میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
تأسیسات نفتی و پایگاههای نظامی سعودی هدف موشک‌‌های بالستیک و پهپادهای یمنی قرار گرفت
عربستان مغلوب اراده یمن
عربستان مغلوب اراده یمن
 

پاسخ یمنی‌ها همچنان به تجاوزات و محاصره اعمال شده از سوی ائتلاف آمریکایی- سعودی، کوبینده و فراگیر است چنانکه سخنگوی نیروهای مسلح یمن در اطلاعیه‌ای از هدف قرار دادن تأسیسات نفتی و پایگاههای نظامی دولت سعودی با موشک‌های بالستیک و پهپاد خبر داد.
سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در اطلاعیه‌ای به شرح عملیات وسیع دیروزعلیه تأسیسات نفتی و مواضع نظامی عربستان سعودی پرداخت.به نوشته وبگاه المسیره، وی گفت که نیروهای مسلح یمن در یک عملیات وسیع، تعدادی از پایگاهها و تأسیسات حیاتی و نظامی دشمن سعودی را در مناطق «جیزان»، «نجران» و «عسیر» در جنوب عربستان هدف قرار دادند.
در این حملات که به وسیله موشک‌های بالستیک و پهپادهای تهاجمی صورت گرفت، آشیانه جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت در پایگاه «خمیس مشیط» و فرودگاههای «ابها»، «جیزان» و «نجران» هدف قرار گرفت.همچنین تأسیسات بزرگ نفتی در منطقه صنعتی «جیزان» به دقت در هم کوبیده شد و به گفته «یحیی سریع» این حملات در پاسخ به «جنایت‌های دشمن» که آخرین آن جنایت استان «حجه» بود و ادامه محاصره و همچنین همزمان با سالروز جنایت «تنومه» انجام شد.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه از حمله به پایگاه نظامی «تداوین» در استان «مأرب» به هنگام نشست فرماندهان سعودی با عناصر وابسته به دولت مستعفی خبر داد و گفت که در این حمله دهها تن کشته و زخمی شده‌اند.یحیی سریع با تأکید بر ادامه «دفاع مشروع» گفت که این حملات تا تحقق آزادی و استقلال یمن انجام خواهد شد و نیروهای مسلح یمن تردیدی در اجرای عملیات‌های «دردناک» در آینده نیز نخواهند داشت.
برخی کاربران سعودی از شنیده شدن صدای انفجار در شهرهای خمیس مشیط و ابها در عربستان سعودی خبر دادند و نوشتند که صدای این انفجارها بسیار مهیب بوده است. این پاسخ موشکی در حالی صورت گرفت که جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی ۵ استان یمن را آماج حملات وحشیانه خود قرار دادند.شهرستان حرض در استان حجه یک بار و شهرستان‌های صرواح و مجزر و عبدیه در استان مأرب نیز ۱۰ بار، شهرستان الخب و الشعف در استان الجوف ۲ بار، شهرستان سفیان در استان عمران ۴ بار؛ هدف حملات جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی قرار گرفتند.
در همین حال وزارت بهداشت یمن از تداوم جنایات ائتلاف سعودی در یمن در سایه سکوت سازمان ملل انتقاد کرد.در این بیانیه آمده است: ما شاهد ارتکاب جنایت از سوی ائتلاف سعودی در یمن هستیم اما سازمان ملل اقدامی برای توقف این جنایات نمی کند.در این بیانیه نوشته شده است: جنگنده های ائتلاف سعودی منازل شهروندان یمنی را در روستای ضاعن بمباران کردند که به دنبال آن ۸ یمنی که تمام آنها را زنان و کودکان تشکیل می دادند شهید شدند.بر اساس این بیانیه، حملات ائتلاف سعودی در برابر چشمان مسئولان سازمان ملل رخ می دهد.وزارت بهداشت یمن اعلام کرد: ما شدیدا این حملات را محکوم میکنیم چرا که بیانگر میزان وحشیگری ائتلاف سعودی بوده و مسئولیت خون یمنی ها در جریان این جنایت و دیگر جنایات بر گردن متجاوزان است.این وزارتخانه افزود: سازمان ملل بعد از رسوایی تاریخی خود و حذف نام عربستان از لیست قاتلان کودکان یمنی نشان داد که تحت کنترل عربستان سعودی قرار دارد. ما باقی ماندن دبیر کل سازمان ملل در رأس این نهاد را محکوم می کنیم.
خبر دیگر آنکه تعدادی از شهروندان یمنی و همچنین فعالان عرب و آلمانی ضمن حضور در مقابل سفارت عربستان در برلین، تجاوز آل‌سعود به یمن را محکوم کردند.در طول این راهپیمایی، شرکت کنندگان شعار‌هایی را علیه عربستان سر دادند و خواستار خروج فوری این کشور و همچنین امارات از خاک یمن شدند. معترضان همچنین مشارکت آمریکا در تجاوز به یمن را محکوم کردند. در طول این اعتراضات، همچنین تاکید شد که کشورهای متجاوز به یمن باید فورا دخالت‌های خود در این کشور را متوقف کنند. معترضان حاضر در برابر سفارت عربستان در برلین، از قربانیان تجاوز آل‌سعود به یمن یاد کردند، همچنین اصرار در ممانعت از رسیدن کشتی‌های نفتی به خاک یمن محکوم شد.
عکس‌های بسیاری از کودکانی که در پی تجاوز آل‌سعود به یمن به شهادت رسیدند و یا دچار ضایعه‌ای شده‌اند، در دست معترضان دیده می‌شد. از سوی دیگر یک منبع یمنی از اقدامات سفیر عربستان در یمن برای تشکیل یک دولت جدید خبر داد.یک منبع وابسته به دولت مستعفی یمن اعلام کرد که «محمد آل جابر» سفیر عربستان سعودی در یمن در حال برگزاری نشست هایی با گروه های تحت حمایت ریاض و ابوظبی در خصوص تشکیل دولت آتی یمن است.وی در ادامه افزود: محمد آل جابر سفیر عربستان در یمن به تازگی با تعدادی از مسئولان وابسته به استان های جنوبی یمن در کنار مسئولان شورای انتقالی تحت حمایت امارات دیدار داشته است.این منبع یمنی اظهار داشت: نشست های سفیر عربستان در یمن با محوریت تشکیل دولت آتی در این کشور برگزار شده است.وی همچنین گفت: سفیر عربستان یک پیشنهاد در خصوص تشکیل دولت آتی و سهم استان های جنوبی در آن ارائه کرده به طوری که شورای انتقالی جنوب یمن تحت حمایت امارات ۴ پُست وزارتی به دست خواهد گرفت.
لازم به ذکر است دیروز پایگاه خبری شبکه «روسیا الیوم گزارش داد که ده‌ها نظامی در اعتراض به حقوق عقب افتاده خود در مقابل مقر ائتلاف سعودی در «عدن» (جنوب یمن) تجمع کردند.در این گزارش آمده است که معترضان بر پا کردن چادر در مقابل دروازه ورودی مقر ائتلاف سعودی در عدن تحصن کردند.

کد مطلب: 114481
 
Share/Save/Bookmark