میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۲
 
 
روحانی:
امروز برجام زنده و سرحال‌تر از دیروز است
امروز برجام زنده و سرحال‌تر از دیروز است
 

روحانی با بیان اینکه ترامپ مُرد و برجام زنده است، گفت: برجام امروز زنده است و سرحال‌تر از دیروز است.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور روز گذشته در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرا رسیدن بهمن‌ماه اظهار داشت: سالی که انقلاب ما پیروز شد سال ۹۹ قمری بود و امروز هم که ما صحبت می‌کنیم سال ۹۹ شمسی است. سال ۹۹ قمری پیروزی در برابر استبداد و استعمار و امسال هم پیروزی در برابر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با ایستادگی مردم خواهد بود.
رئیس جمهور با اشاره به خطاب امام خمینی(ره) به منتخبین مجلس اول خبرگان قانون اساسی در مرداد ۵۷ اظهار داشت: امام می‌فرماید اکثریت هرچه گفتند آرای ایشان معتبر است ولو ضرر خودشان باشد شما که ولی آنها نیستید و شما فقط وکیل آنها هستید و مردم خودشان مصالح خودشان را می‌دانند؛ اکثریت مردم هر چه می‌گویند معیار است ولو اینکه ما فکر کنیم به ضرر آنها هم هست ما ولی مردم نیستیم و حاکم بر اراده آنها نیستیم و همه ما با آرای مردم به سراغ مردم آمدیم و آنها به هر حال رأی داده‌اند.
وی درباره پایان یافتن دوران ریاست جمهوری ترامپ گفت: آدمی که امروز حکومت منحوسش پایان پیدا می‌کند چیزی که از خود در این چهار سال به جا گذاشت، دو قطبی کردن جامعه آمریکا بود و می بینید که در روز چهارشنبه که روز تحلیف رئیس‌جمهور جدید است، واشنگتن دی سی به یک پادگان نظامی تبدیل شده و این همه نظامی مسلح آمده‌اند تا امنیت این شهر را برقرار کنند و این جزو ثمرات کارهای ناشیانه یا مستبدانه ترامپ است.

روحانی با اشاره به این که بی اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد آمریکا و تروریسم دولتی میراث ترامپ است، گفت: ما تاکنون ندیده بودیم که در آمریکا یک رئیس‌جمهور صراحتا اعتراف کند که یک فرمانده بزرگ نظامی یک کشور را در کشور دیگری که مهمان بوده ترور کند و بعد رسماً اعلام کند که من دستور ترور داده‌‌ام. یعنی واقعاً یک تروریست احمق در تاریخ دیدیم و تروریسم دولتی بر پیشانی کاخ سفید ثبت شد و این کار را انجام داد.
روحانی با بیان اینکه امروز پایان حیات سیاسی ترامپ خواهد بود گفت: امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید در دست می‌گیرند آن است که به قانون و تعهدات برگردند و اگر بتوانند تلاش کنند که در طول چهار سال آینده تمام لکه های سیاه ۴ سال قبل را اگر پاک شدنی باشد پاک کنند.
روحانی با بیان اینکه البته اگر آنها به قانون برگشتند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود و اگر صداقت خودشان را در عمل در برابر این قانون و قطعنامه‌ای که خودشان به آن رای داده‌اند و تعهدی که خودشان امضا کرده‌اند نشان دهند طبیعی است که ما هم به تمام تعهدات خودمان عمل خواهیم کرد، گفت: برای دنیا و ملت ما بیشتر روشن شد که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران ۱۰۰ درصد شکست خورده است. هرچند مردم در طول این سه سال رنج کشیده‌اند ولی در عین حال شکست این سیاست برای همه مبرهن است و مردم ما در این سه سال مقاومت و استقامت کردند و صبورانه رنج را تحمل کردند.
روحانی ادامه داد: امروز می بینیم که با این همه فشار مسیر صادرات غیرنفتی ما به سمت عادی شدن است و صادرات نفتی ما هم از ماه‌های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فرآورده‌های نفتی ما هم در مسیر درست حرکت می‌کند و این به معنای شکست کامل این سیاست است.
رئیس‌جمهور با اشاره به نحوه اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران اظهار داشت: اگر نسبت به تعهدات قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند در برابر آن در ایران هم یک امضا خواهند دید، نه بیشتر و اگر آنها فرمانی صادر کردند در برابر آن در ایران هم فرمانی خواهند دید نه بیشتر؛ اگر اجرای مؤثر تعهدات خودشان را انجام دادند این طرف هم اجرای مؤثر همه تعهدات خواهد بود و توپ امروز در زمین آمریکا و واشنگتن است.
وی با بیان اینکه اگر صداقت نباشد ما کار خودمان را انجام می‌دهیم گفت: آنچه به وجود آمده اینکه شرایط ۳ سال پیش تکرار نخواهد شد و ملت ما این را بدانند که آنچه در این ۳ سال رنج کشیدند تکرار نمی‌شود.

