میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۸
 
 
کدام ائتلاف و با کدام انگیزه؟
واژه امنیت دریایی یا امنیت کشتی رانی در خلیج فارس کلید واژه‌ای است که طی ماه‌های اخیر به کرات کشورهای غرب به کار برده و ادعای اقدام برای...

واژه امنیت دریایی یا امنیت کشتی رانی در خلیج فارس کلید واژه‌ای است که طی ماه‌های اخیر به کرات کشورهای غرب به کار برده و ادعای اقدام برای ایجاد ائتلاف در این عرصه را مطرح کرده‌اند. نکته قابل توجه در این عرصه ادعای امارات و عربستان مبنی بر پیوستن به این ائتلاف است چنانکه امارات متحده عربی با ادعای مشارکت در تامین امنیت آبراه‌های خاورمیانه به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست.این تصمیم یک روز بعد از اتخاذ اقدام مشابه از سوی ریاض و به دنبال حمله پهپادی به آرامکو- شرکت نفتی عربستان سعودی- اتخاذ شد.
رسانه رسمی امارات به نقل از وزارت خارجه این کشور، تصمیم اخیر را با هدف تضمین امنیت انرژی جهانی و تداوم تامین محموله‌های انرژی برای اقتصاد جهانی، مطرح کردند و تلاش نمودند تا این اقدام را در چارچوب نقش امارات در امنیت جهان نشان دهند. جالب توجه آنکه مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در آستانه سفر به ابوظبی با انتشار پیامی توئیتری از پیوستن امارات و عربستان سعودی به ائتلاف دریایی علیه هرمز قدردانی کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که امارات و عربستان تا چه میزان می‌توانند در امنیت منطقه ایفای نقش داشته باشند و کارکرد آنها تا چه میزان است؟
پاسخ به این پرسش را در دو محور می‌توان مورد ارزیابی قرار داد. نخست پاسخ به این پرسش است که این کشورها چه ظرفیتی برای امنیت از جمله در حوزه دریایی دارند؟ نگاهی بر کارنامه این کشورها نشان می‌دهد که امارات و عربستان فاقد هرگونه نیروی نظامی بومی و کارآمد هستند و جایگاهی در عرصه نظامی از جمله در عرصه دریا ندارند که بخواهند کارکردی در تحقق امنیت داشته و یا به ائتلافی بپیوندند. ترامپ کلید واژه‌ای دارد با این عنوان که کشورهای عربی فقط پول دارند و لاغیر. با استناد به همین عبارت می‌توان دریافت که طرح آمریکا برای آوردن این کشورها به ائتلاف صرفا بهانه جویی جدید برای سرکیسه کردن آنهاست.
نکته مهم آنکه امارات و عربستان پس از ۵ سال نتوانسته‌اند اهداف تجاوزکارانه‌اشان در یمن را محقق سازند و این خود سندی دیگر بر ناتوانی آنها در عرصه نظامی است. دوم این سوال مطرح است که به کدام ائتلاف پیوسته‌اند؟ به اذعان جهانیان پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل ائتلاف بین المللی علیه تنگه هرمز، با استقبال سرد بسیاری از کشورها حتی کشورهای غربی رو به رو شده است و تاکنون پس از ماه‌ها، علاوه بر عربستان و امارات، فقط کشورهای انگلیس، استرالیا و بحرین نیز به این ائتلاف ناچیز پیوسته‌اند. این مسئله نشانگر واهی بودن تشکیل چنین ائتلافی است لذا امارات و عربستان به ائتلافی پیوسته‌اند که وجود خارجی ندارد و صرفا یک بلف سیاسی است. نکته مهم آنکه عربستان و امارات که محور حمایت از تروریسم در منطقه هستند نمی‌توانند ادعای اقدام برای امنیت منطقه را داشته باشند بلکه باید در کنار آمریکا و صهیونیست‌ها به عنوان مخلان امنیت منطقه بازخواست و محاکمه شوند.
به هر تقدیر ادعای امارات و عربستان در باب پیوستن به ائتلاف امنیت دریایی یک ادعای ظاهری و رسانه‌ای است و در عمل هیچ کارکرد عملی ندارد و این ادعا صرفا برای پنهان سازی نقش بحران‌ساز این کشورها در منطقه، آبروداری ظاهری برای آمریکا که نتوانسته تاکنون کشوری را به این ائتلاف آورد و البته اجرای بعد دیگر خیانت آنها به فلسطین با رویکرد امنیتی به رژیم صهیونیستی خواهد بد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 110881
 
Share/Save/Bookmark