میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
موسوی در پاسخ به سیاست روز:
منتظر اروپایی‌ها نخواهیم بود
منتظر اروپایی‌ها نخواهیم بود
 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: ما خیلی منتظر اروپا نماندیم و نخواهیم بود و با کشورهای دوست به صورت دوجانبه در حال رایزنی هستیم که برخی راهکارهای تجاری، مالی و بانکی را با آنها تنظیم کردیم.
سید عباس موسوی در پاسخ به سوال سیاست روز درباره اینکه آیا ایران برجام را با دو کشور روسیه و چین ادامه می‌دهد و اظهارات ریابکوف مبنی بر اینکه اگر اروپا نتواند به تعهداتش عمل کند روسیه به ایران کمک خواهد کرد، گفت: ما تاکنون به برجام متعهد هستیم و اقدامات ما در چارچوب برجام است، ولی حیات و ممات برجام به عنوان یک دستاورد و توافق چندجانبه بین المللی بستگی به اجرای تعهدات توسط همه طرف‌های برجامی دارد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: با خروج غیرقانونی آمریکا کشورهای باقیمانده هم در کلام، دیدارها و بیانیه‌ها متعهد شده بودند که نگذارند این دستاورد از بین برود، ولی جز اندک تقلای برخی دوستان ما بقیه شرکای برجام تاکنون اراده لازم را برای حفظ برجام نداشته‌اند و ایران علیرغم میل خود مجبور شد در داخل مکانیسم برجام به عکس العمل دست بزند و برخی تعهدات را کاهش دهد.
وی درباره اظهارات ریابکوف اعنوان کرد: این در قالب تعهداتی است که داشتند ولی ما خیلی منتظر اروپا نماندیم و نخواهیم بود و با کشورهای دوست به صورت دوجانبه در حال رایزنی هستیم که برخی راهکارهای تجاری، مالی و بانکی را با آنها تنظیم کردیم که برخی اعلام و برخی اعلام نشده است و این تلاش‌ها از سوی دوستان و همسایگان ما از جمله روسیه ادامه دارد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین به تشریح اقدامات اخیر دستگاه دیپلماسی در پی تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکایی اشاره و عنوان کرد: اقدامات دیپلماتیک و حقوقی را انجام دادیم از جمله نامه به شورای امنیت و سازمان ملل و امیدواریم با شواهد و مدارک ارائه شده متجاوزان و آنهایی که دنبال تبلیغات منفی هستند بفهمند کار اشتباهی کردند و این پیگیری‌ها کماکان ادامه دارد.

اظهارات غیرسازنده مقام تازه کار انگلیسی
سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مقام انگلیسی و اظهارات مطرح شده از سوی معاون وزیر خارجه انگلیس بعد از دیدار با مقامات ایرانی تصریح کرد: این شیوه انگلیسی ها به ویژه در سفر اخیر را تأیید نمی کنیم و غیرسازنده می دانیم، موریسون به عنوان معاون جدید بیشتر برای آشنایی با مواضع ایران به کشور سفر کرد و در این سفر دیدارهایی را با مقامات ایران از جمله عراقچی داشت که دیدار بسیار صریحی بود و طرفین مواضع خود را بیان کردند و طرف ایرانی تمام موارد را به خاطر اینکه ایشان تازه کار است و تازه وارد این عرصه در رابطه با ایران شده است، به صراحت پرونده‌هایی که ایران به آنها درگیر بوده به ایشان گفت و مواضع ما را ابلاغ کرد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات مبنی بر اینکه بحران به وجود آمده در منطقه خلیج‌فارس نیازمند اقدام مشترک برای آرام‌سازی و پیدا کردن راهکار سیاسی از طریق گفت‌وگو و مذاکره است و در پاسخ به این سوال که آیا ایران خواستار مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم است؟گفت: اگر منظورشان از مذاکره با کشورهای همسایه و حاشیه جنوبی خلیج فارس باشد، ایران مدت هاست اعلام و پیگیری کرده که آماده مذاکره و گفت‌وگو با این کشورهاست و این را در راستای منافع همه کشورهای منطقه و فرامنطقه ای می داند و ما در قالب مکانیسم های مختلف پیشنهادهایی از جمله پیمان عدم تعرض و مجمع گفت‌وگوی منطقه ای را مطرح کردیم و اینها راهکارهایی است که ایران پیش روی این کشورها قرار داده و الان آنها هستند که باید تصمیم بگیرند چه بخواهند کنند. ایران با آغوش باز علیرغم اختلافاتی که با برخی همسایگان دارد و احساس می کند ناشی از سوء تفاهمات و فشارهاست، آماده است با این برادران گفت‌وگو کند.
موسوی بیان کرد: ولی این پرونده سیری دارد که در حال انجام است و امیدواریم در نهایت به نفع ایشان ختم و بیگناهی ایشان که بر ما محرز است، برای آنها ثابت شود.
موسوی همچنین درباره خبر منتشر شده مبنی بر حملات سایبری آمریکا به سیستم های دفاعی و سامانه موشکی ایران عنوان کرد: من خبری دقیقی ندیدم ولی شنیدم برخی منابع آمریکایی عنوان کردند که چنین کاری را انجام داده اند. البته توان پدافند دفاعی سایبری ما در برابر این حملات زیاد است و بعید می دانم اثرگذاری خیلی خاصی داشته باشند؛ ولی صرف این اعتراف و اعلام این موضع اگر رسمی باشد نشان می‌دهد اینها دچار خبط بزرگی شدند و خلاف حقوق بین الملل و رویه ها و علیه یک دولت مستقل اقدام به عملیات سایبری کردند که در جای خود می‌تواند مبنای کار حقوقی ما قرار بگیرد.

