میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
مراسم ترحیم مادر تحریم
تحریم‌های کاتسا توسط کنگره اجرایی شد، قرار است مادر تحریم‌ها بر سر ایران فرود آید، اما یک روز بعد از اجرایی شدن مادر تحریم‌ها...

تحریم‌های کاتسا توسط کنگره اجرایی شد، قرار است مادر تحریم‌ها بر سر ایران فرود آید، اما یک روز بعد از اجرایی شدن مادر تحریم‌ها به درون جمهوری اسلامی ایران سر می‌زنیم تا اولین نتایج حضور مادر تحریم‌ها را ببینیم.

سکانس اول: قزاقستان - آستانه
به شهر آستانه در قزاقستان می‌رویم، آنجا که تیم دیپلمات‌های ایران در حال مذاکره بر سر مسایل سوریه و حل بحران منطقه هستند، می‌خواهیم ببینیم که تحریم‌های کاتسا چه تاثیری بر روند این مذاکرات داشته؟!
چند روز است مذاکرات آستانه در قزاقستان آغاز شده است و طبق اخباری که جابری انصاری بر روی صفحات مجازی خود منتشر می‌کند هنوز مذاکرات با قدرت ادامه دارد و مادر تحریم‌ها تاثیری در روند مذاکرات نداشته است.
پیش از اینکه مذاکرات آستانه با حضور پررنگ جمهوری اسلامی ایران برای خاتمه دادن به بحران سوریه شکل گیرد چندین مذاکره توسط امریکا و شرکایش در عربستان سعودی و مصر با حضور معارضان دولت بشار اسد برگزار شده بود که هیچ خروجی از آن بیرون نیامد، در عین حال مذاکرات در سازمان ملل و اعتلاف ضد داعش با احیای نقش تروریستی داعش تنها برای مدتی فرصت تنفس به این گروهک تروریستی را داد. تا جایی که همه پذیرفتند بدون حضور جمهوری اسلامی ایران و مدیریت قوی ما پایان بحران سوریه ممکن نیست و بر همین اساس چندی است که مذاکرات در آستانه با حذف امریکا و آل‌سعود در حال پیگیری است. این مذاکرات آتش‌بس‌های پایدار و نابودی داعش را تا کنون پیش برده تا جایی که بر همگان مسلم شده که این گروهک تروریستی تا دو ماه آتی نابود خواهد شد.
اما مادر تحریم‌ها از نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی نکاسته و همچنان جمهوری اسلامی به عنوان قدرت برتر منطقه غرب آسیا در مذاکرات حضوری فعال دارد.

سکانس دوم: ایران - تهران
در برش بعدی از تاثیر مادر تحریم‌ها به تهران بر می‌گردیم. جایی که روز گذشته درست یک روز بعد از تصویب تحریم‌های کاتسا به محلی برای رایزنی ایران، روسیه و آذربایجان تبدیل شده است، از اواسط ظهر الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان و بعد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به تهران آمدند و در دیدارهایی با رئیس‌جمهوری نکاتی را مبنی بر توسعه دیپلماسی یاد کردند.
پوتین که درست بعد از سخنان ترامپ علیه جمهوری اسلامی سفرش را به تهران اعلام کرده بود از چند روز قبل هم این نکته را به مخاطبان گفت که در سفر به ایران دیداری را با مقام معظم رهبری خواهد داشت، طبق برنامه این دیدار هم انجام شد تا نتیجه کاتسا و تحریم‌ها و تهدیدات امریکا همچنان بی اثر در روند دیپلماسی کشور باقی بماند.
الهام علی‌اف هم که پیش از این به عنوان شریک امریکا و متحد او شناخته می‌شد و در منطقه گاها اقداماتی را در جهت پیش برد منافع امریکا پی‌ می‌گرفت هم حاضر نشد با تشدید تحریم‌های ایران از شریک خود حمایت کرده و سفرش را لغو کند!
بر همین اساس دیده شد که در تهران همه چیز با قبل از تصویب کاتسا منطبق است. اما شاید با توجه به اینکه کاتسا قرار است دیپلماسی نظامی ایران را محدود کند، بپرسید که دیپلماسی نظامی ایران بعد از تصویب مادر تحریم‌ها در چه وضعی به سر می‌برد؟! 

سکانس سوم: دیپلماسی نظامی تهران
برای یافتن حال و روز دیپلماسی نظامی بعد از تحریم کاتسا لازم نیست از تهران خارج شویم. در همین تهران پاسخ به این سوال عیان است. روز سه‌شنبه سردار جزایری معاون نیروهای مسلح در نشست خبری خود درباره حضور ایران در همه نقاط سوریه و تلاش برای مبارزه با تروریست به صراحت خبرهایی را اعلام کرد که پاسخ گزافه‌گویی غربی‌ها را در زمینه خروج از سوریه داد.
اما روز گذشته هم مقام‌های نظامی روسیه به ایران آمدند تا با سردار سرلشگر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح تفاهمات امنیتی نظامی جدیدی را صورت دهند که خود این نکته نیز بر بی تاثیر بودن تحریم‌های کاتسا تاکید می‌‌کند.

نتیجه
نتیجه این بررسی‌ها از سه قسمت از دیپلماسی نظامی و عمومی جمهوری اسلامی ایران؛ اینطور عیان می‌کند که روند پیگیری دیپلماسی کشور با تحریم‌های پی‌درپی یا حتی اجرایی شدن مادر تحریم‌ها دچار اختلال و یا توقف نخواهد شد. روز گذشته یک روز بعد از متولد شدن مادر تحریم‌ها را می‌توان روز ترحیم این تحریم نامید. روزی که در اولین گام بعد از تحریم‌ها دیپلماسی برتر منطقه‌ای جمهوری اسلامی به رخ کشیده شد و برای بار چندم قدرتش را نشان داد.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 101683
 
Share/Save/Bookmark