میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
آیت‌الله میرباقری:
برخی عدالت‌خواهی‌ها رنگ و بوی مارکسیستی دارد

عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه ادبیات برخی عدالت‌خواهی‌ها دینی نیست، تصریح کرد: در دوران کنونی، گاهی مشاهده می‌شود عدالت‌خواهی یک مقدار آهنگ ادبیات مارکسیستی به خودش می‌گیرد و نومارکسیست‌ها دوباره دارند ادبیات عدالت‌خواهی را با فرهنگ مارکسیستی گسترش می‌دهند و این خطر بزرگی است.
آیت‌الله سیّد محمّدمهدی میرباقری در سخنانی به‌مناسبت ایّام عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام با اشاره به اهمیت تلاش برای کسب مال حلال در اسلام، گفت: گاهی اوقات انحرافاتی رخ می‌دهد که انحرافات بدی است که اکنون مقداری در معرض آن هستیم.
وی با بیان اینکه ادبیات برخی عدالتخواهی‌ها دینی نیست، تصریح کرد: در دوران کنونی، گاهی مشاهده می‌شود که عدالتخواهی یک مقدار آهنگ ادبیات مارکسیستی به خودش می‌گیرد و نومارکسیست‌ها دوباره دارند ادبیات عدالتخواهی را با فرهنگ مارکسیستی گسترش می‌دهند و این خطر بزرگی است.
رئیس فرهنگستان علوم اسلامی اهمیت مبارزه با بی‌عدالتی را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: در عین حال عدالت مارکسیستی هم خودش نوعی بی‌عدالتی است.
میرباقری ادامه داد: در فضاهای مختلف گاهی به چشم می‌خورد که هر کس که مال حلالی دارد به او حمله می‌شود، و این غلط است.
وی با بیان اینکه مجراهایی که در نظام سرمایه‌داری برای تحصیل ثروت فراهم شده، مجاری غیرعادلانه‌ای هستند، گفت: این سخن در جای خودش محفوظ است، امّا مبارزه با این موضوع به این نیست که هر کس ثروت حلالی دارد مورد حمله قرار گیرد.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم، کسب ثروت حلال را جزء عبادات بزرگ دانست و گفت: کسی که از راه حلال ثروت هم به‌دست آورد از طریق حلال انفاق کند، البته کسی هم نخواهد،‌ می‌تواند انفاق نکند؛ هرچند آن فرد، رشد نمی‌کند امّا بالاخره حرام نیست. برخی اینطور هستند که با هر ثروت حلالی به اسم عدالتخواهی مبارزه می‌کنند.
رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه عدالتخواهی در جامعه ما گاهی مفهوم غلطی پیدا می‌کند، تصریح کرد: این حرف درستی است که باید با فساد، بی‌عدالتی و تجلیل‌ و تکریم‌های بی‌حساب و کتاب مبارزه کرد. برخی، بیخودی برای خودشان حریم و کرامت و شرافت قائل هستند و خودشان را جلوتر از دیگران می‌دانند؛ این چیز بدی است، امّا اینکه فکر کنیم من و یک مرجع تقلید شیعه، یک جایگاه داریم، اصلاً اینطور نیست. از کجا آمده که من با او یکی هستم؟
وی ادامه داد: در کجا آمده است که من با یک مجاهد راه خدا که همه عمرش را در راه خدا داده؛ چند شهید تقدیم کرده و بدنش هم پر از ترکش است، یکی هستیم؟
میرباقری با بیان اینکه خدای متعال، مناسباتی را قرار داده که رعایت نکردن آن‌ها، بی‌عدالتی است، گفت: یک مناسباتی را خودمان درست می‌کنیم که باید حذف شوند. مناسباتی را دستگاه‌های امپراتوری مادی درست کرده‌اند که مبتنی بر آن، گاهی بی‌عدالتی‌هایی را تبدیل به ساختارهای پنهان کرده‌اند و کسی هم نمی‌فهمد بی‌عدالتی در آن وجود دارد.
عضو مجلس خبرگان با اشاره به نظام سرمایه‌داری گفت: بازوی «گَشتاور» ترازو را اگر به نفع یک طرف تغییر بدهیم، یک گرم اینجا، برابر یک کیلوی آنجا می‌شود؛ صدگرم مقابل صدکیلوست. قپون‌های قدیمی اینطور بود. در نظام سرمایه‌داری گاهی اینطور است که هرچه فرد پایینی تلاش می‌کند نمی‌تواند به ثروت برسد امّا آن یکی به راحتی می‌رسد. بله؛ این امتیازات و انحصارات،‌ بی‌عدالتی است که باید حذف بشود.

کد مطلب: 110764
 
Share/Save/Bookmark