میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
رسوایی نفتی
ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیر در سخنانی ادعا کرده است که کشورش دیگر بی نیاز از نفت خاورمیانه است و با این ادعا نیز بر تغییر در سیاست‌های نظامی

ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیر در سخنانی ادعا کرده است که کشورش دیگر بی نیاز از نفت خاورمیانه است و با این ادعا نیز بر تغییر در سیاست‌های نظامی در منطقه تاکید کرده‌اند. ترامپ تلاش نموده تا چنان وانمود سازد که دیگر به دنبال اهداف نفتی نیست و در دوره وی آمریکا توانسته به خودکفایی و بی نیازی از نفت سایر مناطق جهان دست یابد. این اقدام از سوی ترامپ در حالی صورت گرفت که وزارت دفاع آمریکا اخیرا از قصد خود برای ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به سوریه با هدف ادعایی محافظت از نفت در این کشور خبر داد و گفت که ایالات متحده قصد دارد با ارسال جهیزات نظامی بیشتر از اشغال میدان نفتی توسط گروه داعش یا دیگران جلوگیری کند. این دوگانگی مواضع میان رئیس جمهور و وزیر دفاع آمریکا در حالی صورت گرفت که منابع خبری با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که تروریست‌های حاضر در شرق فرات با همکاری آمریکا دست به قاچاق نفت سوریه به ترکیه و عراق زده‌اند. همچنین وزارت دفاع روسیه تصاویر ماهواره‌ای از برخی مناطق سوریه منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی چتر امنیتی برای قاچاق نفت سوریه ایجاد کرده‌اند و با وجود تحریم نفت این کشور از سوی آمریکا، با راهزنی بین‌المللی، ماهانه حدود ۳۰ میلیون دلار به جیب می‌زنند. در ادامه واکنش روس‌ها به ادعاهای آمریکا،نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه تاکید کرده است که نفت این کشور باید در اختیار مردم سوریه باشد.
با توجه به این شواهد چند نکته قابل توجه مشخص می گردد. نخست آنکه ادعای ترامپ مبنی بر بی‌نیازی آمریکا از نفت خاورمیانه صرفا یک بازی تبلیغاتی و انتخاباتی ورای واقعیت‌های عینی است. هر چند که آمریکا توانسته تا حدود زیادی از منابع نفتی مورد نیازش را در داخل تامین نماید اما از یک سو همچنان نیازمند به واردات نفت است و از سوی دیگر تامین امنیت نفت به عنوان یکی از تعهدات آمریکا به متحدانش امری مهم و کلیدی است لذا عملا آمریکا نمی‌تواند از نفت خاورمیانه چشم بپوشاند. دوم آنکه رفتارهای آمریکا در قبال نفت سوریه نشان می‌دهد که ادعای خروج آمریکا از این کشور ادعایی واهی است و این کشور به هر طریقی به دنبال ادامه اشغالگری در سوریه است که از منابع نفت این کشور برخوردار شود. آمریکایی‌ها با این رفتارها نشان داده‌اند که نفت همچنان محور نگاه آنها به خاورمیانه است و لذا ادعاها دموکراتیک آنها و یا مواضع ترامپ که ادعای خروج نظامی از منطقه را سر می دهد صرفا سرپوشی بر جنایات این کشور در منطقه است. اقدام آنها در اعلام مرگ بغدادی سرکرده داعش نیز در همین چارچوب قابل تعریف است بگونه‌ای که آمریکایی‌ها این اقدام را بهانه‌ای جدید برای نظامی گری در منطقه قرار می‌دهند که آن هم هدفش تسلط بر منابع نفتی منطقه است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 111385
 
Share/Save/Bookmark