میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
بسکتبال کاپ آسیا - ژاپن
جام قهرماني روي دست بچه‌هاي ايران
جام قهرماني روي دست بچه‌هاي ايران
 

تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی برابر ژاپن به عنوان قهرمانی مسابقات کاپ آسیا دست یافت.
به گزارش فارس، تیم‌های بسکتبال ایران و ژاپن در فینال چهارمین دوره رقابت‌های بسکتبال کاپ آسیا روز گذشته برابر هم به میدان رفتند. ژاپنی‌‌ها که در دور مقدماتی مغلوب تیم کشورمان شده بودند، در این مسابقه برای جبران آن شکست و قهرمانی در کشور خودشان به میدان آمدند، اما ملی‌پوشان کشورمان توانستند در مجموع بازی با حساب ۵۳ بر ۵۱ به برتری رسیده و عنوان قهرمانی را از آن خود کنند.
این نخستین قهرمانی ایران با بچیروویچ در آسیا بود.
کوارتر اول:
تیم ایران کار را با ترکیب آرن داودی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان و روزبه ارغوان آغاز کرد.
در حالی که حدود ۳ دقیقه از بازی گذشته بود هیچ کدام از تیم‌ها صاحب امتیاز نشده بود تا اینکه ارغوان توانست با یک چرخش در زیر حلقه نخستین امتیاز را برای ایران کسب کند.
در ادامه کار صمد نیکخواه بهرامی چند حرکت نفوذی انجام داد که ناموفق بود و ژاپنی‌ها در برگشت توانستند با پرتابی سه امتیازی نتیجه را ۸ بر ۷ به سود خود کنند.
توپ ربایی خوب اوشین ساهاکیان این موقعیت را به صمد نیکخواه بهرامی داد که تیم ایران دوباره از حریف پیش بیفتد و در همین لحظه ژاپنی‌ها وقت استراحت فنی گرفتند.
۴ دقیقه به پایان کوارتر اول پرتاب تیم‌ها یکی پس از دیگری وارد سبد نمی‌شد و کار بدون امتیاز دنبال می‌شد. ژاپنی ها با وجود دفاع خوب بازیکنان کشورمان توانستند ۲ پرتاب ۲ امتیازی خوب داشته و حساب کار را ۱۲ بر ۱۱ کنند. صالح فروتن هم در دقایق آخر به جای اوشین ساهاکیان وارد میدان شد و در نهایت کوارتر اول با حساب ۱۳ بر ۱۱ به سود کشورمان خاتمه یافت.
کوارتر دوم:
محمد جمشیدی در این کوارتر از ابتدا وارد میدان شد و فرید اصلانی هم با مصدومیت آرن داودی به زمین آمد.
جمشیدی یک نفوذ خوب به زیر حلقه داشت و باعث شد تیم ایران ۱۸ بر ۱۳ از حریف پیش بیفتد. این بازیکن در یک توپ ربایی خوب هم برای ایران گلزنی کرد تا حساب کار ۲۳ بر ۱۷ شود. دفاع ایران در این کوارتر هم بسیار خوب کار کرد و اجازه امتیازآوری را به ژاپنی‌ها نداد و بازیکنان ما توانستند با توپ ربایی‌ هایی که انجام می‌دادند حساب کار را ۳۰ بر ۲۰ کنند. در ۲ دقیقه پایانی روزبه ارغوان جای خود را به کاردوست داد و آفاق هم جایگزین محمد جمشیدی که امتیازهای خوبی را کسب کرده بود، شد.
این کوارتر در نهایت با نتیجه ۱۷ بر ۱۲ به سود کشورمان به پایان رسید.
کوارتر سوم:
آرن داودی، محمد جمشیدی، صمد نیکخواه بهرامی، حامد آفاق و اصغر کاردوست ترکیب تیم ایران در نیمه دوم بود.
ژاپنی‌ها کوارتر سوم را بهتر از ایران آغاز کردند و توانستند امتیازهای عقب افتاده را جبران کنند و کار را به تساوی ۳۲ بر ۳۲ بکشانند.
در حالی که ۷ دقیقه از کوارتر سوم گذشته بود، تیم ایران بازی ضعیف‌تری را نسبت به نیمه اول داشت و تنها ۴ امتیاز را کسب کرده بود. در سوی مقابل ژاپنی ها با عملکردی بهتر توانستند ۳۷ بر ۳۴ از ایران پیش بیفتند. ادامه دقایق باقی مانده از این کوارتر هم با برتری چشم بادامی ها پیش رفت و آنها در پایان ۲۱ بر ۱۰ برنده شدند.
کوارتر چهارم:
در این کوارتر بازیکنان ایران کار را بهتر آغاز کردند و در حالی که ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه از بازی گذشته بود ژاپنی‌ها هیچ امتیازی کسب نکرده بودند و در مقابل تیم ایران با ۵ امتیازی که کسب کرد، موفق شد عقب‌ماندگی را جبران کند و پیش بیفتد. همین موضع باعث شد تا سرمربی ژاپنی‌ها درخواست وقت استراحت فنی کند تا کمی از فشارهای ایران کاسته شود.
در ادامه کار پرتاب‌های تیم ایران با بی دقتی و بدشانسی وارد سبد نمی‌شد و ژاپنی‌ها توانستند باز هم با امتیازهایی که کسب کردند با حساب ۴۸ بر ۴۵ از کشورمان پیش بیفتند. پس از این اتفاق بچیروویچ، سرمربی ایران وقت استراحت فنی گرفت.
در یک دقیقه پایانی ژاپنی‌ها همچنان برتر بودند، تا اینکه آرن داودی با یک پرتاب ۳ امتیازی خوب توانست تیم ایران را ۲ امتیاز پیش بیندازد و سرمربی ژاپن را مجبور به درخواست استراحت فنی کند.
پس از آن هم دیگر حریف کاری از پیش نبرد و در پایان تیم ایران ۵۳ بر ۵۱ برنده و قهرمان شد و جواز حضور در مسابقات قهرمانی در سال ۲۰۱۳(فیلیپین) را کسب کرد.

