میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۵
 
 
ببین تفاوت ره کز کجاست تا به کجا

چند روز پیش زلزله‌ای مهیب غرب کشور خصوصا استان پهلوان‌پرور کرمانشاه را لرزاند که طی این واقعه هولناک عده‌ای از هموطنان عزیز کشته و مجروح شدند که در همین جا برای گذشتگان غفران و برای مجروحان شفای عاجل از پیشگاه خداوند منان مسئلت داریم.
لیکن آنچه مورد توجه این یادداشت است رویکردها و برخوردهای مسئولان و نیز دشمنان قسم خورده ایران عزیز با این واقعه اسف‌انگیز است. عناصر سیاسی داخلی به اقتضای جایگاه خود همیشه درپی استفاده از واقع روز به نفع جریان خویش هستند و دشمن نیز به عنوان بازیگری سیاسی - اجتماعی همیشه منافع خود را دنبال می‌کند.
به گفته مردم حادثه دیده و نیز تائید مسئولان ذیربط به دلیل نبود سناریوی مشخص در توزیع و مدیریت بحران مشکلاتی در برخی از نقاط آسیب دیده ایجاد شده بود که این خود جای تأمل بسیار دارد. ولی عده‌ای از مسئولان با مقصر جلوه دادن کارگزاران پیشین می‌خواهند نگاه‌ها را به سمتی دیگر معطوف دارند که این عمل جای تأسف زیاد دارد.
دوستان ظاهرا فراموش کرده‌اند که دولت جمهوری اسلامی، دولت جمهوری اسلامی است و تعهد هر دولتی برای جانشین او نیز باقی می‌ماند به عبارتی دیگر دولت‌ها از یکدیگر منقطع نیستند و اگر فرض را بر نا ایمن بودن مسکن ساخته شده دولت قبل بگذاریم دولت جدید با علم نسبت به ضعف خانه‌ها باید مانع از اسکان مردم در آنها می‌شد همانگونه که شرکت‌های خودروسازی اتومبیل‌های ناایمن خود را فرا می‌خوانند.
اما سوی دیگر ماجرا حرکت‌های کور دشمن در زمینه مسائل قومی است عباراتی مانند اینکه «کرد از سربریدن مرد، از سرما مرد، از قتل‌عام دسته‌جمعی مرد ولی از ترس نمی‌میرد و...» که نشانه دنائت دشمن ایران عزیز است مردم ایران همه از هر قوم و نژادی داغدار برادران و خواهران و فرزندان رشید خود در کرمانشاه هستند.
ایرانی، ایرانی است و قومیت در دل ایران واحد زیبا و رنگارنگ است این صدا از حلقوم اسرائیل، امریکا، انگلیس و اذناب پلید آنها خارج می‌شود که در این حال عزا نیز، دست از ملت شریف ما برنمی دارند. اما نگاهی دیگر نیز وجود دارد که دوست را از دشمن، سیاسی کار را از دلسوز باز می‌شناسد نگاهی قرآنی مبتنی بر تهدید - فرصت، نگاهی که قرآن کریم به زیبایی آن را بیان می‌کند: «پس [بدان كه] با دشوارى آسانى است آرى با دشوارى آسانى است» حال نگاه آن رویکرد را می‌آوریم، «این حوادث همه را به حضور در صحنه‌های همیاری وارد می‌کند و امیدواریم در اثر این محبت و برادری، برکات الهی شامل حال مردم دلاورِ سرزمین پهلوان‌پرور کرمانشاه و همه ملت ایران شود.» این صدا و سخن رهبر ایران واحد است که به این حادثه تلخ نه نگاه سیاسی وطیفی و نه نگاهی قومی بلکه نگرشی الهی و ملی دارد ایشان درپی استفاده از تهدید به وجود آمده برای القای حس برادری و گذشتن از هر سوء‌تفاهم قومی و شیطنت سیاسی هستند و حقیقتاً روانه شدن کمک‌های مردمی از سراسر ملک هنرپرور ایران برای بیدار دلان پیامی جز این را ندارد که مردم ایران همیشه با هم برادرند و در غم، غمگسار یکدیگرند بحمدالله حضور نیروهای نظامی و نیز استفاده از ظرفیت موکب‌های عزاداری امام شهیدمان حسین(ع) تسلی‌بخش دردها و مشتی محکم بر دهان یاوه‌گویان بوده است. 

۱- سوره انشراح آیات ۵و۶
۲- سخنان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) ۲۳/۸/۱۳۹۶ 

نویسنده: فرهاد ملاامینی  - دبیر مجمع پیروان مهدی موعود(عج)

کد مطلب: 101881
 
Share/Save/Bookmark