میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۶
 
 
سیاست روز سیاست‌های بانک مرکزی در بازار طلا و ارز را بررسی می‌کند؛
چوب حراج به منابع کشور
چوب حراج به منابع کشور
 
روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه از سمت خود استعفا نداده‌ام، گفت: این موضوع صحت ندارد و تعجب می‌کنم که چرا برخی افراد مباحث این چنینی را مطرح می‌کنند. ولی‌الله سیف از تخصیص ارز مورد نیاز صنایع به نرخ4200 تومان خبر داد و گفت: خللی در روند واردات کالاهای اساسی ایجاد نشده است. وی درخصوص تامین نیاز صنایع به ارز 4200 تومانی، اظهار داشت: حجم تخصیص ارز و ثبت سفارشی که انجام شده بر مبنای ارز 4200 تومان طی یک ماه گذشته نزدیک به ۷ میلیارد دلار است. بانک مرکزی با بیان اینکه تخصیص رقم ۷ میلیارد دلار در یک ماه بسیار رقم بالایی است، گفت: ۴ میلیارد دلار تامین ارز شده و روند واردات کشور در مسیر کاملا طبیعی خود در حال پیش روی است. خوشبختانه اقدامات جدید پیاده سازی درست شده و هیچگونه اختلالی در آن وجود ندارد و صنایع کشور درخصوص تامین نیاز خود به ارز 4200 تومانی هیچگونه مشکلی ندارند.

برخی کارشناسان در ارزیابی تصمیمات گرفته شده از سوی بانک مرکزی این نکته را مطرح می‌کنند که برخی تصمیمات اعمال شده از سوی این نهاد به عنوان یک نهاد رسمی و اثرگذار در اقتصاد کشور به حدی مشکل‌آفرین بوده که گاهی باید در این مساله که دست‌اندرکاران این نهاد اقتصاد خوانده‌اند شک کرد.
این کارشناسان با انتقاد از تصمیمات اتخاذ شده این مساله را فرض می‌کنند که اگر رئیس کل بانک مرکزی اقتصاد هم نخوانده باشد و به قید قرعه رئیس بانک مرکزی شده باشد نیز با اندکی تامل نسبت به اتخاذ تصمیمات کمی منطقی‌تر عمل خواهد کرد و حتی در این شرایط هم باز انتظار می‌رود تصمیم‌های بهتری از سوی این نهاد اخذ شود.
منتقدان تصمیمات بانک مرکزی با انتقاد از تصمیمات بانک مرکزی درخصوص بازار سکه و قیمت پیش‌فروش آن این نکته را مطرح می‌کنند که به اعتقاد رئیس بانك مركزي اگر با نرخ يك و نيم ميليون تومان سكه پيش‌فروش كند، طبق اصول اقتصادي، عرضه باعث می‌شود تقاضا فروكش كند و این در حالی است که این متولی به هیچ‌وجه متوجه اتفاقاتی که در حال وقوع است، نیست.
این کارشناسان با بیان اینکه این روش به هیچ‌وجه منجر به ایجاد تعادل در قيمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نمی‌شود می‌گویند؛ در عالم واقعيت هر سرمايه‌گذاري با دو متغير ريسك و بازده اقدام به سرمايه‌گذاري می‌كند. حال اين شرايط را در نظر بگيريد؛ قيمت سكه در بازار آزاد ١.٨ ميليون تومان است و بانك مركزي در قيمت ١.٥ ميليون تومان اقدام به پيش‌فروش می‌كند.
به عنوان سرمايه‌گذار ريسك و بازده خریدار در پيش‌خريد چقدر است؟ این کارشناسان می‌گویند؛ در بدترين حالت بانك مركزي موفق می‌شود و خریدار با نرخ ١٥٠٠ می‌فروشد و در بهترين حالت نرخ بالاتر می‌رود و به ٢ ميليون می‌رسد و در مدت كوتاهي ۳۰ درصد سود عایدش می‌شود.
این گروه با انتقاد از این مساله که ايجاد امكان پيش‌فروش سكه نه تنها کمکی به بازار نمی‌کند بلکه منجر به آن می‌شود که بازار داغ‌تر شود می‌گویند؛ البته این اقدام دست بانك مركزي را براي كنترل قيمت در آينده هم خالي می‌كند، زيرا منابع كشور را با ثمن بخس فروخته شده است.
به گفته این کارشناسان این اقدام تقاضاي جديد هم ايجاد می‌كند به این معنا که افراد جديدي تشويق می‌شوند در اين بذل و بخشش از جيب ملت ايران شريك شوند. این افراد با انتقاد از گفته متولیان مبنی بر اینکه "تقاضا براي پيش‌خريد سكه بسيار بالاتر از پيش‌بيني ما بود" پیشنهاد می‌کنند که با این تفاسیر می‌توان نسبت به پیش‌فروش خزانه طلاي كشور هم اقدام کرد.
این اقتصاددانان از سوی دیگر با اشاره به محاسبات تيم اقتصادي دولت براي محاسبه نرخ ارز؛ مبنی بر اینکه بايد تورم مدنظر متولیان را از تورم ملموس در جامعه کم و در نرخ پایه ضرب کرد می‌گویند؛ اگر تورم مدنظر متولیان را ۴ و تورم مورد نظر کارشناسان را ۱۰ درصد لحاظ کنیم؛ اختلاف این دو رقم ۶ درصد را به ما می‌دهد و با احتساب همین رقم می‌توانیم مطمئن باشیم که قيمت تا آخر سال نهايت ٦ درصد نوسان می‌كند.
این کارشناسان با بیان اینکه این شیوه محاسباتی نیازی به تحصیلات رده بالای اقتصاد ندارد می‌گویند؛ سیاست‌های دستوری متولیان درخصوص بازاری مانند ارز جوابگو نیست و دیر یا زود این دستورات تکلیفی تبعات منفی خود را در بازار ارز و سایر بازارها نشان می‌دهد و نه تنها افكار عمومي رو آرام نمي‌كند كه نگران‌تر نیز می‌کند.
به اعتقاد این گروه درجه نديدن واقعيت‌ها به حدي رسیده كه نمی‌توان اميد به كنترل بازار و یا محصولی را داشت و متاسفانه هر چه پیشتر برویم با این تفکرات و سیاست‌ها مشکلات دوچندان می‌شود.

سکه ۹۳ هزار تومان ارزان شد
گفتنی است؛ در جریان معاملات بازار آزاد تهران، دیروز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۹۳ هزار تومان کاهش به یک میلیون و ۹۷۲ هزار تومان رسید.
همچنین هر سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۳۹ هزار تومان کاهش به یک میلیون و ۹۵۲ هزار تومان، نیم سکه با ۶ هزار تومان کاهش به یک میلیون و ۷۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰ هزار تومان کاهش به ۵۸۸ هزار تومان و سکه یک گرمی به ۳۷۷ هزار تومان معامله شد.
هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۳۱۸ دلار و ۲۱ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۹۱ هزار و ۸۴۹ تومان است.

نویسنده: سارا علیاری

کد مطلب: 104356
 
Share/Save/Bookmark