروه تروریستی از خاک عراق داشت و آمریکا حتی بعد از ادعا برای مبارزه با داعش، هیچ کمکی به دولت و ملت عراق نکرد. به هر ترتیب هم اکنون که اقشار و گروه‌های عراقی خواهان خاتمه یافتن حضور نیروهای نظامی از خاک عراق هستند، و از طرف دیگر برنقش موثر ایران برحمایت از کشورشان تاکید کردند، حالا سران و مقامات این کشور نیز باید قاطعانه از هیچ تلاشی برای بیرون راندن نیروهای آمریکایی از خاک کشورمان فرو گذاری نکنند، همانطور که ملت و دولت عراق برای بیرون راندن گروه تروریستی داعش تمام تلاش خود را به کار بستند و به با حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران موفق شدند.
در واکنش به اظهارات رئیس جمهور آمریکا، برهم صالح رئیس‌جمهور عراق خواستار توضیح دولت آمریکا شد.
حسن جهاد سخنگوی ریاست جمهوری عراق در اقلیم کردستان در گفت‌گو با تسنیم با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تداوم حضور نیروهای آمریکایی در عراق با هدف نظارت بر ایران و واکنش برهم صالح به این موضوع گفت: ریاست جمهوری عراق بر حفظ احترام به حاکمیت عراق تاکید داشته و خواهان آن است دیگر کشورهای جهان به عنوان کشوری با جایگاه مهم منطقه‌ای به عراق امروز بنگرند، ریاست جمهوری در تلاش است جایگاه عراق در معادلات کنونی منطقه ارتقا یابد.
وی در ادامه گفت: برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق دارای سیاست مشخصی است که قدرت و انسجام عراق و تاثیرگذاری آن در معادلات منطقه‌ای از مولفه های مهم این سیاست است.
وی گفت: ریاست جمهوری عراق در تلاش است روابط متوازنی با کشورهای منطقه و جهان داشته باشد و در این راه طبیعی است که کشورهای همسایه در اولویت قرار گیرند.
سخنگوی ریاست جمهوری عراق گفت: برهم صالح اعلام کرده است آمریکا باید ضمن احترام به حاکمیت عراق از اجرای برنامه‌های خودسرانه و بدون هماهنگی با بغداد خارج از توافقنامه های کنونی خودداری کند.
از سوی دیگر روزنامه سعودی الشرق الاوسط واکنش مسئولان عراقی به اظهارات ترامپ را ذکر کرده است که اکثریت قریب به اتفاق، مخالف حضور نیروهای آمریکایی در عراق هستند. محمد سالم الغبان وزیر کشور پیشین و از رهبران فراکسیون الفتح به الشرق الاوسط گفت که باقی ماندن نیروهای آمریکایی از طرف ما قابل پذیرش نیست؛ زیرا نقض فاحش حاکمیت عراق است.
وی ضمن ابراز انزجار از حضور هر گونه نیروی زمینی یا پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک عراق، تأکید کرد که این اظهارات، تنشی خطرناک و تحریکی است که امنیت و منافع عراق را در معرض خطر و تهدید قرار می‌دهد و امنیت و ثبات منطقه را بر هم می‌زند.
فرات التمیمی نماینده استان «دیاله» در پارلمان عراق ضمن عدم پذیرش اظهارات ترامپ، به الشرق الاوسط گفت که حضور نیروهای آمریکایی در عراق در قالب ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش انجام شد و مأموریت این ائتلاف نیز محدود به حمایت از عراق بود تا شهرها و خاک این کشور آزاد شود.
التمیمی تأکید کرد تحت نظر داشتن یا حمله به کشورهای همسایه از جمله ایران، در ضمن اهداف آن (ائتلاف) نبود... و در برخی مفاد قانون اساسی جمهوری عراق تأکید شده است که عراق نباید مبدئی برای تهدید همسایگانش باشد.
لی الجورانی عضو ائتلاف اصلاح و بازسازی عراق خاطر نشان کرد، موضع ائتلاف اصلاح، واضح و روشن است. وی تاکید کرد؛ ایران عمق استراتژیک ما است و هیچ کس جز ایران برای نجات عراق اقدام نکرد.

کد مطلب: 107867
 
Share/Save/Bookmark