میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۷
 
 
نگاهی به پشت پرده اتاق فکرهای آمریکایی (۱)
پروژه‌های «ایران‌هراسی» در کجا و چگونه طراحی می‌شود؟ بنیاد دفاع از دموکراسی چه زمانی و برای چه تاسیس شد؟ مدافعین...
نگاهی به پشت پرده اتاق فکرهای آمریکایی (۱)
 

پروژه‌های «ایران‌هراسی» در کجا و چگونه طراحی می‌شود؟ بنیاد دفاع از دموکراسی چه زمانی و برای چه تاسیس شد؟ مدافعین خودخوانده دموکراسی چگونه به توطئه‌چینی علیه کشورهای دیگر می‌پردازند؟ اندیشکده نومحافظه‌کار دو حزبی آمریکا چگونه بوجود آمده است؟ برای رازگشایی از این سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...
بنیاد دفاع از دموکراسی اندیشکده‌های نومحافظه کار است که در واشنگتن دی سی قرار دارد و پس از حوادث ۱۱ سپتامبر و با هدف توسعه مبارزه‌ای سلطه‌جویانه علیه تروریسم و کمک به دفاع از کشورهای دموکراتیک علیه تهدیدهای آشکار «رادیکالیسم اسلامی»، تاسیس شده است. این بنیاد ادعا می‌کند «یک بنیاد فراحزبی است که منحصرا به توسعه پلورالیسم، دفاع از ارزشهای دموکراتیک و مبارزه با ایدئولوژیهایی که دموکراسی را تهدید می‌کنند، می‌پردازد.» این موسسه در وبسایت خود نوشته است: «جنگی جهانی در حال لرزاندن [پایه‌های] جوامع دموکراتیک است. در حالی که ارتش با سلاح‌ها می‌جنگد، بنیاد دفاع دموکراسی با ایده‌ها و فکر‌ها جنگ می‌کند.... ما با مسلمانان جنگ‌طلب و دیگر نیروهای غیردموکراتیک از طریق اطلاعات، تحقیقات سیاسی، روزنامه نگاری تحقیقی، ارتباطات استراتژیک و آموزشهای ضدتروریسم، مبارزه می‌کنیم. 

پیش‌زمینه تاریخی
بنیاد دفاع از دموکراسی یکی از چند گروه فشار نومحافظه‌کار است که پس از حوادث ۱۱ سپتامبر تاسیس شد و در ایجاد پشتیبانی لازم از مداخله ارتش ایالات متحده در عراق و دیگر سیاستهای «جنگ علیه تروریسم»، نقش داشت. از دیگر گروه‌ها که نقش مشابهی را داشتند می‌توان به «کمیته آزادسازی عراق»، «کمیته مخاطرات جاری»، «آمریکایی‌ها برای پیروزی علیه تروریسم»، اشاره کرد.
اندکی پس از تاسیس بنیاد دفاع از دموکراسی، این بنیاد به سرعت به یکی از اعضای مهم اندیشکده‌های نومحافظه‌کاران و گروههای حامی آن‌ها تبدیل شد. موسساتی همچون «موسسسه آمریکایی اینترپرایز» و «موسسه هودسون» که در شکل‌گیری اولیه اولویتهای سیاستهای خارجی دولت جرج بوش، تاثیر بسزایی داشتند. 

اتاق فکر اصلی نومحافظه‌کاران
یکی از نشانه‌های ظهور بنیاد دفاع از دموکراسی به عنوان اهرم اصلی در اندیشکده‌های نومحافظه‌کاران، در تاریخ ۱۳ مارس سال ۲۰۰۶ بروز کرد.
در این تاریخ بوش در جلسه‌ای به میزبانی این بنیاد یک سخنرانی با عنوان «جنگ جهانی علیه تروریسم»، ایراد کرد. در این سخنرانی رئیس جمهور با اشاره به اقدامات بنیاد دفاع از دموکراسی گفت: «این بنیاد در سطح جهان تغییراتی را بوجود آورده است و من این اقدام را تحسین می‌کنم. شما به زنان عراقی و دانش‌آموزان ایرانی آموزش دادید که به دنبال دموکراسی باشند. شما کتاب «خوانندگان دموکراسی» را به عربی ترجمه کردید تا در خاورمیانه توزیع شود. شما به فعالان سیاسی کمک کردید تا جنبشهای سیاسی موثری را سازماندهی کنند و از این طریق بتوانند در ایجاد تغییرات دموکراتیک موفق باشند و مطمئن باشند که در دموکراسی جدید آزادی دوباره شکل خواهد گرفت. با توسعه خواسته‌های دموکراتیک و آموزش نسل جدیدی از رهبران دموکراتیک در خاورمیانه به ما کمک می‌کنید که در مبارزه علیه تروریسم پیروز شویم و من از تلاش سرسختانه شما در حوزه ایجاد آزادی، قدردانی می‌کنم.»

کد مطلب: 76095
 
Share/Save/Bookmark