میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۰
 
 
برنج ایرانی در سایه واردات بی‌رویه
تولید داخلی برنج را فدای واردات نکنیم

برنج ایرانی در سایه واردات بی‌رویه این محصول گوشه‌نشین شده، واردات برنج باید طبق اصول و منطق باشد چراکه واردات بی‌رویه برنج تولیدکنندگان داخلی را دچار آسیب کرده و ضربه مهلکی بر پیکره تولیدکنندگان برنج وارد می‌سازد.
برنجکاری در کشور اکنون تبدیل به یک مشقت و مرارت شده به گونه‌ای که واردات بی‌رویه این محصول در هنگام برداشت، ضربه بر پیکره تولیدکننده این محصول استراتژیک وارد آورده است و این درحالی است که این نگرانی‌ها از سوی کشاورزان و بی‌توجهی بر تولید برنج موجب آن شد تا روستاییان به فروش اراضی کشاورزی خود بپردازند و سهم فروش خود را در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند و خود را از دغدغه‌های کاشت، داشت و برداشت این محصول دور کند.
گفتنی است؛ واردات بی‌رویه برنج نافی اقتصاد مقاومتی در توجه به توسعه درون‌زای ملی است، بنابراین دولت باید در راستای حمایت از تولید ملی خرید تضمینی و یارانه تولید را جدی بگیرد تا اقتصاد کشاورزی به صرفه باشد و کشاورزان با میل و رغبت در عرصه تولید بمانند.
و از همین‌رو تولید داخلی نباید به خاطر برخی حاشیه‌ها و حساسیت‌ها ضربه بخورد و وزارت جهاد کشاورزی در راستای قانون انتزاع تنظیم بازار با تقویت برنج داخلی سامان دهد.
اولویت کشور درتنظیم بازار باید معطوف به حفظ تولید ملی و حمایت از کشاورزان باشد نه سوق پیدا کردن به سمت واردات، زیرا به اقتصاد داخلی صدمه می‌زند.
با بالا و پایین کردن تعرفه واردات برنج، مشکل حل نمی‌شود و از همین‌رو باید شرایطی فراهم شود که کشاورزان برای تولید بیشتر در چارچوب اقتصاد مقاومتی ترغیب شوند. واردات برنج باید طبق اصول ومنطق باشد چراکه واردات بی‌رویه برنج تولیدکنندگان داخلی را دچار آسیب کرده و ضربه مهلکی بر پیکره تولیدکنندگان برنج وارد می‌سازد. نمایندگان مردم در خانه ملت در این‌باره می‌گویند:
تولید داخلی برنج را نباید فدای واردات کنیم
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برای کالاهای استراتژیک باید برنامه هدفمندی طراحی شود، گفت: حتی اگر قیمت واردات برنچ برای ما به صرفه هم باشد نباید تولید داخلی را فدای واردات کنیم.
سیدناصرموسوی لارگانی درگفت‌و‌گو با خانه ملت درباره واردات بی‌رویه محصولات استراتژیک از جمله برنج به کشور، گفت: انگیزه تولید‌کنندگان برنج و گندم با واردات بی‌رویه بطور کامل از بین می‌رود، بنابراین تنها تحریم‌های اقتصادی نیست که اقتصاد کشاورزی را تحت تاثیر قرارمی‌دهد.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها و فشارهای که بر ضد جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل وضع شد، بسیار ناجوانمردانه است، خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی بلندمدت در عرصه کشاورزی خودکفا شویم و این در حالی است که تحریم‌های اقتصادی بر کالاهای همچون برنج و گندم، دام و طیور بدیهی است که اقتصاد ما را وارد چالش کرده، اما همین فشارها منجر شد که ما در صنعت کشاورزی به خودکفایی برسیم.
وی با بیان اینکه سوء‌‌مدیریت‌ها موجب می‌شود ما نتوانیم با یک برنامه‌ریزی کلان برنج را به کشورهای دیگر صادر کنیم، تصریح کرد: واردات بی‌رویه، برنج ایرانی را بدون مشتری می‌کند و ازهمین‌رو کشاورز انگیزه لازم برای تولید این محصول را از دست می‌دهد. موسوی‌لارگانی افزود: با یک برنامه‌ریزی کلان دولت باید از وارادت برنج در کشور جلوگیری کند؛ زیرا برنج ایرانی می‌تواند در بازار جهانی البته با برنامه‌ریزی و فراهم کردن بسترهای صادرات جایگاه مناسبی داشته باشد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآور شد: سازوکار در زمان صادرات و واردات کالا باید به نوعی تثبیت شود که در عرصه اقتصادی بر طبق استانداردهای اقتصادی حرکت کند نه اینکه ما با واردات بی‌رویه محصولی همچون برنج سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در این عرصه پشیمان کنیم.
حبیب برومند‌داشقاپو درباره مافیایی واردات بی‌رویه میوه درکشور، خاطر‌نشان کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از ظرفیت‌های صنعت کشاورزی طعمه واردات بی‌رویه کالاهای کشاورزی شده است و از همین‌رو اگر این مبالغ برای رشد زیرساخت‌ها هزینه می‌شد، قطعا صنعت کشاورزی رشد کرده و کشور نیز از بحران بیکاری رها شده بود.
خلاء قانونی برای واردات بی‌رویه وجود ندارد، اما متاسفانه جدیتی برای جلوگیری واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی وجود نداشته و از همین‌رو مشکل اصلی نبود جدیت در اجرای قانون و همچنین عدم توجه نهادهای نظارتی و مسئولان ذی‌ربط است که سبب شده تا شاهد افزایش قاچاق و واردات بی‌رویه به کشور باشیم.
گفتنی است، تولید داخلی باید تقویت و حمایت شود و لازمه این کار، جلوگیری از واردات کالاهای خارجی بی‌کیفیت و واردات بی‌رویه محصولات چه در حوزه کشاورزی و چه در بخش صنعت است.
همچنین دولت با حمایت از تولید می‌تواند، جلوی واردات را بگیرد آن هم تولیدی که ارزان تمام شود و با کیفیت بالا باشد و همچنین، این تولیدات باید بتواند جاذبه صادرات را داشته و در بازار بین‌المللی و جهانی رقابت کند.

کد مطلب: 94248
 
Share/Save/Bookmark