اروپایی ها برجام را مجددا بخوانند
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سفر مقامات اروپایی به تهران در هفته‌های گذشته و اینکه اروپایی‌ها در دیدارهایشان در تهران طلبکارانه صحبت می کنند و اینکه اگر ایران تعهداتش را اجرا نکند، اروپا حمایتش را از برجام ادامه نمی دهد، گفت: اینکه اروپایی‌ها می گویند و ابراز نگرانی کرده و یا از ایران درخواست می کنند با توجه به پیشینه عملکرد آنها خیلی قابل شنیدن نیستند و اگر حرفی زدند همانجا جواب قاطع خود را خواهند گرفت. اینکه آنها می‌گویند اگر از برجام خارج و به کاهش تعهدات ادامه دهید، چنین یا چنان خواهد شد، خیلی مسموع نیست و در قالب برجام و تعهدات طرفین به برجام نمی‌گنجد.
وی به اروپایی‌ها توصیه کرد برجام را مجددا بخوانند و افزود: برجام به طرفین اجازه می دهد اگر طرفی نقض عهد کند طرف مقابل اقداماتی را صورت دهد. برای ایران، اگر تعهدی از سوی آنها اجرا نشده، کاهش تعهدات و خروج از برجام پیش بینی شده است.
موسوی تصریح کرد: آنها نمی توانند ادعا کنند ایران نقض عهد کرده و تعهدش را اجرا نکرده است. ۱۵ گزارش آژانس نشان می‌دهد ایران به رغم بدعهدی ها و بی تعهدی آنها، کماکان به برجام پایبند بوده و در قالب آن عمل کرده است. اگر ایران ابتدا به ساکن اقدام به کاهش و نقض تعهدات می کرد شاید حرفشان مسموع بود، ولی اقدامی که ایران صورت داده و در قالب برجام نیز هست، عکس العملی بوده به کاهش تعهدات طرف مقابل و بنابراین چنین حرف‌هایی به هیچ وجه قابل قبول نیست و اصلا نمی‌توانند چنین اقدامی را صورت دهند و صراحتا به آنها اعلام شده است.
موسوی گفت: تا زمانی که گام عملی و ملموس برداشته نشود و خواسته های به حق و قانونی ایران در چارچوب برجام عملی نشود، اقدامات کاهش تعهدی خودمان را ادامه می دهیم و اگر ببینیم اتفاق ویژه ای صورت نگیرد، گام دوم را قاطع تر برخواهیم داشت.