روحانی با اشاره به کاهش نرخ ارز و وضعیت اقتصادی کنونی کشور خاطرنشان کرد: امروز ارز ما به سمت تعادل می‌رود و قیمت مسکوکات ما هم به همین شکل است و انتظارات مردم هم همین علامت‌ها را می‌گوید.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد و ای کاش همه دوستان حمایت حداکثری از دولت را انتخاب می‌کردند تصریح کرد: برخی این کار را کردند و خدا خیرشان بدهد و برخی نیز نکردند و این در تاریخ زندگیشان خواهد ماند در روزهایی که ما در میدان جنگ بودیم و در برابر یک آدم کثیف و مستبد تنها ایستادگی کردیم به جای اینکه ما را یاری کنند زبان دیگری را انتخاب کردند که من نمی‌خواهم راجع به آن زبان که زبان خوبی نبود توضیح بدهم.
رئیس جمهور با بیان اینکه لایحه بودجه بسیار مهم است، با تاکید بر اینکه بودجه جای ادبیات سیاسی نیست و جای ارقام و اعداد و محاسبه و برنامه‌ریزی و حساب و کتاب سال آینده هست و جای شعار نیست، تصریح کرد: من بلدم که به همه آن شعارها جواب بدهم ولی اصلاً مردم این‌ها را از ما نمی خواهند و مردم بودجه خوب و زندگی بهتر و معیشت بهتر می خواهند.
رئیس جمهور با طرح این سوال که ما چرا در بودجه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه برای نفت در نظر گرفته‌ایم؟ اظهار داشت: خواستیم به دنیا اعلام کنیم که فشار حداکثری و تحریم شکست خورد و بعضی‌ها توجه نکردند که معنی این کار چیست و دائما بحث کردند که دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را میتوانید بفروشید و نکند ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه بفروشید؟
روحانی تاکید کرد: ما گفته‌ایم که سال دیگر دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت می فروشیم و ماحصل آن ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بوده است و آقایان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه را یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کرده‌اند و ۱۹۹ هزار میلیارد در کمیسیون تلفیق ۲۳۰ هزار میلیارد شده و چشم‌بندی عجیبی شده است.
روحانی با تاکید بر اینکه من از نمایندگان مجلس خواهش می کنم که اصولی که ما داشتیم یعنی چشم انداز روشن برای اقتصاد و شکست تروریسم اقتصادی و بالا بردن ارزش پول ملی و اصلاح معیشت مردم و فروختن اموال دولت و کوچک کردن دولت و کالای اساسی و دارو را در نظر داشته باشند گفت: ما حرف مهمی در بودجه زدیم و گفتیم که باید کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان باشد و اگر خواستیم تغییر بدهیم باید در اختیار دولت باشد و شما نمی توانید تغییر دهید.

کد مطلب: 116885
 
Share/Save/Bookmark