میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
ادعای دروغ ترامپ در سرنگونی پهپاد ایران
لاف غربتی
لاف غربتی
 

آمریکا ادعا می‌کند یک پهپاد ایران را سرنگون کرده اگر این ادعا واقعیت دارد نیروهای تروریستی سنتکام که در منطقه حضور دارند باید عکس و فیلم سرنگونی این پهپاد ایرانی را منتشر کنند.
پس از سرنگون کردن پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاک که به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران وارد شده بود، آمریکایی‌ها در یک شوک وحشتناک فرو رفتند تا جایی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از نیروی هوا فضای سپاه پاسداران سپاسگزاری کرد چرا که هواپیمای دارای سرنشین نیروهای آمریکایی را سرنگون نکرده بود.
پهپااد گلوبال هاک از سوی یک هواپیمای دیگر همراهی می‌شد که ۳۸ سرنشین داشت و این هواپیما نیز وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شده بود اما سپاه پاسداران از هدف قرار دادن این هواپیما خودداری کرد چرا که ۳۸ نفر سرنشین داشت،‌این هواپیما با هشدارهای جدی نیروهای مسلح کشورمان و پس اش مشاهده سرنگونی پهپاد آمریکا، پا به فرار گذاشت.
پس از آن که پهپاد فوق پیشرفته گلوباک هاک در ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ با موشک سوم خرداد هدف قرار گرفت و سرنگون شد، آمریکایی‌ها این واقعه را یک افتضاح نظامی برای خود و هیمنه این رژیم تلقی کردند.
نیروهای آمریکایی پس از واکنش قاطع ایران، به گونه‌ای‌ در صدد تلافی بودند اما نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با هوشیاری نظامی خود هیچگاه این بهانه را به دست آمریکایی‌ها نداده و نمی‌دهند.
روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد که ارتش اینالات متحده یک پهپاد ایرانی را بر فراز ناوهای جنگی خود در خلیج فارس سرنگون کرده است.
این ادعا بدون آن که با سند مدرک باشد از سوی جمهوری اسلامی ایران تکذیب شد. 

تکذیب ادعا ترامپ
سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ادعای رئیس جمهور آمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی را تکذیب کرد.
وی اعلام کرد: بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پایگاههای خود بازگشته‌اند و هیچگونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یواس‌اس باکسر آمریکایی گزارش نشده است.
سردار شکارچی اینگونه اظهارات بی پایه رییس جمهور آمریکا را در راستای ایجاد التهاب و ناامن سازی منطقه مهم خلیج فارس و آبراه استراتژیک تنگه هرمز تلقی کرد و اظهار داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و بر طبق موازین بین المللی، ماموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند.

تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی و سند دروغین بودن ادعای آنان را منتشر خواهیم کرد
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه «یو اس اس باکسر» آمریکایی که مدعی سرنگون ساختن یک پهپاد ایرانی در روز پنجشنبه بر فراز تنگه هرمز شده است، منتشر خواهیم کرد تا دروغ و بی پایه و اساس بودن این ادعا در معرض افکار عمومی جهانیان قرار گیرد.
در این بیانیه تاکید شده است: این تصاویر نشان خواهد داد پهپاد نیروی هوافضای سپاه پیش از ورود ناوچه آمریکایی به تنگه هرمز در حال اجرای ماموریت جاری خود در منطقه بوده و از جمله تصاویر مربوط به رصد و مراقبت از ناوچه مذکور را نیز قبل و حتی بعد از زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها به ایستگاه خود ارسال و سالم به پایگاه خود بازگشته است.
روابط عمومی کل سپاه در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: یگان‌های دریایی و هوافضای سپاه بر اساس ماموریت‌های قانونی خود و در راستای برقراری امنیت آبراه تنگه هرمز و خلیج فارس، تحرکات بیگانگان به ویژه نیروهای تروریست آمریکا و انگلیسی‌ها در این منطقه راهبردی را هوشمندانه و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل دقیق داشته و با اشراف اطلاعاتی و آمادگی های مطمئن موجود، هرگونه اقدام تجاوزکارانه و خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی آنان را با پاسخ متناسب، مواجه خواهند ساخت.

