میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
از جمعه کاری تا لغو سفر وزرا و حذف حق مأموریت ارزی
از جمعه کاری تا لغو سفر وزرا و حذف حق مأموریت ارزی
 
جمعه‌های پر کار رئیس دولت سیزدهم هر هفته ادامه دارد و مردم شاهد هستند که او به همراه برخی از اعضای دولت راهی یکی از استان‌های کشور می‌شود تا از نزدیک مشکلات مردم را دیده و برای آنها راه حل پیدا کند.
آنگونه که از عملکرد سید ابراهیم رئیسی دیده می‌شود، او تعطیلی را بر خود حرام کرده و برای خدمت به مردم که به خاطر سستی‌ها و کم کاری‌های دولت و دولت‌های پیشین در شرایط سخت به سر می‌برند تلاش دارد تا مشکلات را حل کند.
چنین دولتی که از همان روز نخست آغاز کار همت مضاعف خود را نشان داده باید از سوی مردم و همه جریان‌های سیاسی حمایت شود اما می‌بینیم که از سوی یک جریان خاص سیاسی هجمه‌های زیادی علیه دولت می‌شود.
رئیس جمهور هفته گذشته در جلسه هیئت دولت به اعضای کابینه خود گفت که هیچیک از مسئولین و وزرا اجازه سفر به کربلا را ندارند چرا که کشور نیازمند کار کار و کار است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به وزرا تذکر جدی داد و گفت؛ به کارتان بچسبید، سفر اربعین باشد برای بعد.
یک تصمیم انقلابی دیگر نیز از سوی رئیس جمهور گرفته شد که شاید به کام برخی خوش نیاید.
رئیس جمهور در سفر به تاجیکستان برای شرکت در نشست شانگ‌های دستور داد که پرداخت حق مأموریت ارزی به همراه هیئت خذف شود و بر این اساس در سفرها و مأموریت‌های دیگر نیز چنین رویه‌ای برچیده خواهد شد.
این تصمیم در شرایط ویژه اقتصادی کشور باعث صرفه جویی ارزی خواهد شد و یکی از انگیزه‌های سفر برخی مسئولین را خواهد گرفت!
در هر صورت از زمان روی کار آمدن دولت مردم، تاکنون یک جمعه تعطیل برای شهص رئیس جمهور و برخی از وزرا وجود نداتشته است.
در تازه‌ترین سفر استانی سید ابراهیم رئیسی او و برخی از اعضای دولت روز جمعه راهی استان ایلام شدند. استانی که جنگ را تجربه کرده و یکی از استان‌های کم برخوردار کشور است.
رئیس جمهور در این سفر بر لزوم پایتم هرچه سریعتر سامانه گرمسیری و سد «کنجانچم» در استان ایلام تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه در بازدید از سامانه گرمسیری و سد کنجانچم مهران اظهار کرد: کارهایی برای پروژه سامانه گرمسیری و سد کنجانچم انجام شده که باید هرچه سریع‌تر تکمیل شود.
وی با اشاره به اینکه اگر کار رها شود به کارهای قبلی انجام شده خسارت وارد می‌شود، عنوان کرد: مسئولان تلاش کنند تا شش ماه آینده این طرح تکمیل شود.
رئیسی تصریح کرد: به مردم وعده‌هایی داده شده و قطعاً باید این طرح به سرانجام برسد تا سرمایه اجتماعی کاهش پیدا نکند.
رئیس جمهور افزود: باید مردم از ثمرات این طرح سامانه گرمسیری بهره مند شوند.
رئیسی، توجه به ظرفیت‌های مهم اقتصادی و تولیدی به ویژه ظرفیت‌های کشاورزی استان همچون سد کنجانچم، سامانه گرمسیری و طرح انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی را از دیگر اولویت‌های دولت در استان عنوان کرد.
سید ابراهیم رئیسی در بازدید از سد کنجانچم با توضیحات کارشناسان و مهندسین این پروژه، در جریان مزیت‌ها و اهداف احداث و تکمیل این سد و نیز اجرای طرح سامانه‌های انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری قرار گرفت.
