میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
ریاض از لندن به دلیل اعزام نیرو و تجهیزات نظامی قدردانی کرد
تکرار کشتار یمنی‌ها با بمب‌های خوشه‌ای

معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در حالی از لندن به دلیل اعزام نیروی نظامی و سامانه‌های دفاعی به این کشور قدردانی کرد که سعودی در جدیدترین تجاوز به یمن از بمب‌های خوشه‌ای علیه مردم بی دفاع استفاده کرد.
بحران کرونا گویی فرصتی برای ائتلاف سعودی – آمریکا برای تشدید کشتار در یمن شده است. جنایتی که البته از سوی برخی کشورهای اروپایی نیز حمایت می شود چنانکه «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی از گفت‌وگوی خود با وزیر دفاع انگلیس درباره همکاری‌های نظامی خبر داد.خالد بن سلمان گفت که عربستان سعودی در راستای تحقق مشارکت راهبردی و حفظ امنیت منطقه‌ای با انگلیس همکاری می‌کند.معاون وزیر دفاع عربستان سعودی همچنین از لندن به دلیل اعزام نیروی نظامی و سامانه‌های دفاعی به این کشور قدردانی کرد. «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس نیز در این تماس تلفنی گفت که حضور نیروهای انگلیسی در عربستان نشان از عمق همکاری میان دو کشور است. انگلیس طی سال‌های گذشته که سعودی‌ها درگیر تجاوز به یمن بودند همواره از ریاض حمایت کرده‌اند.
این حمایت موجب تشدید حملات سعودی به یمن شده است چنانکه جنگنده های متجاوز سعودی در جدیدترین جنایت علیه غیرنظامیان یمنی شهر «صنعاء» را به وسیله بمب‌های خوشه‌ای بمباران کردند.جنگنده های رژیم سعودی همچنان به جنایت های ضد حقوق بشری خود ادامه می دهند.طبق اعلام رسانه های عربی، این جنایت جنگی در منطقه «الصباحه» در صنعاء رخ داده است.این عملیات تجاوزکارانه به زخمی شدن شماری از مردم یمن منجر شد. جنگنده های متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش بس ادعایی خود در یمن، استان های حجه، مأرب و الجوف را هدف حملات خود قرار دادند.گفتنی است، حملات سعودی‌ها به غیر نظامیان یمنی در حالی ادامه دارد که آنها همچنان بر آتش بس ادعایی و دروغین خود در یمن تأکید می کنند.
نکته قابل توجه آنکه همزمان با این جنایت‌ها سفیر انگلیس در یمن به یک روزنامه سعودی گفت، فضای رایزنی‌های فرستاده سازمان ملل در یمن با صنعاء مثبت است.«مایکل آرون» سفیر انگلیس در یمن اعلام کرد، رایزنی‌های «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در امور یمن «فضایی مثبت» دارد.
رایزنی‌های گریفیتس با دولت نجات ملی یمن بر پایه ابتکار عملی است که برای حل و فصل جامع بحران یمن و پایان دادن به جنگ ارائه داده است.آرون به روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» گفت: به صورت کلی معتقدم که فرستاده سازمان ملل، خوشبین است. وی با طرف‌های مختلف در تماس است و ما منتظر اخبار خود در آینده نزدیک هستیم.
وی سپس تصریح کرد: نیاز به مسؤولیت‌پذیری بیشتر تمامی سران (طرف‌های مختلف در یمن) داریم؛ شرایط واقعا واقعا بد است، جنگ در مأرب، أبین و الحدیده ادامه دارد، این قابل قبول نیست. چگونه ممکن است جنگ در این شرایط انسانی، وجود کرونا و غیره ادامه پیدا کند. نیازمند مسؤولیت‌پذیری بیشتر سران دولت قانونی (دولت مستعفی)، شورای انتقالی جنوب و حوثی‌ها رو رفتن به سمت تسویه سیاسی هستیم.
وی درباره تلاش عربستان سعودی برای اجرای توافق ریاض میان دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب نیز گفت، فضا مثبت است و وی منتظر دیدن گام‌های مثبت دولت مستعفی در این زمینه است؛ «نیازمند لغو اعلام خودمختاری از سوی شورای انتقالی هستیم». مایکل آرون در ادامه اعلام کرد، دولت مستعفی باید بازگردد و «ما نیازمند اجرای توافق برای تعیین دولت جدید و اجرای تدابیر امنیتی درباره عقب‌نشینی نیروها هستیم» و طرف‌ها باید انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهند. سران لندن بارها تاکید کرده‌اند که به خاطر منافع اقتصادی حاضر به عدم فروش سلاح به سعودی و امارات که محور کشتار مردم یمن هستند، نمی‌باشند.

کد مطلب: 114058
 
Share/Save/Bookmark