عراقچی: شاید آمریکایی ها پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند
معاون وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به ادعای آمریکا با رد ساقط شدن پهپاد ایران در تنگه هرمز، گفت؛ نگران است که آمریکایی‌ها به اشتباه پهپاد خودشان را ساقط کرده باشند!
«سید عباس عراقچی» روز (جمعه) در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «ما هیچ پهپادی را در تنگه هرمز یا جای دیگر از دست ندادیم. من نگرانم [کشتی] یو.اس.اس باکسر پهپاد خودشان را به اشتباه ساقط کرده باشد!»
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه (پنجشنبه) مدعی شده بود که کشتی جنگی باکسر در تنگه هرمز، یک فروند پهپاد ایرانی را که بیش از حد به آنها نزدیک شده بود، هدف قرار داده و نابود کرده بود.
وزارت دفاع آمریکا اما در روایت خود از سرنگون کردن یک پهپاد در نزدیکی کشتی‌های خود در خلیج فارس، بدون اشاره به ایرانی بودن آن، مدعی شده بود یک پهپاد بعد از ورود به «محدوده تهدیدآمیز» توسط ناو آمریکایی «یو‌اس‌اس باکسر» سرنگون شده است.

روایت پنتاگون از ادعای «سرنگونی یک پهپاد» در تنگه هرمز
وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه درباره سرنگونی پهپادی در تنگه هرمز که ادعا شده ایرانی بوده بیانیه‌ای صادر کرده است.
به گزارش فارس، پنتاگون بامداد جمعه بیانیه مختصری درباره ادعای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص سرنگونی یک فروند «پهپاد ایرانی» در تنگه هرمز صادر کرد. این بیانیه توضیحاتی درباره سرنگونی پهپاد مورد نظر، بدون اشاره به تعلق آن به ایران منتشر کرده است.
پنتاگون در این بیانیه مدعی شده یک پهپاد بعد از ورود به «محدوده تهدیدآمیز» توسط ناو آمریکایی «یو‌اس‌اس باکسر» سرنگون شده است. وزارت دفاع آمریکا ادعا کرده این حادثه حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در تنگه هرمز به وقوع پیوسته است.
در بیانیه پنتاگون آمده است: «حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی کشتی آبی-خاکی یو‌اس‌اس باکسر در حال حرکت به سمت تنگه هرمز بود. یک سامانه پرنده بدون سرنشین بال‌ثابت به باکسر نزدیک شد و در محدوده فاصله‌ای خطرناک ثابت شد. کشتی به منظور تضمین ایمنی کشتی و خدمه آن اقدام دفاعی انجام داد.»
در حالی که در بیانیه پنتاگون اشاره‌ای به تعلق این پهپاد به ایران نشده، دونالد ترامپ مدعی شد که یک کشتی نظامی این کشور یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز هدف قرار داده است.
ترامپ که در ابتدای مراسمی در کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «پیش از شروع سخنرانی، می‌خواهم همه را در جریان یک حادثه قرار دهم که در تنگه هرمز رخ داد و «یو. اس. اس. باکسر» که یک کشتی آبی-خاکی تهاجمی است، در آن مشارکت داشت.»
وی در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا ۱۰۰۰ یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه کشتی بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»
رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «این تازه‌ترین نمونه از اقدامات تحریک‌آمیز و خصومت‌آمیز متعدد ایران علیه کشتی‌های فعال در آب‌های بین‌المللی است. ایالات متحده حق دفاع از نیروها، تأسیسات و منافع خود را برای خود محفوظ می‌داند و از همه کشورها می‌خواهد تلاش‌های ایران برای ایجاد اختلال در آزادی تردد و تجارت بین‌المللی را محکوم کنند.»
وی افزود: «من همچنین از دیگر کشورها می‌خواهم که هنگام گذر از این تنگه، از کشتی‌های خود محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند... فکر کردم که باید بدانید.»
اما ادعای ترامپ درباره سرنگون کردن این پهپاد چرا پس از گذشت نزدیک به یک ماه از ساقط کردن پهپاد آمریکایی که وارد حریم هوایی ایران شده بود،‌مطرح می‌شود؟ می‌توانید در سرمقاله امروز روزنامه بخوانید.

کد مطلب: 109964
 
Share/Save/Bookmark