میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
سپاه پاسداران تبلور انقلابی مردم
یک سازمان کارآمد که در بسیاری زمینه‌ها توانسته است توانمندی‌های خود را به اثبات برساند و موجب تحولات مثبت شود چرا باید با بی‌مهری و ...

یک سازمان کارآمد که در بسیاری زمینه‌ها توانسته است توانمندی‌های خود را به اثبات برساند و موجب تحولات مثبت شود چرا باید با بی‌مهری و تخریب روبه‌رو باشد؟!
هر کشوری سعی دارد برای خود یک نقطه قوت و اتکای قدرتمند ایجاد کند تا هم بتواند از آن برای مقاصد و اهداف داخلی برای پیشرفت، امنیت و ثبات بهره ببرد و هم یک عامل بازدارنده در مقابل تهدیداتی باشد که دشمنان تدارک دیده‌اند.
چنین سازمان و نیرویی همواره باید از پشتیبانی حاکمیت و مردم برخوردار باشد، تا با افزایش توانمندی‌های خود بتواند اقتدار کشور را نیز تضمین کند و البته چنین نیرویی باید از انحرافات احتمالی برحذر باشد تا بتواند به کار مقدس خود ادامه دهد.
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پشتیبانی مردمی، دارای سازمانی قوی و پیشرو در نیروهای مسلح است، ارتش و سپاه پاسداران توانسته‌اند با پیشرفت‌های نظامی و ارتقای روحیه معنوی براساس آرمان‌های انقلاب اسلامی، علاوه بر دفاع از کیان ایران و اسلام، اقتدار و نفوذ جمهوری اسلامی ایران را در منطقه افزایش دهند و عمق استراتژیک انقلاب اسلامی را به فراتر از مرزهای کشور برسانند که آرزوی هر کشوری است.
در این میان، عملکرد سپاه پاسداران به خاطر برخی تفاوت‌های ساختاری و ماهیتی با ارتش جمهوری اسلامی ایران، باعث شده است که روند اوج‌گیری اقتدار انقلاب اسلامی در داخل و فراتر از مرزهای کشور، شدت دشمنی‌ها و تخریب‌ها علیه یک نیروی انقلابی را افزایش دهد. هرچند دشمنان هیچ‌گاه خواهان وجود یک ارتش قدرتمند و انقلابی در ایران نبوده و نیستند به همین خاطر دشمنی با ارتش جمهوری اسلامی ایران که حافظ و مدافع مردم و انقلاب است نیز وجود دارد، اما نوع دشمنی با سپاه به خاطر وظایفی که برعهده دارد تفاوت می‌کند.
سپاه پاسداران از بدو تأسیس تاکنون توانسته است بسیاری از معادلات آمریکا را در داخل و منطقه غرب آسیا به هم بزند، آمریکا و هم‌پیمانان او یکی از عوامل اصلی شکست طرح‌ها و برنامه‌های خود را وجود یک نیرو و سازمان معتقد و مکتبی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌دانند.
وجود چنین نیرویی که از دل مردم انقلابی ایران اسلامی تبلور یافته است، هیچ‌گاه با رضایت دشمنان همراه نبوده است و همین دشمنی خود حقانیت ماهیت و ساختار سپاه پاسداران را ثابت می‌کند.
آمریکا از وجود سپاه، هم در داخل کشور و هم بیرون مرزهای ایران ضربات سنگینی را متحمل شده است، بسیاری از فتنه‌ها و توطئه‌هایی که از سوی آمریکا و همپیمانان او علیه ایران در داخل تدارک دیده شده بود، با هوشیاری نیروهای سپاه خنثی شده است، که اگر واکنش به موقع و بجای آن نبود، سرنوشت انقلاب اسلامی تغییر پیدا کرده بود. شناسایی و دستگیری جاسوسان یکی از اقداماتی است که دشمنان را عصبانی و ناامید کرده است.
در زمینه تهدیدات خارجی نیز، پیش از ظهور گروه‌های تروریستی - تکفیری در منطقه، سپاه پاسداران با واکنش‌های خود توانست خطرات زیادی را از کشور دور کند و پس از آن که تروریست‌های تکفیری به عنوان ابزاری دیگر از سوی دشمنان قد کشید، سپاه و ارتش توانستند با همکاری نزدیک خود، تهدید این گروه‌های تکفیری را از انقلاب اسلامی دور و امنیت داخل کشور را تأمین کنند.
اما با وجود چنین نیرویی که بیدار است و هوشیارانه همه تهدیدات و خطرات را رصد می‌کند، عواملی در داخل به همراه تخریب‌هایی که از آن سوی مرزها علیه سپاه پاسداران شکل گرفته است، سعی دارند تا نقش سپاه پاسداران در کشور کمرنگ شده و حتی حذف شود.
آنهایی که در داخل سپاه را تخریب می‌کنند، این نیرو را مانعی بر سر راه اهداف خود می‌دانند، چراکه عملکرد سپاه را در منطقه عاملی معرفی می‌کنند که باعث شده است، سیاست خارجی ایران تند تلقی شود، آنها راهکار را دیپلماسی مذاکره و گفت‌وگو می‌دانند و راه‌حل را تنها چنین سیاستی می‌پندارند، اما جالب اینجاست که حتی دشمنان نیز اعتراف می‌کنند، حضور سپاه پاسداران در بحران منطقه غرب آسیا را یک اقدام کارآمد برای رفع تهدیدات داخلی و خارجی می‌دانند.
با وجود چنین دیدگاهی در اردوگاه دشمن شاید طبیعی به نظر برسد که درصدد تخریب، حذف و ایجاد تفرقه و نفاق علیه نیروی سپاه پاسداران به ویژه نیروی قدس اقدام کند. کار دشمن، دشمنی کردن است و در این میان آنچه که در داخل اهمیت زیادی دارد، نوع برخورد برخی شخصیت‌ها، تحلیل‌گران و رسانه‌هایی است که همسو با سیاست آمریکا علیه سپاه پاسداران دیده می‌شود.
یکی از نکات مهمی که دشمنان انقلاب و مخالفان نقش‌آفرینی سپاه پاسداران در عرصه‌های داخلی و خارجی به آن بی‌توجه هستند، محبوبیت و مقبولیتی است که این نیروی انقلابی در میان اکثریت مردم ایران اسلامی و حتی مردم کشورهای اسلامی منطقه دارد.
محبوبیت و حمایت مردمی از سپاه امتیاز بزرگی است که روز به روز در حال افزایش است، چراکه مردم به خوبی با بصیرت و آگاهی خود درک می‌کنند عامل ثبات و امنیت کنونی در منطقه آشوب‌زده غرب آسیا وجود نیروهای مسلح همچون ارتش و سپاه است.
مخالفان داخلی و حتی خارجی درباره نقش‌آفرینی سپاه، در واقع خود را رو در روی مردم قرار داده‌اند و در صورت ادامه چنین سیاستی بدون شک از چشم مردم خواهند افتاد و دیگر جایگاهی هم نخواهند داشت. سپاه در قلب مردم ایران جا دارد، چراکه عملگرایی این نیرو را به چشم دیده است.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 103357
 
Share/Save/Bookmark