میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی خبر داد
رسیدن ظرفیت تولید غنی­‌سازی ایران به ۸ هزارو ۶۶۰ سو

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در بومی سازی صنعت هسته ای پیشرفت‌های قابل توجهی به دست آورده است، گفت: ظرفیت غنی­ سازی ایران امروز به میزان هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید.
«علی اصغر زارعان» تصریح کرد: قبل از گام سوم کاهش تعهدات، تولید روزانه­ ما ۴۵۰ گرم غنی­ سازی اورانیوم بود و هم­ اکنون با در نظر گرفتن کلیه ­جوانب برجامی، تولید روزانه به ۱۰ برابر یعنی حدود ۵۰۰۰ گرم در روز رسیده است.
وی ادامه داد: هم­ اکنون ذخیره اورانیوم غنی شده به بیش از ۵۰۰ کیلوگرم رسیده و این مهم رو به افزایش است. ضمن اینکه در روزهای آینده به مرز ۱۱ هزار سو خواهیم رسید. وی خاطرنشان کرد: در یک فرآیند زمانی کوتاه برحسب فرمایشات مقام معظم رهبری در کاهش تعهدات، دستور رئیس جمهور در چارچوب برنامه­ های از قبل پیش­ بینی شده و تصمیم مسئولان نظام به ویژه هیأت نظارت بر برجام، با توجه به آمادگی­ های همه­ جانبه بلافاصله آنچه که مدنظر بود، انجام گرفت.
زارعان تصریح کرد: به دلیل هدف گذاری هایی که از پیش انجام گرفته توانایی تولید هر درصدی از اورانیوم را که نیاز باشد داریم و این حاکی از تلاش، آینده­ نگری، عدم خودشیفتگی و حرکت بی­ وقفه جهت رسیدن به قله­ های نهایی در انرژی اتمی است.
وی با یادآوری این نکته که دشمنان انواع و اقسام توطئه­ ها را جهت کُند کردن فعالیت­ های صنعت هسته­ ای در دستور کار قرار دادند، افزود: استراتژی نظام سلطه نابودی تمامی زیرساخت­ های صنعت هسته­ ای به ویژه در فردو بوده و هست. همانطور که اوباما رئیس­ جمهور سابق آمریکا اعتراف کرد که "اگر می توانستیم پیچ و مهره­ های صنعت هسته­ ای را باز می­ کردیم، ولی نتوانستیم"، قطعاً این رویکرد بیگانگان با شیوه­ های گوناگون خصوصاً از سوی رژیم صهیونیستی دنبال می شود اما فردو پویا، با نشاط و زنده­ تر از گذشته به فعالیت­ های خود ادامه می­ دهد. دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: مسئولان این سازمان امانت­داران این صنعت هستند و تلاش کرده­ اند امانت­داران خوبی برای نظام در این عرصه باشند و تاریخ آن را قضاوت خواهد کرد.زارعان گفت: ما تسلیم حاشیه­ سازی­ ها که ما را از کار باز دارد نخواهیم شد و تا رسیدن به قله­ های نهایی در این صنعت به فعالیت­ های خود ادامه خواهیم داد.
دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی به استخراج، اکتشاف و اضافه شدن حدوداً ۴۰۰ تن کیک زرد در طول مذاکرات اشاره کرد و یادآور شد: در کنار این موضوع، برداشت کیک زرد بومی از سه سال گذشته تاکنون با اقدامات هوابرد و پی­ جویی در سراسر کشور و مدرن سازی راکتور تحقیقاتی خنداب اراک صورت گرفته است و در روزهای آینده هم شاهد افتتاح مدار ثانویه آن خواهیم بود.زارعان خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت در زمینه لیزرهای فیبری، دیسک نیمه­ هادی، میکرولیزرها، جوش لیزری نیز، قراردادی منعقد شد که یکی از موانع تولید در نورد سرد مجتمع فولاد مبارکه اصفهان از طریق لیزر جوش ۱۰ کیلووات مرتفع می شود و این حاصل خودباوری و سرریز صنعت هسته­ ای به سایر صنایع است.
وی با بیان اینکه این اقدام در منطقه و حتی در آسیا یک حرکت منحصر به فرد با رویکرد بومی­ سازی است، افزود: در برش لیزری، شیروگرافی، پوشش­ دهی لیزری و کاربرد انواع لیزرها که بعضاً انحصاری است، جمهوری اسلامی به خوداتکایی رسیده و حتی شانه به شانه بعضی کشورهای دارنده تکنولوژی همچون آمریکا حرکت می­­ کند ولی قانع نیستیم و توقف در این عرصه و یا کُند شدن معنا و مفهومی ندارد.

کد مطلب: 111583
 
Share/Save/Bookmark