کاهش اثرات خشکسالی و تأمین نیازهای آب شرب، صنعت و توسعه کشاورزی استان‌های ایلام و کرمانشاه از رودخانه‌های مستقل مرزی از حوزه سیروان، تبدیل مناطق محروم گرمسیری به نمادی از پیشرفت و توسعه پایدار و تلاش برای حل مشکلات بیکاری و توسعه کشاورزی از جمله اهداف اجرای طرح سامانه‌های انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر، روز جمعه در حاشیه زیارت یادمان شهدای قلاویزان و در جمع زائران قبور مطهر شهدا، اظهار داشت: مناطقی مانند قلاویزان جایگاه ایثار، شهادت، توکل به خدا، وفای به عهد، دلدادگی به اسلام و دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه همه مردم به ویژه مسئولین و مدیران نظام باید از اماکن دوران دفاع مقدس بازدید کنند تا بدانند چه ایثارگری‌های مخلصانه‌ای برای نظام انجام شده است، گفت: در چنین اماکن مقدسی همه آنچه که برای تعالی انسان نیاز است، وجود دارد و همه خوبی‌ها در چنین پایگاه‌ها و جایگاه‌هایی نهفته است.
رئیسی با بیان اینکه اگر کسی گوش دل باز کند می‌تواند پیام شهیدان را بشنود، خاطرنشان کرد: پیام شهیدان این است که نگذاریم آرمان‌های انقلاب و اطاعت از رهبری و ولی فقیه در جامعه کمرنگ شده و عدالت پایمال و عزت ملت ایران مخدوش شود.
وی گفت: حضور در مسیر راهیان نور برای همه به ویژه مسئولین درس‌آموز است و باید از چنین حضوری درس ایستادگی، اجرای عدالت، توجه به مردم به ویژه قشر حزب‌اللهی و کسانی که با همه وجود در مسیر انقلاب هستند، گرفت.
رئیس جمهور با اشاره به تقارن سفر استانی با ایام اربعین حسینی اظهار داشت: این ایام به خاطر شرایط کرونایی برای عاشقان زیارت اباعبدالله‌الحسین (ع) بسیار تاسف برانگیز است و سالهای زیادی میلیون‌ها زائر از همین مسیر مهران به زیارت امام حسین(ع) می‌رفتند و شخصا نیز چندین بار از همین مسیر برای زیارت راهی ‌شدم. امیدواریم و دعا می‌کنیم با ریشه کن شدن کرونا بار دیگر شرایط و زمینه حضور میلیون‌ها عاشق اباعبدالله‌الحسین(ع) فراهم شود.
رئیسی افزود: تلاش داشتیم تعداد زیادی از مردم کشورمان بتوانند به کربلا اعزام شوند اما دولت عراق فقط با حضور ۶۰ هزار نفر موافقت کرد و امکان افزایش آن برای دولت میزبان وجود ندارد.
وی همچنین با اشاره به تقارن سفر به ایلام با ایام سالگرد دفاع مقدس، اظهار داشت: تجلیل از شهدا، ایثارگران و یادآوری دوران دفاع مقدس بسیار ارزشمند است و پیروزی کشور و پیشبرد امور در گرو پیروی و تداوم راه شهدا و ایمان و اخلاص آنان است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استان ایلام حق بسیار زیادی بر گردن مردم ایران دارد، گفت: مردم این دیار دلاورانه و با احساس تعقل و اخلاص در مقابل دشمنان، مقاومت و ایستادگی کردند و ۳هزار شهید استان گواهِ بصیرت و فداکاری مردم این خطه است.
رئیسی خاطرنشان کرد: یقینا توصیف ابعاد مختلف ایستادگی و مقاومت مردم استان ایلام، صحیفه بسیار بلندی می‌شود و امیدواریم همه بتوانیم راه مقدس و نورانی شهیدان را ادامه دهیم.
وی گفت: بدون تردید اگر مسیر شهیدان را به خوبی بشناسیم و زندگی خود را بر مبنای آن تنظیم کنیم، مسیر الهی را گم نخواهیم کرد و در مسیر شهدایی مانند حاج قاسم سلیمانی خواهیم بود.
کد مطلب: 119783
 
Share/Save/Bookmark