میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۵
 
 
مجتبی شاکری:
شورای شهر تهران در مسیر انحلال حرکت می‌کند

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شورای پنجم صد درصد جناحی عمل می‌کند،گفت: اگر شورای کنونی به طور جدی از مسائل سیاسی پرهیز نکند، به سرنوشت شورای اول و انحلال دچار خواهد شد.
مجتبی شاکری گفت: چند نکته وجود دارد که عدم توجه مدیریت جدید شهری به آن باعث افزایش مشکلات شهرداری شد. اولین خسارتی که وارد شد انتخاب ناصحیح آقای نجفی بود و باعث جابه‌جایی نیروها اعم از معاونین شد و همین وضعیت خود مجموعه را دچار تزلزل و تردید کرد که این وضعیت برای شهرداری چندان جالب نیست.
وی تصریح کرد: از طرفی در انتخاب شهردار جدید، بالاخره تکلیف شهرداری با شهردار جدید چیست؟ آیا قرار است این نهاد با برنامه جدید شهردار کار کند؟ اگر آری، در این صورت شهردار جدید که برنامه و لایحه‌ای با خود نیاورده است. لذا به نظر می‌رسد که این آشفتگی ارکان شهرداری را دچار آسیب کرده است. هم در رابطه با تیمی که آقای افشانی قرار است با آن کار کند و هم در رابطه با مسائل مدیریت یکپارچه شهری اعم از تعدیل نیرو و... مسائلی که به دلیل عدم مدیریت یکپارچه به تصمیم درست و نهایی منجر نمی‌شود. یکی از آفات هم نگاه حزبی و سیاسی است، چون در برخی از گفت‌ وگوهایی که انجام داده‌اند، مشاهده کرده‌ام که اصرار بر این است که همه کسانی که هستند باید در قالب لیست خاصی باشند. طبیعی است با چنین نگاهی نمی‌توان شهر و کشور را اداره کرد. اگر هدف شهرداری به پیشبرد کارها با افراد خاصی باشد، کل مجموعه دچار تزلزل می‌شود و افراد شجاعت کار کردن و تصمیم‌گیری را از دست می‌دهند.
شاکری ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که در رابطه با قضاوت کل نظام مدیریتی، پیچیدگی و گستردگی نظام و عدم چابکی آن کاملاً مشهود است. این وضعیت تنها به شهرداری محدود نیست بلکه در سطح کل دولت نیز وجود دارد، چنانچه طبق برخی آمارها، تعداد نیروهای دولتی در مقایسه با کشورهای پیشرفته ده برابر نیز گزارش شده است. متأسفانه این گستردگی نیز کمک چندانی به پیشبرد کارها نکرده است و اتفاقاً ما هم در سطح شورا و شهرداری در دوره‌های پیشین به این موضوع رسیده بودیم. مثلاً در سطح سازمان فرهنگی و هنری، ۹۰ درصد بودجه سازمان فرهنگی و هنری جاری بود، وقتی ۹۰ درصد جاری می‌شود یعنی ده درصد برای برنامه جا دارد و این خطاست و باید اصلاح شود. لذا چابک‌سازی در اصل موضوع، درست است و در راستای تسریع روند سیستم است. البته این چابک‌سازی تا حدودی انجام شده ولی هنوز تعداد نیرو بسیار زیاد است. بنابراین این کار باید صورت می‌گرفت، منتها اگر این کار با مسائل سیاسی و جناحی همراه شود، نتیجه عکس خواهد داشت و به بحران تبدیل خواهد شد.
وی گفت: در دو دوره شورا دچار آفت سیاست‌زدگی شد. یکی شورای اول بود که نتوانست تا پایان ادامه دهد و منحل شد و یکی هم شورای موجود که صد درصد جناحی شده است. شورای دوم، سوم و چهارم، کاملاً تلفیقی بود. بنابراین اگر شورای کنونی به طور جدی از مسائل سیاسی پرهیز نکند، به سرنوشت شورای اول و انحلال دچار خواهد شد. البته بنده آرزو می‌کنم هیچ‌گاه چنین اتفاقی نیفتند چون کشور و مملکت ضرر می‌کند. تسنیم

کد مطلب: 104554
 
Share/Save/Bookmark