نیکخواه بهرامی ارزشمندترین بازیکن کاپ آسیا
کاپیتان تیم ملی بسکتبال به عنوان ارزشمندترین بازیکن رقابت‌های کاپ آسیا شناخته شد.
پس از پایان چهارمین دوره مسابقات بسکتبال کاپ آسیا که با قهرمانی تیم کشورمان همراه بود، صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی ایران عنوان ارزشمندترین بازیکن این دوره را از آن خود کرد.
بر اساس انتخاب کارشناسان در این دوره، در جمع پنج بازیکن برتر مسابقات به جز نیکخواه بهرامی، حامد آفاق و اصغر کاردوست هم از تیم ایران حضور داشتند. تاکیوشی و ریوتا هم از ژاپن در فهرست ۵ بازیکن برتر این مسابقات قرار گرفتند. 

سرمربی تیم ملی بسکتبال: جوانان باید در مسیر حرفه‌ای گام بردارند
سرمربی تیم ملی بسکتبال گفت: خوشحالم که در هیچ کدام از مسابقات کاپ آسیا بازنده نبودیم و به همین علت از عملکرد تمام بازیکنان راضی هستم.
مهمد بچیروویچ در گفت‌وگو با فارس، در مورد قهرمانی بسکتبال ایران در کاپ آسیا اظهار داشت: مسابقه بسیار سختی را برابر ژاپن داشتیم، چون حریف در خانه بازی می‌کرد و امتیاز میزبانی نیز داشت. ما انتظار چنین بازی سختی را داشتیم و خودمان را اماده کرده بودیم.
وی ادامه داد: ۲ تیم شناخت خوبی از یکدیگر داشتند و در دور مقدمانی هم با یکدیگر بازی کرده بودند. خوشحالم که در یکی از سخت ترین دیدارها بسکتبال ایران پیروز شد. ما در هیچ مسابقه ای بازنده نبودیم و از عملکرد تمام بازیکنانم راضی هستم.
سرمربی تیم‌ملی بسکتبال ایران گفت: باید خوشحال باشم، چرا که ایران اولین بار در این مسابقات قهرمان شد و از سوی دیگر خوشبختانه من مربی این تیم بودم.
بچیروویج در مورد عملکرد ضعیف تیم ملی در کوارتر سوم فینال گفت: قبول دارم که در این کوارتر ضعیف بودیم. امتیازهای زیادی را از دست دادیم و متاسفانه تمرکز نداشتیم. همین موضوع باعث شد که ژاپنی ها بر بازی مسلط شوند. در پرتاب‌های ۳ امتیازی خود هم دچار اشتباه بودیم، اما آنچه که مهم بود اینکه به بازی برگشتیم و برنده شدیم.
وی تاکید کرد: باید در آینده بنشینیم و این مسابقات را به خوبی آنالیز کنیم، چون کمتر از یک سال دیگر تا مسابقات قهرمانی آسیا فاصله داریم و باید انسجام بیشتری داشته باشیم.
سرمربی تیم ملی در مورد عملکرد بازیکنان جوانان گفت: برخی از آنها کمتر و برخی بیشتر فرصت بازی پیدا کردند، اما در مجموع از عملکرد همه آنها رضایت دارم. معتقدم جوانان باید تجربه بیشتری را کسب کنند و این تجربه تنها با حضور در میادین مختلف به دست خواهد آمد. آنها باید تمرینات بیشتری را انجام دهند و در مسیر حرفه‌ای گام بردارند تا در مسابقات بزرگ بتوانند میدان داری کنند.

کد مطلب: 76996
 
Share/Save/Bookmark