میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
رسوایی سازمان ملل

سازمان ملل با گنجاندن دوباره عربستان در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، اعلام کرد حدود ۱۳۰۰ کودک یمنی کشته یا ناقص العضو شده‌اند که بیش از نیمی از آنها قربانی حملات هوایی ائتلاف متجاوز عربی بوده‌اند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای، ائتلاف عربستان، انصارالله، نیروهای دولت مستفعی و فراری یمن، نیروهای موسوم به کمربند امنیتی و گروه القاعده را همچنان در فهرست سیاه کشورها و گروه‌های ناقض حقوق کودکان قرار داد.
این اقدام در حالی صورت گرفته که درخرداد سال ۹۵ سازمان ملل روز پنجشنبه گذشته با انتشار گزارشی آل‌سعود و متحدانش در جنگ یمن را در فهرست سیاه نیروهای دولتی نقض‌کننده حقوق کودکان قرار داد. این سازمان، ائتلاف سعودی را مسئول مرگ ۶۰ درصد کودکان شهید شده در جنگ یمن معرفی کرد. البته آمار ارائه شده از سوی منابع یمنی در این خصوص بیشتر است اما این انتقاد بی‌سابقه سازمان ملل از ریاض درخصوص یمن خیلی دوام نداشت و روز دوشنبه درپی اعتراض ریاض و لابی‌های همپیمان این کشور در آمریکا، سازمان ملل نام عربستان و متحدانش را از این فهرست خارج کرد
«استفان دوگاریک» سخنگوی «بان‌کی‌مون» عصر دوشنبه اعلام کرد: «دبیرکل سازمان ملل با پیشنهاد عربستان برای بررسی مشترک اسناد و مدارک مورد استناد در گزارش درخصوص کشتار کودکان یمن موافقت کرده است تا نتیجه این تحقیقات اعلام شود، اسم ائتلاف از پیوست گزارش حذف می‌شود. عربستان و کشورهای غربی و شماری از اعضای شورای امنیت، سازمان ملل را برای حذف نام ائتلاف عربستان تحت فشار گذاشتند و به صورت تلویحی تهدید کردند که در غیر این صورت، حمایت مالی این کشورها از برنامه‌های بین‌المللی سازمان ملل حذف خواهد شد و روند گفت‌وگوهای صلح یمن در کویت نیز به باد خواهد رفت.» روزنامه انگلیسی تلگراف هم در این مورد اعلام کرده: «فشار لابی‌ها و دیپلمات‌ها، سازمان ملل را برای حذف نام ائتلاف عربستان ضدیمن به سبب کشتار کودکان، تحت فشار گذاشت.»
حال این نکته را باید در نظر دشت که سازمان ‌ملل بار دیگر در آزمون صداقت رفتاری قرار گرفته است تا نشان دهد که آیا می‌تواند برای استقلال خود گام بردارد و یا اینکه همچنان همان سیاست‌های گذشته را دارد و برای منافع قدرت‌های بزرگ به قربانی ساختن منشور ملل متحد ادامه می‌دهد. اقدام سازمان ملل برای ملت یمن که اسطوره ایستادگی و مقاومت است اهمیتی ندارد اما این دوران آزمونی برای سازمان‌مللی است که در طول حیات خود نتوانسته کارکردی در حمایت از ملت‌های مظلوم در برابر متجاوزان داشته باشد که تحولات فلسطین و یمن نمودی از این حقیقت است. هر چند که روند تحولات و سوابق سازمان ملل نشان می‌دهد این سازمان اراده‌ای برای اجرای تعهدات و منشور خویش ندارد و همچنان در بند قدرت‌های بزرگ و سیاسی‌کاری‌های خویش است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104950
 
Share/Save/Bookmark