کنفرانس منامه شرم آور است
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره کنفرانس اقتصادی معامله قرن در منامه آن را شرم آور خواند و افزود: برگزاری کنفرانسی که باعث تشتت در جهان اسلام و فراموشی آرمان فلسطین شود و یا اینکه قدس شریف، فلسطین و حقوق مردم فلسطین را بفروشد و ضایع کند شرم آور است و این کنفرانس و به حراج گذاری آرمان فلسطین ره به جایی نخواهد برد و قطعا محکوم به شکست است و ما این اقدام آنها را محکوم می‌کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر اروپا تراکنش های مالی را در این مدت ۶۰ روزه انجام دهد آیا احتمال دارد ایران گام دوم را بر ندارد و به شرایط قبل بر می گردد؟ گفت: ما صراحتا حق و حقوق خود را اعلام کردیم و باید بین حقوق و تکالیف ما در برجام یک توازنی برقرار شود. من نمی‌دانم سازوکار اینستکس تا چه حد می‌تواند این توازن را برقرار کند، ولی اگر بخواهد یک چیز صوری باشد و یک مبلغ ناچیزی و باری به هر جهت در آن بگذارند ما را راضی نخواهد کرد.
موسوی افزود: تناقض در رفتارهای آنها ریشه در بلاتکلیفی و سردرگمی سیاسی آنها دارد. اینکه حرف های متفاوتی از مقامات آمریکایی شنیده می شود، نشانگر تشتت در تیم تصمیم گیری فعلی در آمریکاست و هر کس برای خودش سازی می‌زند و گاهی شرط و شروط می‌گذارند و بر می‌دارند، ما به لفاظی‌ها، شرط و شروط‌ها اعتنایی نمی‌گذاریم و روی آن حساب نمی‌کنیم، آنچه برای ما مهم است اقدام عملی است و تغییر رویکردی که لازم است و باید در قبال ایران داشته باشند و ما به این حرف‌ها خیلی اعتنا نمی‌کنیم.

آبه پیام کتبی نداشت، ولی شفاهی چرا
خبرنگاری از موسوی پرسید آیا نخست وزیر ژاپن با بسته پیشنهادی مدونی آمده بود که وی گفت: سفر آقای آبه را فارغ از حواشی آن یک سفر تاریخی و مهم در روابط دوجانبه تلقی می‌کنیم، سفری بود که بعد از ۴۰ سال یک مقام ارشد ژاپنی به ایران آمد و این یک نقطه عطفی در روابط تاریخی و دیرینه دو کشور بود.
موسوی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ۱۰ دقیقه قبل از حمله به ایران دستور توقف آن را صادر کرده و این اظهارات چقدر با واقعیات میدانی تطابق دارد؟ گفت: آنچه برای ما مهم است و بر آن تأکید داریم تجاوزی بود که پهپاد آمریکایی به حریم ایران کرد و پاسخ قاطعی نیز دریافت کرد. اگر آنها می خواهند در حمایت از تجاوز خودشان یک اقدام نابخردانه ای دیگری کنند با بکنند به آن توجهی نمی کنیم، ولی آمادگی خود را همیشه حفظ کردیم و آنچه مقام معظم رهبری فرمودند که جنگ نمی شود به این معنا نیست که ما آمادگی دفاعی نداشته باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست سران روسیه، ایران و آذربایجان در روسیه نیز بیان کرد: این مکانیسم جدیدی نیست و ایران در این سازوکارهای منطقه ای و فرامنطقه ای عضو است چه دوجانبه، سه جانبه، چهارجانبه و پنج جانبه ای که شاید اخبار آن را بشنوید، معتقد به کار با همسایگان، کار دسته جمعی و کار در منطقه به خصوص با کشورهایی که با آنها همسو هستیم، می باشیم. این فرصت متقابلی برای همه کشورهاست و نه ایران از این فرصت برای توسعه و رونق اقتصادی استفاده خواهد کرد دیگر کشورها نیز می توانند از این فرصت به نفع خود استفاده ببرند.
وی درباره ادعای آمریکایی ها در خصوص پهپاد ساقط شده تصریح کرد: برای ایران اسنادی که ارائه کرده متقن و قابل استناد است و برای ما ثابت شده است. تشکیکی که آنها می کنند، در اصل موضوع و تجاوز خللی ایجاد نمی کند. رادارهای نظامی و غیرنظامی ما این ورود غیرقانونی را ثبت کردند و فاصله ای که اینها ادعا می کنند در مرز بوده این قدری هست که ثابت کند ایران با دقت و هوشیاری این کار را انجام داده و لازم هم بوده و در این چارچوب اقدام خود را انجام داده است.
وی درباره میانجیگری دیگر کشورها بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس هم گفت: ما هیچگونه میانجیگری را رد نکردیم و کشورهای زیادی تلاش کردند چه در منطقه و اروپا و شرق دور کشورهایی بودند که از ما خواستند میانجیگری کنند و ما از آنجا که معتقد به تعامل و گفتگو با همسایگان هستیم حتی همسایگانی که گونه دیگری می اندیشند، پیشنهادات و میانجیگری ها برای کاهش تنش ها را رد نکردیم. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 109568
 
Share/Save/Bookmark